Otokar ile daha fazla iş birliği kurmayı sabırsızlıkla bekliyoruz

Savunma sanayi sektörü ihracatta her geçen yıl bir başka başarıya imza atılıyor. Otokar,ı Abu Dhabi’de gerçekleşen fuarda Tawazun firmasıyla birlikte ortaklık oluşturması sektör açısından büyük önem taşımaktadır.

Ortadoğu’nun en büyük savunma sanayi fuarı IDEX 2017’de duyurulan bu ortaklıkla Birleşik Arap Emirlikleri’ne (BAE) 661 milyon dolar değerince zırhlı araç üretilecek. Otokar ile Tawazun’un kurdukları Al Jasoor şirketi üzerinden yapılacak üretimle hem BAE’nin kabiliyetleri geliştirilecek hem de Otokar firması bu sözleşme ile teknoloji transferi sağlamış olacak. Türkiye’nin savunma sanayi de tek kalemde imzalanan en büyük ihracat anlaşması özelliği de taşıyan bu çalışma da Rabdan 8×8 taktik tekerlekli zırhlı araç üretimi yapılacak.

Yapılan anlaşmanın kendileri açısından da önemli olduğuna değinen Tawazun CEO’su Saif Muhammed Al Hajeri, karşılıklı olarak başarılı bir anlaşma yaptıklarının altını çizerek sorularımızı yanıtladı.

Otokar ile oluşturduğunuz Al Jasoor firmasının çalışmalarını aktarabilir misiniz?

IDEX fuarı sırasında ilan edildiği gibi BAE Silahlı Kuvvetleri tarafından yapılan 8×8 araç siparişini üreteceğimiz için çok mutluyuz. Bu araçlar yakında Birleşik Arap Emirlikleri’nde üretilecek ve bu ülkede bulunan çeşitli yerel firmalarımızın gelişimi de sağlanmış olacak. Yapılan sözleşmede de bu hususlara yer verilmiştir. Savunma sanayinde yerel yeteneklerimizi arttırma hedefinde Otokar ile yapılan sözleşme de büyük önem taşımaktadır.

Yapılan ortaklığın sizin açınızdan önemini aktarır mısınız?

Bu süreçte ortak bir firma seçmek çok uzun bir süreç aldı ve sonunda Otokar ile karşılıklı başarılı bir anlaşmaya imza attık. Buradaki iş ilişkisi sadece kar beklentisi üzerinden oluşmadı. Aynı zamanda BAE’de oluşturulacak tasarım ve üretim kabiliyetleri ile nitelikli bir ortaklığın önü açıldı.

Yapılan ortaklığın BAE’ye katkılarını aktarır mısınız?

BAE’de otomotiv sektörünün gelişmesini arzuluyoruz. Bu çerçevede Otokar ile birlikte BAE’de otomotiv endüstrisinin eksiklerini tamamlayacak bir kapasite de yatırım yapmış olacağız. Bu açıdan da Al Jasoor çerçevesinde Otokar ile daha fazla iş birliği kurmayı sabırsızlıkla bekliyoruz.