Tek tuşla ofis yönetmek mümkün

Covid-19 salgınıyla daha da hızlanan dijitalleşme adeta hayatımızı kuşatmış durumda. Ofislere dönüşlerin devam ettiği bugünlerde akıllardaki en büyük soru; alınan önlemlerin yeterli olup olmadığı… PEAKUP’ın teknoloji laboratuvarında geliştirilen NOVA IoT platformu ofislerin yeni baştan dizayn edilmesine gerek kalmadan online ve offline entegrasyonu ile hem çalışanın hem de işverenin hayatını kolaylaştırıyor.

Yıllardır denenen ancak pandemi dönemiyle hızlanan ve yaygınlaşan evden çalışma modeli hem çalışanlar hem de işverenler için hala birçok bilinmezi barındırıyor. Bir kısım çalışanlar ofislerine dönmüş olsa da eski çalışma düzenimizin değişeceği kesin. Dijital işyeri platformu Velocity, dijital imza uygulaması Sign&Go ve siber güvenlik çözümü PassGate gibi ürünleriyle geleceğin ofisleri için teknoloji geliştiren PEAKUP, bu kez de IoT platformu NOVA’yı hayata geçirdi ve tüm bu ürünleri de aynı platform altına entegre etti.

Tüm dünyada 2021 yılı sonuna kadar iş gücünün yaklaşık %30’unun haftada birkaç gün evden çalışacağı tahmini yapılıyor. Şu anda bu oran %3,6. Dışarıdan çalışan bir kişinin işverene sağladığı tasarruf yıllık, otalama 11 bin dolar civarında. Ofis düzeninden vazgeçmeyenlerin pandemi kurallarına uygun olarak ofislerini yeniden dizayn etmesi şart. Bu da işletmeler için ekstra masraf anlamına geliyor.

PEAKUP tarafından hayata geçirilen IoT platformu NOVA, ofislerin yeni baştan dizayn edilmesine gerek kalmadan online ve offline entegrasyonu ile hem çalışanın hem de işverenin hayatını kolaylaştırıyor. Teması minimize ederek ofisleri daha güvenli bir ortama dönüştürüyor, verimliliği ve tasarrufu artırıyor.

NOVA’nın mucidi olan ekibiyle gurur duyduğunu, şimdiki hedeflerinin yerli ve milli bu teknolojiyi dünyaya ihraç etmek olduğunu belirten PEAKUP CEO’su Ahmet Toprakçı iş sürekliliğinin ve çalışan sağlığının korunması için ofise dönüşte alışageldiğimiz pek çok sürecin yeniden tanımlanacağını söylüyor; ‘’Pek çok sektörde çalışanların tümünün uzaktan çalışmaya geçmesi henüz mümkün değil. Şu bir gerçek ki pandemi döneminde de pek çok şirket büyük oranda uzaktan çalışmaya geçse de ofislerde dönüşümlü çalışmaya devam eden ekipler oldu. Yeni normale geçtiğimiz bu dönemde ya da sonrasında ofislerde eş zamanlı çalışanlar azalsa da ofislerde çalışmaya devam edeceğiz. Çalışanlarımızın ve gerekli durumlarda dışarıdan gelecek ziyaretçilerin sağlıklarını korumak için sosyal mesafe başta olmak üzere pek çok önlem alınmakla birlikte, iş sürekliliğinin de sağlanması için gerekli akıllı teknolojiler ve dijital alt yapılar kurulması çok önemli.’’

Ofise girdiğiniz anda NOVA devrede!

NOVA, ofise girişten itibaren yönetimi ele alıyor. En büyük faydası mekanlardaki fiziksel teması azaltması. Herkesin dokunduğu kapı koluna, klima için kumandaya ya da aydınlatma için düğmeye dokunmak gerekmiyor. Parmak iziyle kapı açma dönemi de NOVA ile son buluyor. Tüm bunlar cep telefonu ya da bilgisayar ekranından tek tuşla yapılabiliyor. Ateş ölçümü de temassız olarak yapılıyor ve riskli bulunan kişi ofise giriş yapamıyor. Ayrıca gün içinde ofiste ateşi yükselen bir kişi mekan içindeki ısı algılayıcılar sayesinde tespit edilebiliyor ve ofisin hangi bölgelerinde dolaştığı, kimlere temas ettiği sistem üzerinden bulunarak, uyarı ve yönlendirme sistemleri devreye giriyor.

İçeride havayı düzenliyor, kalabalığı önlüyor

Ofis çalışanlarının sağlığı ve motivasyonu için ortamdaki hava yoğunluğu kalitesi ve ısı değerleri önemli birer etken. NOVA, havadaki tüm değişimleri analiz ederek herhangi bir olumsuz durumda sisteme bildirimler gönderiyor. Geleneksel havalandırma sistemlerinin ortamın sıcaklığını ölçüp, otomatik açılıp kapanması dışında bir fonksiyonu bulunmuyor. NOVA, bunlara ek olarak, yeterli aydınlatmanın olması, karbondioksit ve benzeri gazların ortamdaki yoğunluğu, hava akışı gibi koşullara göre ortamı izleyerek, en uygun koşullara getirilmesi için otomatik bir sistem yönetimi sunuyor. Sistem açma-kapama kararlarını tanımlanabilecek şartlara göre kendi verebiliyor. Metrekareye düşen insan sayısını tespit ederek, kalabalığın yoğunlaştığı bölgeyi uyarıyor. Risk durumunda tüm ofisin kapatılması yerine yalnızca belli kişilerin karantinaya alınmasında belirleyici rol oynuyor. Riskli kişinin temas ettiği kişileri analiz ederek rapor halinde sunan NOVA, takibin en güvenli ve ileri hali.

Toplantılar NOVA’nın kontrolünde Dijitalde süren toplantıların sayısı hızla artsa ve hayatı kolaylaştırsa da bu değişim fiziki toplantı odalarında da hem verimlilik hem de güvenlik başlıklarında ciddi beklentileri beraberinde getiriyor. NOVA, toplantı odalarına yerleştirilen cihazlar sayesinde, tıpkı ofis genelinde olduğu gibi hava kalitesi, insan yoğunluğu ve zaman kullanımı ölçüyor ve odaların rezervasyonunu sosyal mesafe kurallarına göre düzenliyor. Toplantı odalarına risk oluşturacak yoğunlukta kişi girmesi NOVA tarafından denetlenirken, mobil uygulama aracılığıyla toplantı notlarına ve toplantının performansına ilişkin çeşitli istatistiklere ulaşmak mümkün hale geliyor. EYLÜL 2020