Özgün Yerli Tabanca Geliştirme Projesi’nde ilk seri üretim sözleşmesini Samsun Yut Savunma imzaladı

Zorlu bir dönemden geçtiğimiz şu günlerde, ülke savunmasında yerli ürünlerin göstermiş olduğu performans sevindirici.  Gelişmeler doğrultusunda yeni projelerin gündeme geldiği bir dönemde Savunma Sanayii Müsteşarlığı (SSM) tarafından 2015 yılında başlatılan Özgün Yerli Tabanca Geliştirme Projesi’nde ilk seri üretim sözleşmesi imzalandı. Samsun Yurt Savunma’nın (SYS) imzaladığı sözleşme ve sektörün proje çerçevesinde gelişimi ile ilgili görüşlerini dergimizle paylaşan Samsun Yurt Savunma Genel Müdürü Cahit Utku Aral, sorularımızı yanıtladı.  

Özgün Yerli Tabanca Geliştirme Projesi ile ilgili bilgi alabilir miyiz?

Samsun Yurt Savunma (SYS) olarak, Savunma Sanayii Müsteşarlığı (SSM) tarafından 2015 yılında başlatılan Özgün Yerli Tabanca Geliştirme (ÖYTG) Projesi’nde, 7 Şubat tarihinde seri üretim sözleşmesini imzaladık. Bu sözleşme, proje kapsamında imzalanan ilk sözleşme olma özelliğini taşıyor. Üretilecek modelin ismi, SSM tarafından, TP9 Mete olarak belirlendi. Dokümantasyon süreci de tamamlanan proje kapsamında, bu yıl içerisinde 45.000 adet tabanca teslim etmeyi planlıyoruz.

ÖYTG Projesi’nde, çok zorlu ve uzun bir test süreci yaşandı.  Proje kapsamında, tabancanın, hem teknik hem de performans isterleri, SSM koordinasyonunda, tüm kolluk kuvvetlerimizin yetkilileri ile istişareler sonucunda belirlendi. Sonuçta, dünya standartlarının çok üzerinde isterler ortaya çıktı ki; aslında bu da güvenlik kuvvetlerimizin yüksek beklentileri göz önüne alındığında, beklenen bir durumdu. Normalin çok üzerinde yapılan testler neticesinde tüm katılımcılarda yaşanan problemlerden ötürü, isterlerde normalleştirme müdahaleleri de yapıldı. Yapılan makul müdahaleler neticesinde, tüm testler tamamlanabildi. Proje, bir hazır alım projesi değil; bir geliştirme projesi olduğundan bu ağır testleri tamamlayan tabancaların tamamı, müşteri beklentilerini fazlasıyla karşıladı. Bundan sonra önemli olan, kabul testlerinde gösterilecek performansın yanında, ürünlerin kullanıcıya vereceği hizmet ve memnuniyet. Bize göre esas yarış, şimdi başlıyor. Firmamız, şimdiden, bu rekabetin haz ve heyecanını yaşıyor.

Özgün Yerli Tabanca Geliştirme Projesi’ne  Samsun Yurt Savunma olarak katkılarınızla ilgili bilgi alabilir miyiz?

Daha önce de belirttiğimiz gibi, söz konusu projenin isterlerinin tamamı katılımcı firmalara danışılmadan, tamamen kullanıcılar arasında yapılan istişareler ile belirlendi. Projenin isterleri, 2015 yılında yayınlandığında, hem Türkiye’de hem de dünyada büyük başarılara imza atmış TP Serisi platformumuzun, isterlere uygun bir versiyonunun geliştirilmesi çalışmalarına başladık. Proje isterlerinde yer alan ve o dönem TP tabanca serimizde bulunmayan; çift taraflı sürgü tutucu, emniyet mandalı ve 15 kapasiteli kompakt gövde ebadı, bizim hazırlık sürecimizdeki ana çalışma alanlarımız oldu. Bu isterleri karşılamak için, TP platformunun mekanizmasına sadık kalarak, yeni bir model geliştirmek için çalışmalara başladık. 12 ay süren bir çalışma sonucunda, tüm isterleri karşılayan bir TP modeli ortaya çıkarttık. ÖYTG Projesi isterlerine uygun olarak, hem standart boy hem de uzun boy versiyonlarının kalifikasyonlarını tamamladık. Sub-compact versiyonunun kalifikasyon çalışmalarını ise Haziran ayına kadar tamamlayacağız. Söz konusu aile tamamlandığında, kolluk kuvvetlerimizin görev profillerine uygun, her ebatta tabancalar temin edilebilecek. Bilindiği üzere firmamız, konusunda en tecrübeli ve en iyi alt yapıya sahip firmadır. Bu sebeple Canik’in bu projeye katkısı, bu aşamadan sonra daha çok hissedilecektir.  

Özgün Yerli Tabanca Geliştirme Projesi’nin sektörün gelişimine katkısıyla ilgili düşüncelerinizi alabilir miyiz?

Söz konusu proje, SSM’nin hafif silah üreticileri ile yaptığı ilk geliştirme projesi olduğundan, SYS olarak bu projeyi çok önemsiyoruz. Bilindiği üzere SYS olarak, Canik markasını bir dünya markası haline getirme yolunda devletimizden hiçbir destek almadık. Bu süreçte mücadelenin doğası gereği, çok güçlü bir kadro, uluslararası pazarlama ve satış ağı yarattık. Yaratmış olduğumuz bu organizasyonun, bu projede çok başarılı bir performans ortaya koyacağı inancındayız. Sözleşmeyi ilk imzalayan firma olmamız yanında dokümantasyonu da tamamlamış olmamız, söz konusu projede ortaya koyacağımız performansın bir göstergesi olduğu düşüncesindeyiz. Söz konusu proje, firmaların performansının hem SSM hem de kullanıcı nezdinde çok net görüleceği bir platform olacaktır.

Özgün Yerli Tabanca Geliştirme Projesi’nin gelecekte sektörün ihracatına katkı sağlar mı?

Projenin ihracata katkısını firmamız özelinde değerlendirdiğimizde; söz konusu projede Canik tabancasının yer alması beklenen bir netice idi. Fakat söz konusu ürünler kullanıma geçtiğinde Canik markalı tabancaların farkı bu aşamada ortaya çıkacaktır. Emniyet ve Silahlı Kuvvetleri mensubu kullanıcılar, yurt dışı görevlerine çıktıklarında kullanımlarında olan tabancalar doğal olarak yabancı kolluk kuvvetleri tarafından da incelenecektir. Kısacası proje kapsamında teslim edilecek ürünlerin performansı ihracat pazarlarında da anahtar görevi görecektir.  Bilindiği üzere firmamızın TP Serisi tabancaları, Ukrayna, Filipinler, Kamerun gibi birçok kritik ve güçlü kolluk kuvvetleri tarafından da kullanılmaktadır. Bugün Danimarka ve Norveç gibi önemli Avrupa ülkelerinin alımlarında da son aşamaya gelmiş olmamız, ABD’de de ordudan sonra en kritik kolluk kuvveti olan ABD Sınır Güvenliği Birimi’nin ihalesine davet edilen dünya da 10 firmadan biri olmamız, tarafımızdan beklentileri arttırmaktadır.    

Ülkemize karşı yaptırımların arttığı bir dönemde yerli tabancanın önemini aktarır mısınız? Türkiye’de çoğu kurum, söz konusu süreçte yerli ürüne yönelmesi hususunda büyük hassasiyet göstermiş ve Dünya’da rekabet ettiğimiz ve her platformda daha iyi performans gösterdiğimiz yabancı ürünlere karşın firmamızın ürünlerini tercih etmiştir. Bu vesile ile sadece bu döneme özgü bir politika benimsemeyip, bu zamana kadar yaptığı alımlarda yabancı üreticileri hiçbir zaman davet etmeyen Türk Silahlı Kuvvetlerine milli duruşlarından ötürü şükranlarımızı sunarız. Son olarak Hava Kuvvetleri Komutanlığı’nın Nisan ayı içerisinde teslim alacağı 2.500 adet tabanca yanında, Cumhurbaşkanlığımız personelinin tamamına yakını Canik TP9SFx ve Elite modellerini tercih etmiş ve gurur kaynağımız olmuşlardır. Tekrar belirtmek isterim ki çok uzun zamandır Türkiye’nin tabanca temininde dışa bağımlılığı yoktur.