Para dediğimiz olgu dijitalleşme evresini bitirme aşamasında

Mobil dünyanın hayatımıza etkilerinin artığı bir dönem yaşıyoruz. Bu doğrultuda mobil çözümler sunan firmaların insanların hayatına kattığı kolaylıklar ve akabinde insanların bu yöndeki talepleri, şirketleri de bu yönde yatırımlar yapmaya yöneltiyor.

Şirketlerin mobil çözümler konusundaki ihtiyaçlarına cevap verebilmek için 2009 yılında kurulan T-mob, elde ettiği başarıyla, ülkenin önde gelen kuruluşlarına hizmet veriyor. Mobil ticaret, e ticaret, mobil ödeme, dijital para konularında görüşlerini aldığımız T-mob Kurucusu ve Genel Müdürü Rudi Dökmecioğlu, sorularımızı yanıtladı.

Firmanız ile ilgili bilgi alabilir miyiz?

Mobilin hayatımızın her alanında çok önemli bir yer edeceği öngörüsü, Türkiye’de ve dünyada mobil çözümler üzerinde iddialı olma vizyonuyla 2009 yılında kurulduk. Bugüne kadar e-ticaret sektörünün ya da dijitalleşme yoluna önemli adımlar atan,  Türkiye’nin devleri diyebileceğimiz Teknosa, Kliksa, Carrefoursa, Yemek Sepeti, AtlasJet, Markafoni, GittiGidiyor, Vodafone  gibi firmalarla önemli projelere imza attık. Aynı zamanda Halkbank gibi birçok yerli ve yabancı bankanın mobil bankacılık ve mobil ödeme çözümlerini de biz ürettik. B2B mobil hizmetlerin yanında store’larda satılan kendi ürünlerimize de sahibiz. Bunlardan ilki ve en önemlisi “t-appz” ve “Magma”. t-appz  e-ticaret sitesi olan küçük işletmeleri mobil ticarete en hızlı ve en kolay yolla taşımayı hedefliyor. Dünyada herhangi bir e-ticaret sitesi bir gün gibi kısa bir sürede, kod yazmadan iOS ve Android platformlarında kendi mobil e-ticaret uygulamasını oluşturabiliyor. Hızlı çözüm üretebilmesinin yanında t-appz, hem iOS hem de Android platformlarında ‘native’ olma özelliğiyle göze çarpıyor. Tüm bunlara ek olarak kullanıcılar uygulamalarını yüzün üzerinde farklı platformda test edip, ardından da kullanıma hazır hale gelen özelleştirilmiş e-ticaret uygulamalarını t-appz veya App Store/Google Play hesabı üzerinden yayınlayabiliyorlar. Magma da bu belirttiğim şeylerin aynısını büyük ölçekli firmalar için gerçekleştirebilecek bir üründür.

Dünya’da mobil ticaret, mobil ödeme ve dijital para konularında gelinen nokta ile ilgili bilgi verir misiniz?

Öncelikle mobil ticaret hakkında konuşursak aslında rakamlar üzerinden gidersek daha net konuşma fırsatımız olur. Bugün dünya çapındaki perakendecilerin %25’inin online satışının yarısı mobil cihazlar üzerinde geliyor.  Daha da açarsak dünya perakende devlerinden tutun orta hatta küçük ölçekli firmalar ürünlerini mobil üzerinden satıyor.

Mobil ödeme ve dijital para düzleminde tahmin edemeyeceğiniz bir dönüşümü yaşıyor dünya. Bugün para dediğimiz olgu dijitalleşme evresini bitirme aşamasında, otoriteler yakın gelecekte kağıt ya da metal paranın tarihe geçeceğinden bahsediyor. Neredeyse şimdiden bu süreci yaşıyor gibiyiz. Bugün günlük alışverişlerimizde en küçük meblağları dahi dijital ortamda ödüyoruz. Tabii dijital dünyanın getirdiği bazı rahatlıklar kullanıcıların ödeme konusunda da beklentilerini arttırdı. Kullanıcılar artık efor sarf etmeden, kafa yormadan ya da beklemeden ödeme yapmak istiyor. İşte bu noktada mobil cüzdan çözümlerimiz devreye giriyor. Kullanıcılar geliştirdiğimiz ödeme sistemleriyle hiç beklemeden, şifre girmeden en güvenli şekilde ödemelerini gerçekleştirebiliyor.  Geliştirdiğimiz mobil ödeme ürünleri dünyanın farklı yerinden yerel ve uluslararası bankaları tarafından kullanılıyor. Firma olarak finans sektörünün mobil ayağını biz inşa ediyoruz diyebilirim. 

Büyük hacimli e-ticaret firmaları için geliştirdiğiniz “Magma” adlı bir mobil üründen bahsettiniz. Nedir tam olarak Magma?

Dediğim gibi Magma büyük ölçekli e-ticaret firmaları için geliştirdiğimiz bir mobil platform. Teknosa, Atlasglobal gibi büyüklerin kullandığı bir mobil uygulama platformu. Ürünümüz büyük hacimli firmalara istedikleri özellikte bir e-ticaret uygulamasını düşük maliyetlerle oluşturma fırsatı veriyor. Yani bu ürünle yüksek yazılım, güncelleme ve test masraflarına girmeden istenilen kullanıcı deneyimiyle bir uygulama fırsatı yakalayabiliyorlar.  Özellikle son zamanlarda ürünümüze eklediğimiz özelliklerle ürünün kusursuzluğunu daha da arttırdık. Magma artık dünya ölçeğinde büyük hacimli firmaların mobil ticaretteki can simidi niteliğinde bir konuma ulaştı ve Avrupalı birçok şirketin şimdiden tercihi arasına girdi.

Mobil ticaretin gelişimi ile ilgili gelecek dönem beklentilerinizden bahseder misiniz?

E-ticaret bugün o kadar farklı bir yere evrildi ki artık klasik bir mağazaların dahi dijitalleştiği, internetin ve özellikle mobil cihazların alışverişin aklınıza gelen her aşamasında kullandığı bir ortam söz konusu. Dolayısıyla satış kanalları arasındaki keskin çizgiler mobilin yeni ve etkili bir aktör olmasıyla yok olmaya başladı. Mobille yeni bir çağ açıldı ve değişim devam edeceğe benziyor. Ben bir, iki yıl sonra mobil ticaret, e-ticaret gibi ayrımlar yapacağımıza inanmıyorum. Birbiri içine girmiş ve tek başlık altında toplanmış bir ticaret yapısı bizleri bekliyor. Ama şunu söyleyebilirim ki bu yapının ana taşıyıcı kolonu mobil olacak. Yani hangi sektörden olursanız olun mobile yatırım yapmadıysanız kurduğunuz iş yapısının çok dayanıklı olmasını beklemeyin.

Türkiye ölçeğinde mobil ticaretin sınırları ile ilgili bilgi alabilir miyiz?

Mobil ticaretle ilgili elimize geçen veriler ülkemiz ve sektör için oldukça ilginç ve gelecek vaat edici.  Türkiye’de 2014’de mobil penetrasyon yüzde 17 iken, 2015’te yüzde 28’e kadar ulaşmış durumda. Bu kullanımın yanı sıra mobil ticareti de doğrudan etkiliyor. Araştırmalara mobil cihazlar online alışverişte dizüstü ya da masaüstü bilgisayarları geçmek üzere. Bu veriler mobil ticaretin aslında bir sınırı olmadığı gerçeğini önümüze koyuyor bence. Ayrıca bu sonuçlardan sektörün de çıkaracağı önemli dersler olduğunu düşünüyorum. Veriler aslında herkesi mobil ticarete çağırır cinsten.

Türkiye’deki ilerleme diğer Avrupa ya da yakın doğu ülkeleriyle karşılaştırıldığında kendini hemen belli ediyor. Türkiye, dünya ölçeğinde mobil üzerinden en çok alışveriş ülkelerin arasında Çin ve Suudi Arabistan’dan sonra 3. sırada. Mobil ticaretin ülkemizdeki potansiyelinin ne kadar büyük ve önemli olduğunu bu örnek çok iyi açıklıyor sanırım.

Sizce e-ticaret şirketleri neden mobil ticarete adım atmalı?

Bu her kobinin kendine sorması gereken bir soru aslında. Dijitalleşme kavramının içeriği bugün e-ticaretin gündemimize gelip oturduğu günden çok daha farklı bir noktada. Bugün, mobilsiz bir dijitalleşme süreci düşünülmüyor. Çünkü artık birçok yerde mobil dizüstü ya da masaüstü bilgisayarların yerini almaya başladı mobil trende uymak artık bir tercih meselesi değil tam aksine bir zorunluluk! Samimiyetle şunu söyleyebilirim ki bu gerçekliği gören kobiler ya da orta ölçekli işletmeler çok yakın zamanda karlarını önemli bir oranda arttıracaklar. Bu biraz da ufkun ötesini görme meselesi gün gibi gerçeğe sırt çevirip piyasada başarı elde edebilecek bir işletme olacağını pek düşünmüyorum.

Türkiye pazarı ile ilgili beklentilerinizi öğrenebilir miyiz? Daha öncede dediğim gibi mobil ticaret için Türkiye birçok yatırımcı için oldukça önemli bir pazar. Her şey oldukça açık ve net Türkiye’de mobil kullanıcıların dörtte üçü satın almalarını mobil cihazlar üzerinden yapıyor. Mobil kullanımı alışverişi tetikliyor ve kullanıcıların dörtte biri haftada bir mobil cihazlarıyla satın alma gerçekleştiriyor. Bunca verinin ışığında mobilin artık bir tercih değil aksine zorunluluk olduğunu söylersek kesinlikle yanılmamış oluruz. Bunu biz değil dünyanın en önde gelen araştırma şirketi IABsöylüyor. O nedenle mobil konusunda Türkiye pazarından mutlu ve umutluyuz.