Salgının kısa sürede bitmesini bekliyoruz

1959 yılında kurulan ve çevreye yaptığı yatırımlarla bilinen Elba Bant, yaşanan pandemi sürecinde de işçi sağlığını ön planda tutuyor. Tüm zorluklara rağmen %38 kapasiteyle çalıştıklarını belirten Elba Bant Sanayi Yönetim Kurulu Başkanı Mois Kohen, sorularımızı yanıtladı.

Dünyada pandemi süreci yaşanıyor. Tecrübeli bir sanayici olarak bu süreci aktarır mısınız?

Yaşanan salgın sadece Türkiye’nin değil, dünyanın bir sorunudur. Bu sorunun içinde tüm sanayiciler çalışmak için çaba harcıyor. Büyük bir özveriyle çalışıyoruz. Bugün istihdam %40 seviyelerinde küçüldü, Elba Bant olarak bizde %35-40 seviyesine düştük. Kapasitemizin %38 altında üretim yapıyoruz. Bu konuda devletin sanayicilere verdiği sözleri vardı. Kısa çalışma ödeneğine başvurmamıza rağmen hiçbir cevap alamadık. Devlet kısa çalışma ödeneği ile %60 işçi maaşlarını kendisi ödeyecekti, %40 sanayici olarak biz ödeyecektik. Bu yöntemle de işten çıkarmak istediğimiz işçileri çıkarmayacaktık. Bu çerçevede bizde kısa çalışma ödeneğine başvurduk, daha sonuç çıkmadı. Ümit ederiz ki bu sorun tez zamanda çözülür.

Üretim yaptığınız fabrikanızda önlemler alıyor musunuz?

Elba Bant olarak virüsün kimseye etkisi olmaması için elimizden gelen tüm tedbirleri almaktayız. Yemekhanelerde tek kişilik porsiyonlar, kapalı su, dezenfektan gibi tüm kurallara dikkat ediyoruz. İşçiler fabrikaya girerken ateşleri ölçülüyor. Fabrika doktorumuz öncülüğünde 5 kişilik heyet oluşturduk. Çalışan işçilerin servis sayılarını arttırdık. Tüm bu çalışmaları kendi imkanlarımızla yapıyoruz. Bu şekilde nereye kadar çalışabiliriz bilmiyorum. Şuan satışlarımız düştü, ödeme almakta sorun yaşıyoruz. Yaşanan bu salgının inşallah kısa sürede bitmesini bekliyoruz.

Pandemi süreci sonrasında firmalara çevreci kriterlerin daha fazla arttırılacağı belirtiliyor. Bu açıdan sizde yakın bir zamanda fabrikanızı yenileyerek çevre yatırımları yaptınız. Bu süreç sonrasında beklediğiniz yeni çevre kriterleri var mı?

Tabiata ve çevre yatırımları konusunda biz elimizden gelen ne varsa bu yatırımları yapmaya çalışıyoruz. Şüphesiz tekrar yapmak gerekiyorsa bizde üzerimize düşen görevi yaparız. Fakat şuanda aldığımız önlemler dışında başka bir şey düşünemiyoruz. Şuan tek derdimiz bu süreci sağlıklı bir şekilde atlatmaktır. Şuan korkular içindeyiz. Yarın ne olacak, kim ayakta kalacak bilmiyoruz. Yaşanan bu sürece adapte olmaya çalışıyoruz. Bundan sonraki süreci de zaman herkese gösterecektir.

Bu süreçte Türkiye’nin ihracat potansiyeli artabilir diye bir düşünce var. Elba Bant olarak size gelen talepler var mı? Elba Bant olarak bizde üretimimizin %20’sini ihracat yapıyoruz. Fakat ihracat tarafında da büyük sorunlar ve zorluklar bulunuyor. Nakliye en önemli sorunlardan bir tanesi, yine ülkelerin sınır gümrüklerinden geçmeniz zaman alıyor. Dünyada yaşanan pandami sürecinin bitmesiyle birlikte ihracattaki zorluklarında azalmasını umuyoruz. TEMMUZ 2020