Yeni Fiesta sınıfının en teknolojik aracı olmayı hedefliyor

Dijitalleşmenin artmasıyla birlikte otomotiv sektörü yeni ihtiyaçlara cevap vermek için çalışılıyor. Değişen müşteri beklentilerini karşılamak ve bunun bir ötesine geçmek üzere araçlarını geliştirdiklerinin altını çizen Ford Otosan Genel Müdür Yardımcısı Özgür Yücetürk, en teknolojik aracı üretme hedeflerinde olduklarını vurgulayarak sorularımızı yanıtladı.

2017 yılı ülke ekonomimizde büyüme yılı olarak tanımlanıyor. Bu çerçevede otomotiv sektörüyle ilgili 2017 yılı değerlendirmeleriniz neler? 2017 yılını Ford Otosan açısından değerlendirir misiniz?

2017 yılında pazardaki daralmaya rağmen, Ford Otosan olarak hedeflerimiz (Pazar payı ve adet) doğrultusunda ve üzerinde performans sergiliyoruz. Ek olarak, yılın başından bu yana üretim, ihracat ve satış adetlerimiz oldukça yüksek ve başarılı bir tempo sergiliyor.

Bildiğiniz üzere otomotiv sektörümüzde rekabet özellikle yılın son aylarında son derece çetin geçer. Biz de yarışta başta Yeni Fiesta olmak üzere tüm binek ve ticari modellerimizle hedeflerimizi aşmak için çalışıyoruz.

Sektörde ve ekonomide yaşanan gelişmeler göz önüne alındığında yıllık bir milyon adetlik pazara ulaşmamız kısa vadede mümkün müdür?

Sene başında 2017 yılı pazarı için sektör beklentisi 900 bin adetler civarındaydı. Yılsonuna doğru 1 milyon adetler telaffuz edilmeye başladı.

Dünyada da ülkemizde de tüketicilerin artık sektörden yeni gelişmeler, yeni teknolojiler beklediği bilinmektedir. Oluşan bu yeni trende Ford olarak ürünlerinizde ne tür yenilikler sunuyorsunuz?

Dijitalleşmenin hızla hayatımızın her alanına girdiği günümüzde müşteriler, otomobillerden daha gelişmiş sürüş, güvenlik, konfor, eğlence teknolojileri ve donanımları bekliyor. Beklenti sadece bununla da sınırlı değil, kişiselleştirme ve ve akıllı telefonların araçlarla kusursuz uyum içerisinde çalıştığı bağlanabilirlik günümüzün önde gelen trendleri arasında yer alıyor.

Biz de Ford olarak tüm modellerimizi değişen müşteri beklentilerini karşılamak ve ötesine geçmek üzere sürekli geliştiriyoruz. Günümüz trendlerini en iyi tespit eden ve cevap veren modellerimizden biri kısa süre önce lansmanını gerçekleştirdiğimiz Yeni Fiesta.

Yeni Fiesta’yı, müşterilerimizin Fiesta tutkularını paylaşarak bunu daha fazla teknoloji, seçenek ve kişiselleştirme imkanıyla ileriye taşıdık. Şimdi, B segmenti müşterilerinin birkaç yıl önce ancak hayal edebilecekleri ileri teknolojiler ve özelliklerle donatılmış bir Fiesta seçeneğimiz var. Fiesta’nın özellikle iç mekanındaki değişim, tasarım ve uygulama açısından gerçekten devrim niteliğinde. 2018 ortası itibariyle sunacağımız tüm versiyonlar ile Yeni Fiesta, Ford’un bu inovatif yönünü sergileyerek, ‘segmentinin en çok seçenek sunan ve en teknolojik aracı’ olacak.

Bize yeni Fiesta’nın teknolojik özellikleri ve donanımlarından bahsedebilir misiniz? Örneğin; Fiesta’daki B&O PLAY ses sistemi ile başlayalım. Bu sistem müşterilere nasıl bir deneyim yaşatıyor?

Ford’un gelişmiş araç içi eğlence ve sesli komut sistemi SYNC 3, yeni Fiesta’da sürücülerinin basit sesli komutlarla araç içi sistemleri ve bağlı akıllı telefonlarını kontrol etmesine imkan tanıyor. 8 inçlik yüksek çözünürlüklü dokunmatik ekran aracılığıyla SYNC3 araç içi multimedya sistemi ile sesle komut sistemi sunarak dünyaya bağlanıyor. Üstelik Apple CarPlay ile uyumlu ve ayrıca SYNC AppLink aracılığıyla Spotify gibi çeşitli akıllı telefon uygulamalarının kolayca sesle aktive edilmesini sağlıyor.

Ford’un global ürün portföyüne özel olarak geliştirilen yeni B&O PLAY sistemi de ilk defa yeni Fiesta’da sunuluyor. 10 hoparlör 675 watt’lık B&O PLAY ses sistemi sınırsız müzik ve eğlence sunuyor.

Böylece araç içinde kişiselleştirilmiş bir deneyim yaşatıyor ve sürekli bağlantıda kalmak isteyen, müziği yakından takip eden müşterilerimiz için benzersiz bir konfor ve eğlence sunuyor.

Fiesta ile birlikte ilk kez sunulan diğer teknolojik özellikler ve donanımlardan neler?

Elbette, yeni Fiesta’da ilk kez sunduğumuz birçok önemli özellik ve donanım var ama bunlardan bazıları hayal edilemeyecek derecede ileri özellikler. Gelişmiş sürücü destek teknolojileri, iki kamera, üç radar ve 12 ultrasonik sensörle destekleniyor; sistemin parçaları birlikte çalışarak aracın etrafını 360 derece algılıyor ve 130 metreye yani bir futbol sahasından daha uzun bir mesafeye kadar görebiliyor. Arabanın önünden geçen yayaları algılayabilen Fiesta ile ilk kez sunulan “Yaya Algılama Özellikli Çarpışma Önleme Sistemi”, Fiesta’nın farlarından gelen ışığı kullanarak geceleri de güvenli sürüş imkanı tanıyor.

Fiesta’da ilk kez sunduğumuz bir başka Ford teknolojisi olan “Dikey Park Özellikli Otomatik Park Sistemi”, arka arkaya veya yan yana duran otomobiller arasındaki uygun park yerlerini bulma ve otomatik park etme konusunda sürücülere yardım ediyor. Yine ilk kez sunduğumuz iki özellik de “Trafik Levhası Tanıma Sistemi” ve “Otomatik Uzun Far” teknolojisi. Otomatik Uzun Far özelliği, ortadaki bir bariyerin iki yolu ayırdığı durumlarda etkin görüş açısı sağlıyor.

2018 yılı ortasında tamamlanacak 15’e yakın sürüş destek teknolojisi ile Yeni Fiesta sınıfının en teknolojik aracı olmayı hedefliyor.