TRPharm Afrika Pazarına Cezayir ve Tunus’dan Giriş Yaptı

Sağlık sektörünün öncü şirketi TRPharm, Afrika pazarında yapılanmasını sürdürüyor. Pazara Cezayir ve Tunus ile adım attıklarını belirten TRPharm Genel Müdürü İsmet İnce, 2023’ün ikinci yarısında Gana’da bir iştirak şirketi kurarak bu ülkede yapılanmaya başladıkları ifade etti. Afrika pazarında hem kendi portföyleri hem de TRPharm ile çalışmak isteyen partnerlerin ürünleriyle ilerlemeyi planladıklarını anlatan İnce, “Her ülke için doğru portföyü oluşturacağız” dedi.

Onkoloji, hematoloji, immünoloji, metabolizma gibi nadir hastalıklar başta olmak üzere göz, çocuk sağlığı ve medikal estetik alanlarında sunduğu ilaç ve ilaç dışı inovatif çözümlerle sağlık alanının öncü şirketi TRPharm, globalleşme vizyonu doğrultusunda büyümesini sürdürüyor. Ürünlerini Latin Amerika’dan Kafkas ülkelerine, Balkanlar’dan Kuzey Afrika’ya kadar birçok farklı coğrafyadaki 20’den fazla ülkeye ulaştıran TRPharm, stratejik öneme sahip Afrika pazarındaki yatırımlarına da hız kesmeden devam ediyor. 2100’de Afrika coğrafyasının nüfusunun dünya nüfusunun yaklaşık üçte biri olacağına dikkat çeken TRPharm Genel Müdürü İsmet İnce, “Bu bölgede nüfus hızla yaşlanıyor. Kanser vakalarında ciddi artışlar var. Diyabet, hipertansiyon gibi hastalıklar da çoğaldı. Biz de Afrika pazarında ağırlıklı olarak onkoloji ve hematoloji alanındaki ürünlerimizin yanı sıra bizimle çalışmak isteyen partnerlerimizin ürünleriyle de ilerlemeyi hedefliyoruz” dedi.

“Gana’da iştirak şirketimizi kurduk”

Cezayir ve Tunus’un TRPharm için çok önemli iki pazar olduğunun altını çizen İnce, bu ülkelerde hem kendi portföy ürünleri hem de partner ürünlerle kalıcı bir büyüme sağladıklarına dikkat çekti. Yakın bir süre içinde ruhsatlandırma süreçlerine başlayacaklarını anlatan İnce, yeni moleküller için anlaştıkları diğer partnerleri de lisanslayarak bu ülkelere sokma çalışmaları yaptıklarını belirtti. “Cezayir ve Tunus’a ilaveten Libya’da da aktifiz” diyen İnce, ikinci aşamada Gana’yı hub bölgesi yaparak Sahra Altı Afrika bölgesinde önemli bir oyuncu olmayı hedeflediklerini söyledi.

İnce, sözlerini şöyle sürdürdü: “2023’ün ikinci yarısında Gana’da Pharmadeus Life Sciences adlı bir iştirak şirketi kurarak yapılanmaya başladık. Orada ofisimiz ve yerel bir ortağımız var, internet sitemizi açtık. Üçüncü aşamada ise Doğu Afrika’da var olmak için çalışmalarımıza başlayacağız. İlk olarak Kenya’da bir fuara katıldık, durumu değerlendirip ilerleyeceğiz. Bazı ülkelerde distribütörlükle, bazı ülkelerde ise Gana’daki gibi iştirak şirketi kurup yerel yapılanmalarla var olacağız. Afrika pazarına yönelik stratejimiz, inovatif ürün portföyümüzü etkin bir şekilde kullanırken, maliyet hassasiyeti yüksek ülkelerde özellikle jenerik ürünler aracılığıyla tasarruf fırsatları sunmak. Böylece, her ülkenin ihtiyaç ve koşullarına uygun, özelleştirilmiş ürün portföylerini belirleyerek doğru portföyü oluşturacağız. Bu portföyün ruhsatlandırılması ile şirketin uluslararası pazarlarda büyümesini daha kalıcı hale getirme yolundayız.”MART2024