Cumhuriyet tarihinin bugüne kadar en uygun şartlarına sahip kredi paketi açıklandı

Normalleşme adımlarının atıldığı süreçte ekonominin çarkları dönmeye başladı. Bu noktada bekleyen talep ve konut stokunun sağlıklı bir şekilde değerlendirilebilmesi için avantajlı kredi paketi açıklandı. Konu ile ilgili açıklamalarda bulunan Ege Yapı Yönetim Kurulu Başkanı H. İnanç Kabadayı, sorularımızı yanıtladı.

Pandemi sürecinin iş yaşamına yansımaları ile ilgili görüşlerinizi alabilir miyiz?

Koronavirüsün tüm dünyayı etkisi altına almasıyla birlikte hemen her anlamda bambaşka bir hayatın kapıları açıldı. İş hayatından günlük alışkanlıklara kadar tüm davranışlarımız değişti, beklentilerimiz ve taleplerimiz farklılaştı. Bugün için sanayi, otomotiv, mobilya, inşaat veya perakende vb. üretim odaklı sektörler hariç beyaz yakalılar için süreçler dijitalleşerek işler devam eder hale geldi. Biz de Ege Yapı olarak iyi bir finansal planlama ve altyapı çalışması yaparak yaşanan krizlerden etkilenmeden başarıyla çıktık. Pandemi döneminde en büyük önceliğimiz her zaman olduğu gibi çalışanlarımız ve müşterilerimizin sağlığı oldu. Yaklaşık iki ay boyunca satış ofislerimizi kapalı tuttuk ancak bu süreçte bir yandan tüm sağlık önlemlerini alarak üretime devam ettik bir yandan da mevcut teknolojik altyapımızın uzaktan çalışma sistemine uygun olmasıyla hemen “Dijital Satış Ofisi”ni hizmete aldık. Bu sayede satış ve pazarlama faaliyetlerimizi kesintisiz sürdürerek yurtiçinden ve yurtdışından gelen talepleri yönetebildik.

İstihdamın korunması için önlemler alınmaya çalışıldığı bir dönem yaşanmaktadır. Konu ile ilgili görüşlerinizi alabilir miyiz?

Türkiye, pandemiyle birlikte sağlıktan iş hayatına, sosyal yaşamdan ekonomiye hem sektör oyuncularını hem de çalışanları rahatlatacak ve pandeminin etkilerinin en az seviyede hissedileceği birçok adım attı. Dünyanın birçok ülkesinde olduğu gibi bizde de en çok korkulan konu, sektörlerin durmasıyla birlikte işsizliğin artmasıydı ancak bugün geldiğimiz noktada hem istihdamın artırılması hem de işsiz kalanların mevcut ekonomik ferahı adına atılan adımların ne derece doğru olduğunu görüyoruz.

Güncel projeler ile ilgili bilgi alabilir miyiz?

Planladığımız yaklaşık 2,5 milyar TL’lik yatırım hamlesi içinde yer alan Kâğıthane’deki Kordon İstanbul, Yedikule’deki Cer İstanbul ve Çekmeköy’deki ÇamlıYaka Konakları’nın inşası ve satışları devam ediyor. 2020 yılının son çeyreğinde yine daha önce kamuoyuyla paylaştığımız yatırım zincirinin halkaları Çekmeköy ve Hasköy’de toplam 210 milyon TL değerinde iki yeni projeye başlamayı hedefliyoruz. Çekmeköy’de hayata geçireceğimiz ikinci projemiz yatay mimari konutlardan meydana gelirken, Hasköy’de ise konut ve ticari ünitelerin yer alacağı karma bir projeyi inşa edeceğiz.

Son açıklanan kredi paketinin ülke ekonomisine ve sektöre etkileriyle ilgili bir değerlendirme alabilir miyiz?

Pandemiyle birlikte tüm sektörlerde olduğu üzere gayrimenkul sektöründe de yavaşlama gözlendi. Fakat bu süreçte insanlar bahçe katı evlerin, bahçeli binaların, yeşil alanlara sahip sitelerin önemini evde kaldıkları süre boyunca anlamış oldular. Böylece birikmiş bir talep oluştu. Açıklanan en düşük oran ve en uzun vadeleri içeren kredi destek paketiyle de aslında bu süreçte biriken talebin sektörün ivme kazandıracağına inanıyoruz.

Kredi paketinden yola çıkarak Türkiye’nin konut ihtiyacıyla ilgili bilgi alabilir miyiz? Cumhuriyet tarihinin bugüne kadar en uygun şartlarına sahip kredi paketinin açıklanmasıyla birlikte tüketiciler, gayrimenkule çok yoğun bir ilgi göstermeye başladılar. Bu ilginin satışa dönmesiyle birlikte mevcut stokların %20 – %30 oranında erimesini öngörüyoruz. Böylelikle yeni projelere de ihtiyaç duyulacak. Pandemiyle birlikte yatay mimariye sahip, bahçeli ya da Türk tipi balkonlara sahip ev talebinin artacağını gördük. Çünkü insanlar yaşadıkları yerde daha çok yeşili görmek ya da daha geniş ve açık alanlara sahip olmak istiyorlar. Bu noktada tüketici talepleri çok iyi bir şekilde değerlendirilerek projeler üretilmeli. İlerleyen süreçte binalar ve dolayısıyla şehirler daha da akıllanacak. Bu nedenle sosyal mesafe olgusu çerçevesinde konutlara temassız girişler vb. birçok dijital uygulama da hayatımızda yer almaya başlayacak. TEMMUZ 2020