Terzi işi sigortacılık yapmak istiyoruz

Ülke ekonomisi için en önemli sektörlerin başında gelen sigorta sektörünün yeni oyuncularından biri olan Aveon Global Sigorta, sektöre getireceği yeniliklerle farklı bir soluk olmayı hedefliyor. Sektörün genel gidişatı ve bu doğrultuda Aveon Global Sigorta’nın konumu ile ilgili keyifli bir söyleşi gerçekleştirdiğimiz Aveon Global Sigorta Genel Müdürü Kemal Gül, değerli görüşlerini kamuoyu ile paylaştı.

Ülkemizde sigorta sektörünün gelişimi ile ilgili bir değerlendirme alabilir miyiz?

Türkiye’de sigorta sektörü büyüyen bir sektördür. Ayrıca büyümesine rağmen hak ettiği yere gelemediğini düşünmekteyim. Bütün finans sektörünü dünya ölçeğinde değerlendirdiğimizde, sigorta sektörünün ana fon sağlayıcı alanlardan bir tanesinin sigorta sektörü olduğu görülmektedir. Bu çerçevede de ekonominin gelişimini sağlayan yapısı ile sigorta sektörünün güçlü olması, ülke ekonomisi için çok önemlidir. Ülkemizde de sigorta sektörü geleneksel anlamda güçlü bir sektördür.  Özellikle son bir yılda döviz kurlarındaki yükseliş, sektörün maliyetlerinin artmasına neden olsa da, bu dönem uzun süreli olmayacağı kanaatindeyim. Türkiye büyük ve dinamik bir ülkedir. Sorunları bu noktada hızlıca aşıp yoluna güçlü bir şekilde devam edecektir.

2001 yılı sonrası yapılan regülasyonlar sonrası sektörün ciddi bir büyüme trendi içerisine girdiğini gördük ve bu çerçevede de yabancı ilgisinin oldukça yüksek seviyelerine çıktığına tanık olduk. Sonrasında gelen ekonomik krizler ve akabinde pandemi süreci her sektörün yeniden organize olmasına neden oldu. Bu özet bilgi çerçevesinde yaşanan süreçlerle ilgili düşüncelerini alabilir miyiz?

Pandemi ekonominin temel dinamiklerini değiştirdi diyebiliriz. Tabi biz kendi ülkemiz açısından bakarsak bu durumun dezavantajları olduğu gibi avantajlarının da olduğunu görebiliriz. Bu süreçte ülkemizin Çin gibi bir ülkenin alternatifi olduğu gerçeğini gösterebilme fırsatını bulduğunu gördük. Bütün dünya bu süreçte sadece Uzakdoğu merkezli bir tedarik mekanizmasının doğru olmadığını gördü. Bu çerçevede Türkiye’nin fırsatı iyi değerlendirdiğini düşünüyorum. Dış ticaret rakamlarındaki artış ve gelen yeni yatırımlar bu durumun kanıtı olarak karşımıza çıkmaktadır. Sigorta sektörüne de bu durumun olumlu yansıyacağını düşünüyorum.

Diğer taraftan 2001 yılı sonrası yaşanan gelişmelerinde sektörün globalleşmesini sağladığını ifade edebiliriz. Şuanda sektörde ağırlıklı olarak yabancı sermayenin olduğunu görüyoruz. Bu noktada yerli ve yabancı oranının belli oranlarda dengeli olmasının doğru olduğunu düşünüyorum. Bu noktada yerli sermayenin çok fazla geride kalmaması gerektiği kanaatindeyim. Diğer taraftan hukuksal altyapının düzenlenmesinden sonra teknik altyapının da iyileştirilmesi sonrası sektörümüz gelişmiş ülkelerin seviyesine geldi hatta geçti diyebiliriz. Son dönemlerde Avrupalı firmaların altyapımızı incelemek için ülkemize gelmesinden de bu sonucu rahatlıkla çıkarabiliriz. Ülkemizde sektör açısından sorun pazarın yeterli düzeyde büyümemesinden kaynaklı sorunlardır.      

Aveon Sigorta’nın kuruluşu ile ilgili bilgi alabilir miyiz?

Biz 2020 yılında firmayı kurduk ancak pandeminin yarattığı olumsuz şartlar nedeni ile çalışmalar başlama sürecimiz biraz uzadı. En son 2022 yılı ocak ayında ruhsatımızı alarak faaliyetlerimize başladık. Hedeflerimiz doğrultusunda da çalışmalarımıza devam ediyoruz.

Aveon’u yerli bir firma olarak mı yoksa yabancı bir firma olarak mı değerlendirmeliyiz?

Bir açıdan yerli bir firma olarak değerlendirilebiliriz çünkü sermayedarlarımız KKTC kökenlidir. Teknik anlamda ise yabancı sermayeyiz. Sermayemiz İngiltere’den geldi ve grubun İngiltere’de ve dünyanın birçok yerinde finansal teknolojiler alanında yatırımları var. Ayrıca geleneksel anlamda Avrupa’da bankacılık alanında da yatırımları olan bir guruptur. Grup Alp Özerk ve Ozan Özerk tarafından kurulmuştur. Bu çerçevede bir Türk kökenli yatırımcının uluslararası arenada kendini ispat etikten sonra ülkemize yatırım yapıyor olmasını hatta bunu finans sektöründe yapıyor olmasını çok değerli buluyorum. Uluslararası arenada elde ettikleri tecrübeleri ülkemize aktarıyor olmaları oldukça önemlidir.  

Şirketimiz kuruluş hikayesinde de Dışişleri Bakanımız Mevlüt Çavuşoğlu’nun İngiltere’de yapılan bir toplantı da bizim yatırımcılarımızın hikayesini duyunca, onları Türkiye’ye yatırıma davet ediyor. Bunun üzerine süreç hızlanıyor ve yatırımlar gerçekleşiyor.

Aveon sektöre yeniliklerle gireceği ifade ediliyor. Bu yeniliklerden bahseder misiniz?

Sigorta sektörü temelde bir risk sonucu ortaya çıkan hasarı ödeyen bir sektördür. Son yıllarda sigorta sektörüne bakış oldukça değişti. Önleyici sigortacılık diye adlandırdığımız bir sigortacılık modeli oluşuyor. Risk meydana gelmeden insanların hayatını kolaylaştıran hizmetlerin sunulması olarak özetleyebileceğimiz bu yeni modelin örneğin siber riskler ile ilgili güzel uygulamaları var. Başınıza böyle bir durum gelmeden alınan bazı önlemler var. Sigorta sektörü bu konuda size değişik ürünler sunabilmektedir. Sağlık sigortası ile ilgili örneğin doktor danışma hattı gibi uygulamalarla hastanelik olmadan çözüm arayabileceğiniz bu uygulama insanların yaşamını oldukça kolaylaştırmaktadır. Bunları Aveon olarak uyguluyoruz.  Bunun yanında insanların sigorta ihtiyacını çok pratik, insanların ihtiyaç duyduğu zaman, ihtiyaç duyduğu kadar alabileceği şeklinde düzenledik. Bunları da teknolojiyi çok daha etkin kullanarak yapmak mümkün, biz bu konuda da çok iddialıyız. Kısaca daha terzi işi sigortacılık yapmak istiyoruz. Geleneksek sigortacılıkta ürünler paketler halinde insanlara sunuluyor ve insanlar bu paketleri bir yıllık süre için satın alıyorlar. Bu noktada insanlar bu paket içerisindeki ihtiyaç duyduğu veya duymadığı tüm teminatları satın almış oluyorlar. Yeni nesil sigortacılıkta bunun değişmesi gerektiğini düşünüyoruz. Örneğin sigortalı hangi teminatlara ihtiyacı varsa onları seçebilmeli zaman içerisinde teminatlarını artırabilmeli ya da azaltabilmeli. Sigortanın süresine de kendisi karar verebilmeli. Bunu da bir telefon uygulamasıyla çok pratik yapabilmeli. Sigortacılığın geleceğinin de bu yönde olacağı kanaatindeyim. Yeni jenerasyon müşteri kitlesinin de çok kısa bir zaman zarfında buna adapte olacağını düşünüyoruz.

Sigorta acentelerinin bu sistemde yeri var mı?

Sigorta acentelerinin sektörün temel bileşenlerinden biri olduğunu düşünüyoruz. O nedenle geliştirdiğimiz bu uygulamaları sigorta acente ve brokerlerini kapsayacak şekilde yapıyoruz. Bu doğrultuda da pirim üretimimizin tamamını da onlar üzerinden gerçekleştirmeyi öngörüyoruz. Müşteri pratik olarak işlemlerini gerçekleştirirken ihtiyaç duyduğu danışmak istediği hususları da acentelerine danışabilmelidir.

Hedefleriniz ile ilgili bilgi alabilir miyiz?

Biz yeni kurulmuş bir şirket olarak yılsonu hedeflerimizi rahatlıkla tutturacağımızı söyleyebilirim. Önümüzdeki yıldan itibaren daha hızlı bir büyüme trendi yakalamak istiyoruz. İlk önce ayaklarımızı yere sağlam basmak gibi bir hedefimiz var akabinde orta vadede orta büyüklükte bir firma olmayı hedefliyoruz. Rakamsal olarak ilk firma olmak gibi bir iddiamız yok ancak sektöre getirdiği yeniliklerle sektörü domino eden bir firma olmak istiyoruz. EYLÜL2022