SHOT Show 2024’e CANiK damgasını vurdu

Samsun Yurt Savunma Genel Müdürü Cahit Utku Aral:

Hollywood yapımlarının önde gelen ismi Taran Butler ile işbirliği yaptıklarını belirten Samsun Yurt Savunma Genel Müdürü Cahit Utku Aral, “Taran Butler ve TTI ekibi ile işbirliği yaparak geliştirdiğimiz CANiK TTI Combat ile özel tasarım tabancalar pazarında üst segmentte yer alan bir markanın performansını, üstün teknoloji, kalite ve yüksek üretim kapasitemizle bir araya getirmiş olduk. Gönül rahatlığı ile söyleyebiliriz ki SHOT Show 2024’e CANiK damgasını vurmuş oldu. Bununla birlikte çok ciddi bir siparişi hemen SHOT Show’da almış olduk. Bu da bizleri ciddi anlamda motive etti.”

Las Vegas’ta düzenlenen ve avcılık ve atıcılık alanında dünyanın en büyük ve en kapsamlı fuarı olan SHOT Show ateşli silah endüstrisi profesyonellerini 46’ncı kez bir araya getirdi. Katılımcılarına stratejik işbirlikleri kurma zemini veren fuara katılan Samsun Yurt Savurma, fuarda önemli siparişler aldı. Fuar ile ilgili gözlemlerini okuyucularımızla paylaşan Samsun Yurt Savunma Genel Müdürü Cahit Utku Aral, geleceğe yönelik planlarını aktardı.

CANiK’in 2024 yılı hedefleri aktarır mısınız?

2024 yılında ateşli silahlar ve savunma alanında inovasyonun, kalitenin, teknolojinin ve zeka dolu çözümlerin en üst düzeyde temsilcisi, küresel sahnede global bir marka olarak ilerlemeye devam edeceğiz. CANiK markası altında değil, sahip olduğumuz CANiK USA, CANiK ACADEMY, AEI Systems, UNIROBOTICS, UNIDEF ve MECANIK gibi tüm iştirakler ve markalarımızla birlikte, bu heyecanı yaşamayı sürdüreceğiz. 2024 yılından çok beklentimiz var. CANiK ve bağlı olduğu SYS Grup Şirketleri 2024 yılında planlı 12’si yurt dışında olmak üzere toplam 14 uluslararası fuara katılım sağlayacak. İlk durak hafif silah pazarının dünyadaki en büyük fuarı olan ve her yıl geleneksel olarak Las Vegas’da yapılan SHOT Show oldu. Bu fuarda yeni tabancamız CANiK TTI Combat’ın ABD ve Dünya Lansmanını başlattık ve 2024 hedeflerimiz doğrultusunda kayda değer başarılar elde ettik.

Türk savunma sanayii sektöründe, 2023 yılı ihracatı adına rekor düzeyde yurt dışı satışlar gerçekleştirildi. Aynı şekilde yurt içinde ülke savunmasına ayrılan bütçenin de geçtiğimiz yıla göre artırıldığını ve şirketlerin teşviklerle desteklendiğini izledik. Bunların etkisi ile 2024’ün ihracat ve teknolojik gelişmeler için sektör adına önemli bir yıl olmasını bekliyoruz.

ABD’de de SHOT Show fuarına katıldınız. Fuarın sektör açısından önemini aktarır mısınız?

Las Vegas’ta düzenlenen ve ateşli silah endüstrisi profesyonellerini 46’ncı kez bir araya getiren SHOT Show, avcılık ve atıcılık alanında dünyanın en büyük ve en kapsamlı fuardır. Bu fuarın bizim ve tüm global rakiplerimiz için önemini rakamlar ile konuşacak olursak; 2022 yılı itibarıyla, ABD’nin avcılık ve atıcılık pazarının dolar bazında büyüklüğü yaklaşık olarak 20 milyar dolar civarındadır, bu rakam ülkemizin 2023 savunma bütçesinden büyüktür. Dolayısıyla böyle büyük bir pazardan pay almak için biz ve tüm global aktörler ciddi bir rekabet içindedir.

Uluslararası SHOT Show Fuarı, avcılık ve atıcılık sektöründeki son teknolojik gelişmeleri bir araya getirerek sektör profesyonellerine benzersiz bir deneyim sunuyor. Fuar, avcılık – atıcılık endüstrisinin lider firmalarını bir araya getirerek yeni ürün tanıtımlarına ve stratejik işbirliklerine zemin hazırlıyor. Aynı zamanda savunma ekipmanları, teknolojik gelişmeler ve güvenlik sistemleri konularında sektördeki firmaları buluşturarak, sektörde aktif rol oynayan markaların geleceğe yönelik stratejilerin oluşturulmasına katkı sağlıyor.

Yapılan fuarda CANiK ürünlerine ilgiyi aktarır mısınız?

Bu yıl, 2 yıl süren ve heyecanla beklediğimiz bir projeyi hayata geçirdik. Hollywood yapımlarının önde gelen ismi Taran Butler ve TTI ekibi ile işbirliği yaparak geliştirdiğimiz CANiK TTI Combat ile özel tasarım tabancalar pazarında üst segmentte yer alan bir markanın performansını, üstün teknoloji, kalite ve yüksek üretim kapasitemizle bir araya getirmiş olduk. Gönül rahatlığı ile söyleyebiliriz ki SHOT Show 2024’e CANiK damgasını vurmuş oldu. Bununla birlikte çok ciddi bir siparişi hemen SHOT Show’da almış olduk. Bu da bizleri ciddi anlamda motive etti.

ABD pazarıyla ilgili 2024 yılı beklentilerinizi aktarır mısınız?

ABD hafif silah pazarında önemli oyunculardan biriyiz. Geçen sene hafif silah pazarında ilk 5’e girdik bu sene daha üst sıralara çıkmayı hedefliyoruz. Sivil silah pazarında elde ettiğimiz başarıyı, ABD güvenlik güçlerinin silah ihalelerini kazanarak bir üst seviyeye taşımayı hedefliyoruz. Bu amaçla ABD’nin Florida eyaletinde yeni bir fabrika inşa etmeye başladık. Bu projenin arkasında yine geçmişten aldığımız dersler ve uzun vadeli planlarımız yatıyor. Hatırlarsanız 2018 yılında Amerikan ordusundan sonra en büyük ikinci federal ihale olan, ABD Gümrükler ve Sınır Muhafaza biriminin, ihalesine 8 firmadan biri olarak davet edildik ve kazandık. İhaleyi kazanmış olmamıza rağmen işi Amerika’da üretimi olan firmaya vermişlerdi. ABD güvenlik güçlerinin federal ihalesini kazanabilmek için, üretimin ABD’de yapılması gerekmektedir.  Bu durumu bir daha yaşamamak için inşasına başladığımız fabrikamızda hafif silah üretimi yanı sıra CANiK’in 12.7x99mm uçaksavarları, 30×113 mm çapındaki orta kalibre topları da üretilebilecek.

ABD pazarında marka olmanın önemine vurgu yapılmaktadır. ABD’li tüketicilerin Türk ürünlerine yaklaşımını aktarır mısınız?

Dünya silah endüstrisinin nabzını tutan ABD’ye, dünya genelinden en fazla ihracat yapan üç firmadan biri olmaktan gurur duyuyoruz. ABD’deki yatırımlarımız ve her yıl silah dünyasının OSCAR ödülleri olarak bilinen ICA ödülleri dahil bir çok prestijli ödülü topladığımız ürünlerimizle sektöre yön vermeye devam ediyoruz. Ayrıca, SHOT Show’da, lansmanını yaptığımız CANiK TTI Combat ile saygın Hollywood projelerinde daha fazla CANiK ürünlerinin yer almasını sağlayacağı düşünüyoruz.

CANiK’in de içinde bulunduğu SYS şirketler grubu olarak Nurol Makina ile yaptığınız iş birliğini anlatır mısınız?

CANiK olarak bünyemize kattığımız Birleşik Krallık merkezli AEI Systems’ın CANiK’in de içinde bulunduğu SYS grup şirketlerine katılması ile birlikte orta kalibre top üretiminde Türkiye ve İngiltere’nin dünyada söz sahibi olmasına vesile olduğumuz için gururluyuz. Şimdi bu alanda bir adım daha atarak; Türkiye’nin savunma sanayisinde dünyaya kendini kanıtlamış köklü şirketleri ile güçlerimizi birleştiriyoruz. Birleşik Krallığın Nurol Makina ile birlikte önümüzdeki dönemde de yine farklı yeteneklerimizi bir araya getirerek daha büyük başarılara imza atacağımıza inandığımız proje kapsamında Nurol Makina’nın yeni Ejder Yalçın 4X4 aracı üzerine SYS grup şirketlerimizden AEI Systems’ın düşük geri tepmeli 30×113 mm topu VENOM LR ve yine grup şirketlerimizden UNIROBOTICS tarafından üretilen yerli ve milli TRAKON UKSS entegre ediyoruz. Bu proje ile Türk savunma şirketlerinin global pazarda ulaştıkları yüksek seviyenin bir göstergesidir. MART2024