Avrupa’da karbon ayak izini azaltmaya yönelik ağır sanayii yatırımlarında yer almak istiyoruz

2005 yılında anahtar teslimi endüstri tesisleri kurmak için yola çıkan Sintek, 17 yılda sanayi alanında yaptığı çalışmalarla uluslararası arenada ön plana çıkıyor. Son olarak Akkuyu Nükleer Güç Santrali projesinde yer almaya hak kazandıklarını belirten Sintek Grup Kurucu Ortağı Onur Atakay, uluslararası alanda Türk mühendisliğinin etkin rol oynamasını istediklerini belirtti.

Sintek olarak yaptığınız çalışmaları ve yurt içi pazardaki gelişmeleri aktarır mısınız?

Sintek Madencilik olarak 2005 yılında Ankara’da faaliyet göstermeye başladık. Yurtiçinde ve yurtdışında anahtar teslim endüstriyel tesisler kurmakta ve devreye almaktayız.  Kuruluşumuzdan günümüze kadar ki süreçte her zaman yenilikçi ve güvene dayalı bir iş prensibi benimsedik. Çimento fabrikaları, enerji tesisleri, demir ve çelik sanayiinde faaliyet göstermekle birlikte, 2018 yılı itibariyle Grup şirketi olarak çalışma alanlarımızı genişlettik. 17 yıllık deneyim ve birikimimizi farklı sektörlerde değerlendirmeye devam ediyoruz.

Enerji, Demir-Çelik ve Çevre sektörlerinde yatırımcılarımız ile buluşacağımız Sintek Heavy Industries şirketini kurduk. Bu kapsamda, önemli bir demir-çelik tesisinin kok kırma ve eleme tesisi yapım sözleşmesini  ve Akkuyu Nükleer Santralinde 4 adet kritik lotu taahhüdümüz altına aldık..

Anahtar teslimi projelerde kendi lojistik ağımızı yönetmek adına ve iş ortaklarımıza hızlı, güvenilir taşıma ağı sunmak amacıyla Sintek Logistics şirketimizi faaliyete geçirdik. Uluslararası alanda proje lojistiği ve genel kargo taşımacılığı faaliyetleri üstlenmekteyiz. 

Ülkemizde ve dünyada farklı sektörlerde birçok referansımıza Sintek imzasını attık ve çalışmalarımıza yeni sektörler de ekleyerek devam ediyoruz. 2020 yılında başlayan pandemi her sektöre olduğu gibi ağır sanayi ve özelinde çimento sektöründe de olumsuz durumlar yarattı ancak yılsonu raporlarına baktığımızda sektörde %23’lük bir büyüme oldu. 2021 yılının 9 aylık dönemine baktığımızda çimento üretiminde geçen yıla oranla %11,7’lik bir artış yaşandı. 2022 yılı için hazırlanan raporlara baktığımızda ise %4,0-%4,4 bandında bir büyüme olacağını öngörmekteyiz.

Yurt dışında yürüttüğünüz projeleri ve Afrika pazarındaki gelişmeleri aktarır mısınız?

Avrupa operasyonlarımızı yerinde takip etmek ve planlamak amacıyla Amsterdam merkezli şirketimiz Sintek BV’yi kurduk. Planımız, Avrupa’da karbon ayak izini azaltmaya yönelik ağır sanayii yatırımlarında yer almak.

Bilindiği üzere; Türkiye, Avrupa’da çimento üretim kapasitesi en yüksek olan ülkedir. Eleman kapasitesi ve uzman kadrosu ile Türk mühendis ve işgücünün yurtdışında değer üretmesi ve ülkemize fayda sağlaması görüşündeyim. Bu sebeple, şirketimiz kuruluşundan itibaren yurtiçi ile kalmayıp, yurtdışı yatırımlarını da ilk planda tutmuştur.  Yurtdışı faaliyetlerimize ilk başladığımız bölge gelişime açık ve konumlandırılabilecek işgücü ile Afrika’dır. Fildişi Sahilleri ve Mozambik resmi şubelerimiz bulunmakla beraber bu bölgelerde katma değer yaratarak müteahhitliğini gerçekleştirdiğimiz 7 öğütme tesisimiz bulunmaktadır. 2020 yılında başlayan pandemi ile birlikte yurtdışı faaliyetleri sekmeye uğrasa da, pandeminin de seyrinin olumlu sonuç vermesi ile sektör yeniden canlanmıştır. 2021 yılında ülkemizin en çok çimento ve klinker ihracatı yaptığı merkezlerden biri Fildişi Sahili’dir.

Medcem Çimento ile yaptığınız anlaşmayı aktarır mısınız?

Avrupa’nın ve Türkiye’nin tek fırın ile üretim yapan en büyük çimento fabrikası olan Medcem Çimento ile 9.000 ton/gün klinker kapasitesine sahip yeni entegre üretim hattı sözleşmemizi geçtiğimiz yaz imzaladık. Yeni üretim hattı ile birlikte Dünya’nın en büyük çimento fabrikasına sahip üreticilerinden biri olacak Medcem Çimento’ya bizleri tercih ettiği için şirketim adına tekrar teşekkürlerimizi sunarım. Çalışmalarımız hızla devam ederken, ön ısıtıcı ünitesi temelimizi geçtiğimiz ay attık ve Türkiye’nin en büyük farin değirmeninin temel  beton dökümünü gerçekleştirdik.

Medcem Çimento’nun 2014 yılında yaptığı 11.500 ton/gün klinker kapasiteli yatırımında da Sintek olarak, proje teslimimizi zamanında gerçekleştirmiştik. 2023 yılında teslim edeceğimiz Medcem Çimento’nun yeni yatırım üretim hattında çalışmalarımızı aynı özveri ve disiplin ile devam ediyoruz.

Pandemi sürecinin yatırımlara etkisi ve özel sektörün çimento yatırımlarına ilgisini aktarır mısınız?

Yurtiçi ve yurtdışı sektör değerlendirmelerinde bahsettiğim gibi, pandemi süreci her sektörde olduğu gibi çimento faaliyetlerini sekmeye uğrattı ancak çimento hızla ayağa kalkan sektörlerden biri oldu.  2021 yılı itibariyle aşılamanın sağlanması ve akabinde ülkelerin sınırlarını açması yatırım görüşmelerinin sonuçlandırılmasını hızlandırırken, yeni pazar fırsatları da değerlendirilmeye alındı. Pandemi sonrası yatırımlara baktığımızda, iç pazar çalışmalarına ağırlık veren Türk müteahhitlerin yurtdışı fırsatlarını değerlendirdiklerini görmekteyiz. Rusya, Ortadoğu ve Afrika’da yoğunlaşan yatırım çalışmaları ile birlikte 2022 yılında özellikle Libya yatırımlarının çoğalacağını görüyoruz.

Eklemek istedikleriniz. Öncelikli hedefimiz, taahhüdünü üstlendiğimiz tesislerin zamanında, bütçesinde ve başarı ile işverenlerimize teslim edilmesi. Yurtiçi ve yurtdışı projelerimize edindiğimiz tecrübeler ve kazandığımız başarılar ile yenilerini eklemeye devam edeceğiz. Avrupa merkezli operasyonlarımıza ağırlık vererek, uluslararası alanda Türk mühendisliğinin etkin rol oynamasını istiyoruz. İlerleyen yıllarda ana hedefimiz gerek yurtiçinde gerekse yurtdışında katma değeri yüksek projelerin altına imza atmak olacaktır. 17. yılımıza girdiğimiz 2022 senesinin ülkemize, değerli iş ortaklarımıza ve sevgili meslektaşlarımıza başarı getirmesini temenni ederiz. OCAK 2022