Sevgi ile yapılan her iş başarılı olur

Dünyada ev temizliği ve hijyen denince akla gelen ilk markalardan biri olan Fakir,  H. Wilhelm Kicherer tarafından 1933 yılında Almanya Stuttgart’ta kuruldu. “Fakir” markası Almanca’da aile anlamına gelen Familie ve kurucusunun soyadı Kicherer’in birleşmesinden doğdu. 1985 yılında alınan büyüme kararı ile birlikte Fakir Elektrikli Ev Aletleri, Saruhan Şirketler Grubu güvencesi ile Türkiye pazarına girerek Türk tüketicisi ile buluştu. Sektördeki yerini her geçen gün sağlamlaştıran Fakir Elektrikli Ev Aletleri ile ilgili gelişmeleri almak için bir araya geldiğimiz Fakir Hausgeräte Pazarlama Müdürü Esra özden Türköz, sorularımızı yanıtladı.

Fakir hakkında biraz bilgi alabilir miyiz?

Türkiye pazarına ilk olarak yağlı radyatörler ve halı yıkama makineleri ile giriş yapan markanın bugün 300’ün üzerinde geniş bir ürün yelpazesi mevcut. Kısa zamanda Türkiye’nin sevilen ve güvenilen markası olmayı başaran Fakir Hausgeräte, Türkiye pazarına girdiği günden beri sektörde öncü ve inovatif marka kimliğiyle tanınıyor.

Modern ve sorumluluk sahibi bir marka olan Fakir, kendisini çevreleyen sosyal ve ticari gelişimlerin farkında olarak müşterilerin ihtiyaçlarına ve taleplerine en uygun şekilde cevap veriyor. Fakir, kalite standardını sürekli yükselten ve tüketicilerine teknolojisi yüksek ürünler sunan bir marka olarak biliniyor. Üstün Alman teknolojisine sahip Fakir Hausgeräte, bugün dünyada 106 ülkede satılıyor. Girdiği tüm pazarlarda güvenilir, yüksek kaliteli ve hatasız ürünler üreterek müşteri memnuniyetine ve satış sonrası hizmetlere verdiği önemle liderliğini ve öncülüğünü korumaya devam ediyor. Fakir Hausgeäte, 2015 yılında ‘Deutsche Standards’ tarafından, elektrik süpürgesi kategorisinde “Yüzyılın Markası“ ödülüne layık görüldü.

Sektörün Türkiye’de geldiği noktayı nasıl değerlendiriyorsunuz?

2017 ilk 3 ay verilerini değerlendirdiğimizde Küçük Elektrikli Ev Aletleri sektörümüzün adetsel göstergelerde %5,8 küçülürken cirosal değerinin %5 arttığını görüyoruz. Ortalama fiyat artışının %12 olduğu dikkat çekiyor. Büyümeye en fazla katkı sağlayan kategorilerin başında Cyclonic Toz Torbasız Süpürgeler ve Türk Kahvesi Makineleri geliyor. Mutfak grubunu kapsayan kategorilerin her yıl daha da büyüdüğünü söylemek yanlış olmaz. Süpürgeler, cirosal sıralamada toplam sektör cirosunun tek başına %43’ünü domine ediyor. Ciro sıralamasında Ütüler 2. sırada yer alırken, Sıcak İçecek Hazırlama kategorisi %11,5 pay ile süpürgeden sonra en fazla büyüme gösteren ikinci kategori olarak karşımıza çıkıyor.

Fakir 2017 değerlendirmesi…2017 için büyüme hedefiniz nedir?

Fakir, 2017 ilk 3 ay sektör sıralamasında 3. Marka olarak yıla keyifli bir giriş yaptı. İlk 3 ayda hedeflerimizi gerçekleştirerek, yıl genelinde hedeflediğimiz ortalamanın üzerine çıktık. Her yıl çift haneli büyüme rakamları ile sektörel ortalamanın üzerinde başarılı bir büyüme grafiği sergileyen markamız, bu yıl da sektör büyümesine olumlu katkılar sağlayacaktır.

Kahve makinemiz KAAVE uzun bir Ar-Ge hazırlığı ve çalışmalarımız sonrası 1. yaşında gerçekten bizleri gururlandıran bir başarı sergiledi. Bu kategoride pazarın %14’ünü alarak 2.sıraya yerleşti. 

Rakiplerin 2017 yılında başarısından esinlenerek takipçisi olduğu Violet serisi, serinin tüm ürünlerinde en çok tercih edilen renk olarak başarılı yükselişine devam ediyor. 2017 ilk çeyrek değerlendirmesinde gıda hazırlama grubunda cirosal büyümeyi tetikleyen Violet serisi ile markamız mutfakların vazgeçilmezi oluyor.

Ürün çeşitliliğiniz hakkında bilgi verir misiniz?

300’ün üzerinde ürün çeşidi ile geniş bir ürün yelpazesine sahibiz.  Türkiye pazarında Fakir Hausgeräte markası daha çok elektrikli süpürge ve halı yıkama makineleri ile tanınsa da küçük ev aletleri kategorisinde de yükselen bir grafikle ilerleyerek iddiamızı ortaya koyuyoruz. Mutfak grubu küçük ev aletleri (Blender seti, mutfak robotu, çay ve kahve makineleri, meyve sıkacakları, tost makinesi, mutfak tartısı vb.), ütüler, hava temizleyici ve vantilatörler, kişisel bakım setleri gibi evde ihtiyaç duyulan pek çok ürün portföyümüzde yer alıyor.

Elektrikli süpürgeler yılın 12 ayı en çok sattığımız ürünlerin başında yer alıyor. Son birkaç yıldır herhangi bir kimyasal gerektirmeden hijyenik temizlik sağlayan buharlı temizleyiciler de gördüğü ilgiyle pazarı büyüten ve sektörün yönünü değiştiren ürünlerimiz olarak dikkat çekiyor. Küçük ev aletleri kategorisindeki ürünlerimiz ise başta özel günler olmak satış yoğunluklarını sürekli artırıyor.

Ev aletleri sektöründe son zamanlarda ciddi anlamda bir renklilik söz konusu. Fakir Hausgeräte olarak renkli olmayı nasıl değerlendiriyorsunuz ve ne tarzda ürünlerle bu trende ayak uyduruyorsunuz?

Renklerin gizli bir dili ve kendinden beslenen özel bir enerjisi olduğunu düşünüyoruz. Global trendlerde modadan otomotive tüm sektörlere ilham veren yıllara özgü özel renklerle karşılaşıyoruz. Renklerin cazibesi ve birer tüketici olarak renklerin bizim üzerimizdeki etkileri, ürünlerden bağımsız olarak satın alma duygumuzu tetikliyor. İhtiyaç ya da fayda gözetmeksizin, birçok ürünü sadece renginin bizlerdeki çağrışımları ve pozitif enerjileri dolayısıyla sahipleniyoruz. Müşterisinin duygularına hitap eden ve teknolojiyi inovasyonla harmanlayıp, ürünleri işlevsellikleri yanı sıra tasarımlarıyla da fark edilir kılmak, markamıza değer katıyor.

Global ve ulusal moda akımlarını ve en yeni trendleri ürünlerimize yansıtmak adına Ar-Ge departmanımız ile gerçekleştirdiğimiz tüm çalışmalar, müşterilerimizin hayatını kolaylaştıracak yeni teknolojiler ve ürünler geliştirmeye yönelik. Mutfaklarında tasarımı ve şıklığı önemseyen, mutfak aletlerini aynı zamanda dekoratif bir  mutfak aksesuarı olarak değerlendiren müşterilerimize renkli serilerimiz ilham verdi. Fakir özel renk pantoneleriyle geliştirdiğimiz Rouge Serisi, Fuşya ve Mavi serilerin en yenisi 2016 yılında menekşe renginin cazibesini mutfaklara yansıtan Fakir Violet olarak eklendi. Doğanın tüm güzelliğiyle bizlere sunduğu renkleri yeni serilerle tüketicilerimizle buluşturmaya devam edeceğiz.

Bu yıl gündeminizin önceliklerini neler oluşturuyor? Yakın gelecekte bizi ne gibi ürünler bekliyor?

Özellikle gerek bu yıl gerek önümüzdeki yıl çok özel ve yeni teknolojilerle bezenmiş ürün lansmanlarımız olacak. Lideri olduğumuz süpürgeler vazgeçilmez odağımız olarak  Ar-Ge çalışmalarımızda önemli yer kaplıyor. Enerji Verimliliği en önemli trendlerin başında geliyor. AAA Enerji ve yüksek performans verimliliğinde yepyeni torbasız cyclonic ve torbalı süpürgelerimiz yakın zamanda raflarda yerini alacak.

Global trendleri yakından takip eden bir marka olarak, özellikle modernleşen yaşamlara yönelik şık tasarımlar ve sağlıklı yemek pişirme ürünleri üzerinde detaylı çalışmalarımız var.  

“Internet of Things” diye adlandırılan akıllı teknolojileri hayatımıza bağlanabilen ev aletleriyle eşleştirerek Profesyonel seriler tasarlıyoruz. Çok heyecan verici olan bu teknoloji donanımları ile ürün gamımızda farklı kategoriler şekillenecek v elbette yepyeni renk serileri ile doğanın tüm renklerini Fakir teknolojisi ile buluşturmaya devam edeceğiz.

Türkiye’de müşteri profili ne yönde ve nasıl değişiyor? Fakir olarak nasıl karşılık veriyorsunuz?

Fakir Hausgeräte, inovatif marka kimliği sayesinde bugüne kadar hep ‘ilkleri sunan ve her dönemde sektöre öncülük eden bir marka oldu. Kaliteden ödün vermeden nesillerdir öncü ve lider olmamızı kendimizi güncel tutmaya borçluyuz. Her dönemin trendlerini takip etmekle kalmayıp, bazı ürünlerimizle de trendsetter olabiliyoruz.

Elektrikli ev aletleri sektörünün her alanında, Fakir teknolojisini en yeni tasarımlarla birleştirerek sunuyoruz. Günümüzde tüm sektörlerin tüketici talepleri doğrultusunda şekil aldığını düşünürsek, tüketici profili değiştikçe ürünler de değişiyor.

Tüketicilerimizin hafızasında kalite ve güven esasına dayalı bıraktığımız olumlu imaj ile her yeni ürün ve kategoride beklentileri en üst seviyede karşılamayı ilke edindik.  Son yıllarda  gıda hazırlama ve sıcak içecek kategorilerini kapsayan tüm mutfak grubu ürünlerimiz hızlı bir yükseliş grafiği sergileyerek başarılı oldu. Genel olarak tüm kategorilerimizin büyüme hızı ve seyri bizleri memnun ediyor. Kişisel bakımdan, vantilatörlere, ısıtıcı gruplarından ev konfor ürünlerine kadar Fakir teknolojisinin sihirli dokunuşları ürünlerimizin tüketicilerden tam not almasına imkan sağlıyor.

Satış ve satış sonrası konusundaki çalışmalarınızı anlatır mısınız?

5 Bölge müdürlüğü, geniş bayi ağı, cornerlar, Fakir Shop’lar, genel ve ulusal zincir marketler olmak üzere 7.000 satış noktası ile tüketicilerimizle buluşuyoruz. Markamızın odağında tüketicilerimizin beklentileri ve onların hayatını kolaylaştıracak teknolojileri yaşama değer katan ürünlere dönüştürme hayali var. Farklılıklarıyla hayallerimize renk katan tüketicilerimizi “mutlu etmek” felsefesinden beslenen bir strateji ile hareket ediyoruz. Bu ilke doğrultusunda satış da olduğu kadar satış sonrasında da yüksek kalitede ve müşteri memnuniyet odaklı hizmet vermeye azami özen gösteriyoruz.

Son olarak iş hayatınızdaki kurallarınızı bizlerle paylaşır mısınız?
İş yaşamına adım attığım ilk günden beri en çok inandığım motto, sevgi ile yapılan her işte başarılı olunacağıdır. Hiçbir başarının tesadüf olduğuna inanmadım. Disiplin ve yaptığınız işi severek, keyif alarak, bizzat yaşayarak icra etmek her şeye değer katıyor.

Yaklaşımınız ne kadar pozitif ve yapıcı olursa, sonuç alma hızınız doğru orantılı olarak artıyor.

Her birimizin yaşamdan beslenme metodu farklı elbette ama ben başarı duygusuyla beslenen karakterleri ekip arkadaşı olarak yanımda görmekten keyif aldığımı söyleyebilirim.

Beynelminel iş dünyası kuralları hepimizin için elbette geçerli. Ancak, Profesyonellik yaklaşımımızın, iş yaşamının monotonluğunda insani değer ve duygularımızı köreltmesini ya da arka plana atmamasını sağlamayı ilke edindim.

EYLÜL 2017