Nurol Makina olarak birçok bölgede dünyanın önde gelen firmaları ile rekabet halindeyiz

Savunma sanayinde kara araçları kara araçları alanında önemli bir yere sahip olan Nurol Makine, yurt içinde elde ettiği başarılar doğrultusunda yurt dışında da ülkemizi başarı ile temsil ediyor. Kırk beşinci yılını kutlayan Nurol Makinanın bu başarısını kamuoyuna aktarmak için sorularımızı yönelttiğimiz Nurol Makine Genel Müdürü Engin Aykol, önemli açıklamalarda bulundu.

Savunma sanayiinde kara araçları alanında gelinen noktayı aktarır mısınız?

Türk Savunma Sanayiimizin küresel ölçekte geldiği yüksek seviyeyi hep beraber görmekteyiz. Savunma sanayiimizin kara araçları segmenti ise, uluslararası alanda ülkemizin adını temsil eden öncü bir segment olup, kara araçları bakımından Dünya’da en gelişmiş teknolojiye sahip ülkelerden birisiyiz.

  1. yılınızı doldurdunuz, Nurol Makina olarak geldiğiniz noktayı aktarır mısınız?

Faaliyetlerimizi yürüttüğümüz kara araçları segmenti Türk Savunma Sanayii’nde rekabetin en yoğun olduğu segmentlerden biri olduğunu söyleyebilirim. Nitekim, Türk Savunma Sanayii içinde farklı ürün kalitesi ve güvenilirliğinde ürün sağlayan bir çok şirket bulunmaktadır. Bu skala içinde Nurol Makina kalitesi, güvenilirliği ile en üstte yer aldığını gururla söylemek isterim.

Nurol Makina olarak birçok bölgede dünyanın önde gelen firmaları ile rekabet halindeyiz ve kapsamda ürünlerimiz birçok ülke tarafından farklı şartlarda ve görevler için teste tabi tutulmaktadır. Bu testler konvasiyonel muharebeden asimetrik tehditlere uzanan bir tehdit ortamını kapsamakta olup araçlarımız bu testlerden ilk sıralarda geçmeyi başarmaktadır.

Araçlarımızı teslim ettiğimiz ilk günden itibaren satış sonrası ekiplerimiz, görevlerini büyük fedakarlık ile yerine getiren kahraman askerlerimize ve emniyet birimlerimize sonsuz destek sağlamaktadır.

Ürünlerimizi geliştirirken kurumsal gelişim adına hem çalışma arkadaşlarımıza hemde fabrika alt yapısına birçok yenilik ve iyileşme getirdik.

Sonuç olarak Nurol Makina bugün 4×4 zırhlı araçları konusunda küresel seviyede en rekabeti firmalardan birisi konumundadır.

Nurol Makina olarak ihracatta geldiğiniz noktayı ve gelecek hedeflerinizi aktarır mısınız?

Nurol Makina olarak son yıllarda gelirimizin büyük bir çoğunluğunu ihracattan elde etmekteyiz. Bugün Güney Amerika’dan Uzak Doğuya, Afrika’dan Avrupa’ya uzanan geniş bir yelpazede yirmiye yakın ülkede Nurol Makina araçları bulunmaktadır. Savunma sanayi sektöründe ihracatta en önde gelen firmalardan biri olduğumuzu belirtmek isterim.

Bu durumu geliştirmek öncelikli hedeflerimiz arasında. ürünlerimiz performans ve fiyatlarıyla uluslararası alanda oldukça rekabetçi bir seviyeye ulaştı. Gizlilik sebebiyle adını söyleyemeyeceğim birçok ülke ile anlaşmalara imza attık ve daha da atacağız. 2021 yılını hem ciro hem de yeni siparişler açısından oldukça iyi kapattık. Olumlu ilerleyişimiz 2022 yılında da devam edecektir. Nurol Makina önümüzdeki dönemde adını birçok yerde daha çok duyuracak ve bu durumdan hepimiz daha çok gururlanacağız.

Türkiye Macaristan ticari ilişkilerinin giderek arttığı bir dönemde Nurol Makina olarak sizde önemli çalışmalarda bulunmaktasınız. Macaristan’daki hedeflerinizi aktarır mısınız?

Macaristan uzun yıllardır çok pragmatik bir askeri modernizasyon programı yürütmektedir. Söz konusu program kapsamında her alanda sınıfının en gelişmiş ürünlerini ve sistemlerini tedarik etmekteler. Nurol Makina olarak bu programda yer alıyor olmak, ürünlerimizin uluslararası seviyedeki saygınlığı somut gösterdiğini belirtmek isterim.

Üretim için yurt dışında bir tesis kurulması bir firmanın ulaştığı olgunluk seviyesini gösteren en iyi noktalardan biridir. Yurt dışında sadece ihracat yapan değil, yurt dışında aynı zamanda yerel bir üretici, sanayici olarak yer almak uzun dönemli stratejik hedeflerimiz arasında yer almaktaydı. Bu yönde yıllardır yürütmekte olduğumuz çalışmaların en somut adımını geçen sene Nurol Makina Macaristan’ı kurarak atmış bulunuyoruz. 2022 yılı içinde Macaristan’da sanayileşme faaliyetlerimizin yoğunlaştığı bir yıl olacak.

Nurol Makina olarak önümüzdeki dönemde başka ülkelerde de tesis kurulmasına yönelik adımlarımızı göreceksiniz.

Yurt içinde yürüttüğünüz projelerle ilgili bilgi verir misiniz?

Yurt içinde yine yüzlerde aracımız Türk Silahlı Kuvvetleri, Emniyet Genel Müdürlüğü ve Jandarma da görev yapıyor. Son kullanıcıdan hem de tedarik makamlarından aldığımız geri bildirimler oldukça olumlu. Sahadan aldığımız geri bildirimler doğrultusunda tüm ürünlerimizi sürekli olarak geliştirmekteyiz. Ejder Yalçın’ın geldiği seviye en üst noktada diyebiliriz. Yörük aracımız ise henüz yurt içi envantere girmedi fakat sınıfında sahip olduğu özellikler bakımında sektörün ihtiyaçlarını fazlasıyla yerine getirebilecek bir araç. Potansiyel kullanıcılar ve birimler ile görüşmelerimiz sürmektedir. Yörük aracımız yurt içi envantere girmeden daha birçok ülkenin envanterine girmiş ve sözleşme imzalamış bulunmaktayız. Umarım ülkemizin silahlı kuvvetleri, jandaması ve emniyet güçlerine büyük bir katkı sağlayacak Yörük aracımız da envanterde yerini alır.

Kara araçlarında başta insansız araç olmak üzere birçok teknolojik gelişime şahit oluyoruz. Nurol Makina olarak sizin teknoloji konusunda yaptığınız çalışmaları aktarır mısınız?

İnsansız araç teknolojisi oldukça ileri seviyelere gelmiştir ama muharebe alanında aktif olarak kullanıma girmesi için henüz zaman olduğunu görüyoruz. Bu kapsamda mevcut durumda insansız araç kullanımına yönelik geliştirme çalışmalarımıza devam ederken, ağırlığı araçların uzaktan kontrolüne yönelik geliştirmelere veriyoruz. Araçların uzaktan kontrolü, özellikle asimetrik çatışmanın yoğun olduğu bölgelerde, aracın personeli riske atmadan görev yapabilmesini sağlamak için oldukça önemli bir role sahip. Bu konuda ilk yetkinlik gösterimimizi 2017 yılında Savunma Sanayii Başkanlıığmıza yapmıştık, o zamandan bugüne çok daha geliştirdik bu sistemimizi ve bu alanda geçtiğimiz ay Rheinmetall Barzan firması ile işbirliği konusunda bir mutabakat muhtırası imzaladık.

Tüm araçlarımızın zaten gelişmiş bir elektronik mimarisi bulunmaktaydı nitekim 2017 yılında uzaktan kontrollü gösterim yaptığımız aracımız, 2015 yılında ürettiğimiz bir aracımızdı. Şimdi bu mimariyi üst seviye kullanıcıların ihtiyaçlarını uzun dönemli karşılayacak şekilde NGVA standardına uyumlu hale getirdik.

2022 yılıyla ilgili hedeflerinizi aktarır mısınız?

Yeni ülkeler ile sözleşmeler imzalayacağız ve mevcut ülkelerden ilave siparişler de söz konusu. Bunun ötesinde sınıflarında benzeri olmayan yeni araçlarımızın lansmanlarını yapıyor olacağız. Organizasyonel güçlenmemiz doğrultusunda alt yapı yatırımları ve yetkinlik geliştirme programlarına devam edeceğiz. Hedefimiz, ülkemizin 100. kuruluş yılına girerken araçlarımızın şuan faaliyet gösterdiğimiz ülke ve coğrafyaların ötesinde çok daha geniş bir alanda bir çok farklı görevi yerine getirecek şekilde faaliyet göstermesidir. Nitekim 2022 yılı Nurol Makina’nın bu yönde emin adımlarla ve istikrarlı bir şekilde büyüdüğünü gösterdiği bir yıl olacaktır.MAYIS2022