Polimeks, TASİGO ile 22 yıllık tecrübesini turizme aktarıyor

Bugüne dek Türkiye’de ve dünyada, aralarında otellerin de olduğu 134 proje tamamlayan Polimeks, turizm sektöründe de sağlam adımlarla ilerliyor.

Eskişehir’de yer alan TASİGO Hotel Eskişehir Bademlik Termal, kısa bir dönem önce açılmasına rağmen dikkat çekiyor. Odunpazarı bölgesinde ağaçlarla kaplı bir arazi içinde yer alan TASİGO Hotel Eskişehir Bademlik Termal, ağaç konumları dikkate alınarak ve doğal dokuya özengösterilerek inşa edildi. 3500 m2’lik spa ve wellness merkezinin etrafını çevreleyen konaklama alanları, iş dünyasına hitap eden özel donanımlara sahip. Toprağa gömülü olarak planlanan proje, bulunduğu arazinin jeotermal özelliğinden de tam anlamıyla yararlanıyor.107 Deluxe, 31 Premium, 19 Prestige Suite, 4 Executive Suite, 2 Grand Suite, 1 Presidential Suite -toplam 164 odadanoluşan TASİGO Hotels Eskişehir Bademlik Termal, panoramik Eskişehir manzarasına hakim bir konumda yer alıyor. Toplamda 41.000 m2 alana yayılan TASİGO Hotels Eskişehir Bademlik Termal’in etkinlik birimleri arasında 1000 m2 konferans alanı, çok amaçlı salonlar, 915 m2 balo salonu, fitness alanı, yüzme havuzları, termal hamam ve SPA’danolusan 2200 m2’lik sağlık merkezi, bar&restoranlar, satış üniteleri, yönetim, idari ofisler, açık ve kapalı otopark alanları yer alıyor.

Yatırım ile ilgili görüşlerini aldığımız Polimeks Turizm Yatırımları Grup Müdürü Hakan Yüksel, sorularımızı yanıtladı.

TASİGO Eskişehir ile ilgili bilgi verir misiniz?

Türkiye’nin en büyük yurtdışı müteahhitlik şirketlerinden Polimeks tarafından inşa edilen TASİGO Eskişehir, doğa ile uyumlu olarak projelendirilmiştir. Otelin 164 odası bulunmaktadır. 3500 m²’lik alana sahip ADEN SPA içinde termal havuzlar, sauna, buhar banyosu ve hamamların yanısıra özel alanlarla misafirlerine hizmet vermektedir. Ayrıca otelimiz uluslararası ödüllere de layık görülmüştür. Dünya gayrimenkul sektörünün en prestijli ödülleri arasında gösterilen 2012 Uluslararası Otel Ödülleri (2012 International Hotel Awards) kapsamında “Highly Commended Hotel Architecture-Europe” ödülünü almıştır. 2013 yılında Green Good Design Award ile doğal yapıyla uyumlu tasarımı sayesinde ödüllendirilmiş olup 2014 yılında The International Hotel and Property Awards,  spa otel kategorisinde 2014 tasarımları arasında yer almıştır.

Eskişehir ülkemizin önemli şehirleri arasında yer alıyor. Bu durumun yatırımınızın değerini artırdığını söyleyebilir miyiz?

Eskişehir günübirlik turist alan bir şehir, bir hafta sonu 250 otobüsün şehre giriş çıkış çıkış yaptığını görüyoruz. Bu sayının oldukça ciddi olduğunu düşünüyorum. Diğer taraftan kültürel ve ekonomik anlamda ülkemizin önde gelen şehirleri arasında. Biz de bu güzel şehri tepeden gören konumdayız. Ayrıca şirketimizin kurucularından Yönetim Kurulu Başkanı Sayın Erol TABANCA ve Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Sayın Cem SİYAHİ’nin doğduğu şehir olması açısından da, yatırımın manevi anlamını artırıyor. Polimeks’in hali hazırda devam eden projeleri arasında 2018 başında açılacak bir modern sanat müzesi de var.

Yabancı turist çekebiliyor muyuz?

Fransa’dan, Rusya’dan, Ortadoğu’dan gelen turistlerimiz var.

Otelinizin işletmesini daha önce Rixos’a vermiştiniz. Kısa bir dönem sonra işletmeyi geri aldınız. Konu ile ilgili bir değerlendirme alabilir miyiz?

Rixos ülkemizin bir değeri. Rixos Hotels Yönetim Kurulu Başkanı Fettah Tamince, Türkiye’nin ilk ve tek global Rixos otel markası altında TASİGO Eskişehir’e değer katmıştır. Ancak kira sözleşmesinin sona ermesi ile anlaşma karşılıklı olarak bitirilmiştir. Polimeks, 22 yıllık tecrübesini turizm alanına aktarmak ve geliştirmek istediği için oteli işletme kararı almıştır. Böylelikle TASİGO Hotels & Resorts Polimeks işletmesiyle hizmet vermeye başlamıştır.

Genelde yatırımcı firmalar yabancı markalar ile anlaşarak yollarına devam ediyorlar. Sizin özgün bir isim ortaya çıkarmanız önemli.

Eskişehir’İn bizim için manevi değeri büyük. Başarıyla teslim edilmiş 134 porjemizden aldığımız kuvvetle bu oteli kendimiz işletmek ve yeni bir zincir otel markası yaratmak istedik. TASİGO ismini, Polimeks’in ortaklarının soyadlarının birleşiminden alıyor.

Türkiye’de TASİGO Hotel dışında da yatırımlarınız var, onlardan da bahseder misiniz?

Şu an itibari ile Kazan ve  İstanbul’da çalışması devam eden projelerimiz var. 

Karaköy’de restorasyonuna devam ettiğiniz projeler var. Onlardan bahseder misiniz?

Liman Han, Hovagimyan Han ve Kozikoğlu’nun restorasyonunu yapıyoruz. Burayı Residence Hotel olarak işleteceğiz.

Türkmenistan’da bu alanda bir yatırımınız var mı?

Polimeks olarak Türkmenistan’ın turizm sektöründe ilk yabancı yatırımını yaptık. Yelken Yat Kulübü 360 dönüm üzerine kurulu, 44’ü villa toplamda 145 odalı bir tesis. Bu tesis için çölde bir vaha yaratıldı diyebiliriz.

Türkmenistan’da böyle bir tesisi işletmek kolay olmasa gerek.

Burada yaşadığımız tek zorluk, sezonun çok kısa olması diyebilirim.Temmuz-Ağustos çok yoğunuz, diğer zamanlar müşteri sayısı azalıyor.

Asya Oyunları turizmin gelişimi açısından bir fırsattır diyebilir miyiz?

Haklısınız önemli bir fırsat. Bizde Polimeks olarak oyunların yapılacağı Aşkabat Olimpiyat Kompleksi’ni inşa ederek buna bizim için çok anlamlı bir katkıda bulunduk. Bunun yanı sıra, geçen Eylül’de açılan bir havalimanı var, yine Polimeks’in tamamladığı bir proje.

Havaalanını da bitirdiniz, onunda bölgeye önemli katkıları olacaktır.

Polimeks’in Türkmenistan’ın başkenti Aşkabat’ta inşa ettiği Aşkabat Uluslararası Havalimanı, şirketin bugüne dek hayata geçirdiği en büyük projelerinden biri. 266 farklı fonksiyona sahip bina ve 12 milyon m2 alana sahip, 2.250 milyar dolara mal olan Havalimanı Kompleksi, yılda 14 milyon yerli ve yabancı yolcuyu IATA Class A hizmet standartlarında ağırlayabilecek. Yeni Havalimanı, aynı zamanda yeni kargo yapılanması sayesinde bölgenin lojistik merkezi olmaya aday..