Otokoç, Ukrayna’da yatırım yapmış büyük Türk şirketlerinden biridir

Türkiye’de elde ettikleri bilgi birikimini yurt dışına taşımayı başaran Otokoç, pandemi sürecinde baştan sona dijital teklif ve sipariş süreciyle sektörde ön plana çıkıyor. Başta Ukrayna ve Macaristan olmak üzere yurt dışı pazarlarda gelinen noktayı aktaran Otokoç Otomotiv Araç Kiralamadan Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı Eren Gündüz, yurt dışı pazarlarda sadece Türk şirketlerinin değil, çok uluslu şirketlerin tercih ettiği iş ortakları olduğunun altını çizerek sorularımızı yanıtladı.

Son dönemde Ukrayna Türkiye ticari ilişkilerinin daha fazla artırılması arzulanmaktadır. Ukrayna pazarında yer alan bir firma olarak iki ülke ticari ilişkileriyle ilgili bir değerlendirme alabilir miyiz?

İki ülke arasındaki ticari ilişkiler oldukça iyi bir seviyeye ulaşmış olup, daha da gelişeceği öngörülmektedir. Son yıllarda hükümetler arası geliştirilen iyi ilişkiler ve Kiev Büyükelçimiz Yağmur Ahmet Güldere’nin de destekleriyle iki ülke arasında serbest ticaret anlaşması imzalanması için önemli yol kat edilmiştir. Kısa zamanda sonuçlanacağını umduğumuz bu anlaşma ile ticaretin önündeki tüm engellerin kalkacağını ve bu ülkeye yatırım yapmış olan Türk şirketleri için yeni fırsatlar oluşacağını öngörüyoruz.

Otokoç Otomotiv olarak Ukrayna pazarında yaptığınız çalışmaları aktarır mısınız?

Otokoç Otomotiv olarak Ukrayna’da yatırım yapmış büyük Türk şirketlerinden biriyiz. 2017 yılında girdiğimiz bu pazarda, Budget markamızla hem kısa hem uzun dönem araç kiralama sektörünün önemli bir oyuncusu olduk. Toplam 9 ülkede 90 bin araçlık bir filoyu yönetiyor olmanın verdiği deneyimle Ukrayna’da tercih edilen araç kiralama markası olmayı başardık. Özellikle operasyonel kiralamada sadece Türk şirketlerinin değil, ülkedeki büyük çok uluslu şirketlerin de tercih ettiği iş ortakları olduk.

Macaristan Başbakanı Viktor Orban yakın bir zamanda Türkiye ziyaretinde bulundular. Yapılan ziyaretin iki ülke ticari ilişkileri açısından önemini aktarır mısınız?

Ortak geçmişimiz, tarihsel yakınlığımız ve kültürel benzerliklerimiz sebebiyle Macaristan, Orta Avrupa’da kendimizi evimizde hissettiğimiz çok değerli bir ülke. Başbakan Viktor Orban, iki ülke arasındaki iş birliğini daha da güçlendirmek adına kararlı bir duruş sergiliyor. Ülkemize yaptıkları ziyaret de iki ülke arasındaki iş birliğini geliştirmek adına önemli bir adımdır. 

Otokoç Otomotiv olarak 2021 yılında yurt dışı ve yurt içi pazarda geldiğiniz noktayı aktarır mısınız?

Otokoç Otomotiv çatısı altındaki araç kiralama markalarımız ile en geniş araç filosu, en yaygın ofis ağı ile her zaman en kaliteli müşteri deneyimini sunmayı hedefliyoruz. Kiralama iş kolunda müşterilerimizin (Karavan, Motosiklet, Elektrikli Araç, Ticari Araç, Filo kiralama vb.) değişik ihtiyaçlarına yönelik pek çok ürün ve hizmet sunuyoruz. Tüm bu işleyişin arkasında mükemmel müşteri deneyimine ve en ileri teknolojiye yatırım yapan bir ekip yer alıyor.

Kısa dönem kiralama iş biriminde, özellikle son dönemde her alanda yaygınlaşan bir beklenti olan temassız hizmetlerin geliştirilmesi kapsamında, müşterilerimizin diledikleri yerde araç teslimatlarının yapılabilmesini mümkün kılan “Avis Yanında” ve “Budget İstediğin Yerde” hizmetlerimiz sayesinde adrese temassız teslimatlar gerçekleştiriyoruz.

Baştan sona dijital teklif ve sipariş sürecini kapsayan MyAvis dijital satış kanalımız ise uzun dönem araç kiralamak isteyen kurumsal müşterilerimiz için hızlı, kolay ve kişiselleştirilebilir bir deneyim sağlıyor. MyAvis hizmetimizden 12-48 ay aralığındaki kiralama periyotlarında, sınırlı adette araç kiralama ihtiyacı olan tüm kurumsal müşterilerimiz faydalanabiliyor. İstedikleri marka, model, yakıt türü ve vites tipi gibi kriterlerini belirleyerek görüntüleme yapabiliyor ve seçtikleri araç ya da araçlar için en uygun teklifi alabiliyorlar. MyAvis, her türlü uzun dönemli bireysel ve tekil kiralamalar için şirketlere kolaylık ve zamandan tasarruf sağlıyor.

Aynı uygulama içerisinde iki hizmet sunan Türkiye’de ilk ve tek dijital araç paylaşımı uygulaması Zipcar markamız ile kullanıcılara büyük esneklik ve avantajlar sunuyoruz. Aldığın yere bırak (ZipTrip) hizmeti, İstanbul’da ve Ankara’da 130’u aşkın lokasyonda saatlik ve günlük kiralama hizmeti sunuyoruz. ZipFlex modelinde ise dakikalık kullanım ile birlikte kiralanan aracı istediği yere bırakma opsiyonu var. Herhangi bir ofise gitme, evrak imzalama ihtiyacı olmadan, en yakındaki aracı kiralayıp istediğin yerde bırakabilme esnekliği sayesinde araç paylaşımı hızla büyüyen bir mobilite aracı oldu.

Yeni nesil tatil ihtiyaç ve beklentilerini karşılamak üzere hayata geçirdiğimiz “Avis Caravan” hizmetimizle, mekanla sınırlı kalmadan özgürce tatil yapmak isteyen tatilcilere, en üst düzey hijyen ve güvenli ortam ile otel konforundaki hizmeti beraberinde sunuyoruz. Karavan kiralama hizmetimiz çerçevesinde hem motokaravan hem de çekme karavan sağlayabiliyoruz. Bir süre önce de offroad karavan hizmetini de seçenekler arasına ekledik. Budget markamızla hizmet verdiğimiz motosiklet kiralama işimiz de yeni dönem tatil alışkanlıkları arasında önemli bir ulaşım hizmeti olarak konumlanıyor.

Bundan 24 sene önce girdiğimiz ve uluslararası şirket olma yolundaki ilk adımımızı attığımız Azerbaycan; ortak kültürel değerleri ve tarihi ile bizim için çok önemli. 196 adetlik araç parkı ile başladığımız Azerbaycan’da operasyonel kiralamada önemli bir fark ile pazar lideriyiz ve 1.400 adetlik filomuzla hem uzun dönem hem de kısa dönem müşterilerimize en iyi deneyimi yaşatmak için yatırımlarımız tüm hızıyla devam ediyor. 2014 yılında faaliyete başladığımız Kazakistan ise çok kısa zamanda pazar liderliğini sağladı. Sadece son üç yıllık dönemde araç parkı %91 büyüyen Kazakistan, yaklaşık 1.700 araç ile uluslararası kuruluşlara Kazakistan’da ayrıcalıklı hizmet sunmakta. Söz konusu coğrafyada Gürcistan’da bizim için önemli bir pazar. Son üç yılda yatırımlarımıza hız vererek %122 araç parkı büyümesi gerçekleştirdiğimiz Gürcistan, gelecek potansiyeli ile de bizleri heyecanlandırıyor. 2012 yılında faaliyete geçtiğimiz Kuzey Irak ve 2016 yılında devreye giren Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nde ise lisansiyelerimizle birlikte büyümeye devam ediyoruz. Yunanistan’da da önemli bir yapılanmayla yer alıyoruz. Az önce de bahsettiğim gibi 9 ülkede 90 bin araçlık filomuz ile hizmet veriyor ve 2022 yılında 100 bin araca ulaşmayı hedefliyoruz.

Pandemi süreci dünyanın birçok ülkesinde giderlerin artışına neden oldu. Bu açıdan Macaristan ve Ukrayna pazarlarının avantajlarını aktarır mısınız? 

Pandemi ile birlikte, lojistik konusu stratejik olarak ön plana çıkmış olan ve düşük maliyetli üretimin olduğu Orta Asya pazarlarında lojistik ve üretim kaynaklı bazı sıkıntıların baş göstermesi, üreticilerin Avrupa ülkelerinde yatırımlarını artırmasına neden olmaktadır. Bu yatırımları alan ülkelerin başında Doğu Avrupa ülkeleri geliyor. Bu nedenle Macaristan’ın Avrupa Birliği’ne açılan pencere olma özelliği daha ön plana çıkmış ve pekişmiştir.

Ukrayna, geniş ve tarıma elverişli toprakları ve coğrafi yakınlığıyla, Avrupa’nın tarım konusunda Amerika’dan sonra en büyük ikinci tedarikçi ülkesi konumundadır. Her geçen yıl tarımsal üretim konusunda dünyada yaşanan sıkıntılar, Ukrayna’nın bu konudaki stratejik önemini artırmaya devam etmektedir. Bununla birlikte özellikle bilgi teknolojileri sektöründe Avrupa pazarından almış olduğu pay yüksek kalitedeki yazılımcılarıyla pandemi sonrasında daha da artmaya devam ediyor. Doğal yeraltı madenleri açısından da zengin bir ülke konumunda olmasından dolayı özellikle pandemi döneminde birçok yabancı yatırımcıyı (Türk şirketleri de dahil olmak üzere) ülkesine çekmeyi başarmıştır. 2019 yılında ülkedeki alt yapı yatırımları Avrupa’nın desteğiyle hızla artmıştır. Ülkemizin çok değerli inşaat firmaları şu anda Ukrayna’nın birçok farklı bölgesinde çok büyük yol, köprü ve metro inşaatlarını devam ettirmektedir. Pandemi döneminde ülkeye yapılan yabancı direkt yatırımlar da artmaya devam etmiştir. Bununla birlikte ülkenin geleceğine inanmış yatırımcıların her geçen gün artması, bizim için de önemli bir büyüme potansiyeli oluşturmaktadır.  

Dünyanın geleceğinde elektrikli araçların ön plana çıkacağı belirtilmektedir. Otokoç Otomotiv olarak bu alanda gelecek hedeflerinizi aktarır mısınız? Koç Topluluğu olarak, “Geleceğe Birlikte” manifestomuz ve 2050 yılına kadar karbon nötr olma taahhüdümüz doğrultusunda, Otokoç Otomotiv olarak düşük karbon ekonomisine geçişi stratejik hedefimiz olarak belirledik. Yeni teknolojileri geliştirerek veya kullanarak yaşanabilir bir dünya bırakmak en büyük önceliğimiz. İş için, İnsan için, Dünya için, Toplum için diyerek çıkılan bu yolculuktaki kararlılığımızın bir göstergesi olan çalışmalarımızdan örnek vermek isterim; önümüzdeki dönemde elektrikli araçlara önemli bir yatırım gerçekleştirerek, kiralama operasyonumuza 300 adet yeni EV (elektrikli araç) dahil etmeyi planlıyoruz. OCAK 2022