Tam Faktoring’in başarıdaki sırrı: Doğru işi yap, işini doğru yap

Elde edilen başarının tesadüfi olmadığının altını çizen Tam Faktoring İcra Kurulu Başkanı Kunter Kutluay, “Kurulduğumuz günden itibaren bakış açımızı ve çalışma prensibimizi hep aynı çizgide tutarak ilerlediğimiz için bugün piyasanın en başarılı faktoring şirketlerinden biri olduk.Tam Faktoring olarak ‘doğru işi yap, işini doğru yap’ felsefesiyle olabildiğince şeffaf bir iş ortamı yarattık. Bu durum, müşterilerimizi iyi analiz etmemize yaradığı gibi, onların da nasıl bir faktoring şirketi ile çalıştıklarını görmelerini sağlıyor” dedi.

Geçmiş yıllarda, piyasalar bozulduğunda faktoring şirketlerine ihtiyaç duyulurdu kavramın artık değiştiğinin altını çizen Tam Faktoring İcra Kurulu Başkanı Kunter Kutluay, Günümüzde faktoring sistemi de, faktoring’e bakış açısının da değiştiğini vurgulayarak, “Bugün faktoring sektörü sermaye erişimi olmayan KOBİ’lere çabuk, hızlı, başkasının kredibilitesi üzerinden işlem yapan kurumlar haline gelmiştir. Piyasalara baktığımızda, operasyonel finansman, nakite hızlı dönmek her şirketin ihtiyacı olan bir şey. İşte bu durumda biz faktoring şirketleri devreye girerek, müşterilerimizin hem nakit kalmalarını hem de daha hızlı hareket etmelerini sağlıyoruz” diyor.

Tam Faktoring’in genç olmasına karşın oldukça hızlı ve güven veren kontrollü büyüme stratejisi ile kısa sürede piyasanın önemli oyuncusu olduğunu ifade ederken, elde edilen bu başarının tesadüfi olmadığının altını çizen Tam Faktoring İcra Kurulu Başkanı Kunter Kutluay, “Kurulduğumuz günden itibaren bakış açımızı ve çalışma prensibimizi hep aynı çizgide tutarak ilerlediğimiz için bugün piyasanın en başarılı faktoring şirketlerinden biri olduk. Tam Faktoring olarak ‘doğru işi yap, işini doğru yap’ felsefesiyle olabildiğince şeffaf bir iş ortamı yarattık. Bu durum, müşterilerimizi iyi analiz etmemize yaradığı gibi, onların da nasıl bir faktoring şirketi ile çalıştıklarını görmelerini sağlıyor” dedi.

Sektörün son 2 yılına baktığımızda oldukça çalkantılı geçen ülke gündeminin kendilerini de etkilediğini açıkça ifade eden Kunter Kutluay, “2015 yılında bizler de piyasanın yaşadığı sıkıntılar doğrultusunda oldukça tedirgindik. Bunun devamında, 2016 yılında yaşanan üzücü terör olaylarına rağmen ‘yaşam ve ticaret devam ediyor’ diyerek işimizi en iyi şekilde yaparak müşterilerimizin yanında olmaya devam ettik. 2016 yılını değerlendirdiğimizde yaklaşık 41 bin müşteriye erişerek 20.000’den fazla firmaya finansman desteği sağladık. Bunun yanında, 11 bin civarında aktif müşterimiz var. Biz Türkiye’nin geleceğine inanan bir şirket olarak, sıkıntılı piyasa koşullarına rağmen çalışan eleman açığımızı kapatarak yeni şube açışımıza devam ediyoruz. Biz bir sistem kurduk ve bu sistem, değerlendirmelerimizi elektronik ortamda analiz ederek vereceğimiz kararları yönlendiriyor. Elbette ki teknolojik kaynaklardan fayda sağlıyoruz, ama bizi biz yaparak başarıya götüren en önemli unsur, karar merkezimizdeki  insan kaynağımızdır” dedi.

Durağan geçen 2015 yılını eksik yanlarını giderme yılı olarak gördüklerini ifade eden Kutluay, “Bu süreçte gerek elektronik gerekse eleman altyapısını yeniden organize ederek 2016 yılına eksiklerini tamamlamış olarak girdik ve pazarın önemli oyuncularından biri olarak yolumuza tam gaz devam ediyoruz. Yapmış olduğumuz başarılı çalışma ve uyguladığımız doğru sistem neticesinde CIO Dergisi’nin teknolojiyi en verimli şekilde kullanan kurumlara verdiği CIO 100 ödülüne layık görüldük. Bu ödülü alan ilk ve tek Türk şirketi olmamız da gururumuzu ayrıca pekiştirdi. Dünya devlerinin arasından sıyrılarak alınan bu ödül, Tam Faktoring’in ne kadar doğru yolda olduğunun en önemli göstergesi olurken, geleceğe bakmamız açısından bizlere yol gösterici niteliği taşımaktadır” diyor.

Tam Faktoring’in kaptan köşkünde oturan Kunter Kutluay, sektörde onlarca rakip arasından sıyrılarak, gerek Türkiye’de gerekse dünyada oldukça ses getiren projeler üreterek fark yaratan bir finans şirketi konumuna gelmelerini şöyle özetledi: “Biz Tam Faktoring olarak geçmişten ve yaşadıklarımızdan doğru dersler çıkarabilen bir yönetim ekibine sahibiz. Geçmişte yaşadığımız olumlu-olumsuz olayları doğru analiz ederek yarınlara daha gerçekçi çalışma prensibiyle bakmaya başladık. Bunu –ne kadar doğru yaptığımız müşterilerimizin bize duyduğu güven ve çalışma isteğiyle pekişiyor. Çünkü biz, klasik faktoring işleminin ötesinde, var olan sistemin önünde sürekli gelişen, kopya çekmeden yeniliklerle müşterimizin karşısına çıkarak onlara bir nevi yol gösterici rolünü üstlenerek büyüyen bir finans kurumuyuz. Bu nedenle, kısa zamanda sektörün en önemli oyuncularından biri haline gelerek 11 bin müşteri portföyü ile sektörün en fazla  aktif müşteriye sahip şirketlerinden biri konumundayız”.

Tam Faktoring Dünya Devleriyle Aynı Ödülü Paylaştı

Tam Faktoring, dünyanın en saygın yayınlarından biri olan CIO Dergisi’nin teknolojiyi en verimli şekilde kullanan kurumlara verdiği CIO 100 ödülüne layık görüldü 2016 yılı CIO 100 ödüllerinin sahipleri, üst düzey yönetici ve akademisyenlerden oluşan toplam 52 kişilik jürinin yaptığı incelemeler sonunda belirlendi. Tam Faktoring, aralarında birçok dünya devi uluslararası firmaların da olduğu listede teknoloji Oscarı olarak da görülen CIO 100 ödülünü alan ilk Türk firması olarak öne çıkarak, dünya çapında teknolojiyi en yenilikçi ve etkin kullanan 100 firma arasına girmeyi başardı.