Tüm zamanların “en hızlı” ve “en verimli” HEPA filtreli el kurutma makinesi Dyson Airblade 9kJ teknolojisi AVM’ler tarafından tercih ediliyor

Global teknoloji şirketi Dyson, mikro partiküllerin yüzde 99,95’ini yakaladığı kanıtlanan HEPA hava filtreli, Airblade 9kJ el kurutma makineleriyle yoğun kullanıma sahip alışveriş ya da iş merkezleri tuvaletlerinde ziyaretçilere hijyenik bir el kurutma ortamı yaratıyor.

2021 yılında hayata geçirilen ve AVM tuvaletlerine takılan 92 adet Dyson Airblade 9kJ el kurutma makinesiyle kağıt kullanımını sıfıra düşüren proje aynı zamanda Akasya ve Akbatı’nın enerji verimliliği sağlayarak almaya hak kazandığı dünya genelinde 25 ülkede benimsenen bina çevresel değerlendirme sistemi olan BREEAM Sertifikasıyla da uyum sağlıyor. 

Akyaşam Yönetim Hizmetleri A.Ş. Genel Müdürü Levent Çanakçılı, projeye dair yaptığı açıklamada; “Küresel çapta yaşadığımız pandemi; çalışma şeklimizi, hijyen yaklaşımımızı ve tutumumuzu temelden değiştirdi. Ziyaretçilerimiz artık her şeye daha az dokunmak ve temas etmek istiyor. Ziyaretçilerimizin sağlığı ve hijyeni bizim en önemli önceliklerimiz arasında yer alıyor. Kağıt havlulara ilişkin çevresel kaygılar olmadan, elleri hızlı, hijyenik ve temassız bir şekilde kurutmanın yoluna Dyson teknolojisi sayesinde sahip olduk. Ürün, bizim enerji verimliliği konusundaki hassasiyetlerimizi tam olarak karşılıyor, aynı zamanda ziyaretçilerimizden performans ve tasarımıyla ilgili de olumlu dönüşler alıyoruz.” dedi.

700’ün üzerinde prototip ardından üç seneden uzun süren çalışmalar sonunda ortaya çıkan Dyson Airblade 9kJ el kurutma makinesi, 10 saniyelik  hızlı kurutma performansıyla bugüne kadarki en hızlı ve sessiz Dyson Airblade el kurutma makinesi olarak tasarlandı.

Dyson’ın kullandığı motor ve Air Flow teknolojisi, Dyson Airblade 9kJ el kurutma makinesinin diğer sıcak hava kurutuculara göre Ekonomik Mod’da yüzde 87 oranında daha az enerji kullanmasını sağlıyor. Aynı zamanda kağıt havlulara göre de adet başına yüzde 85 daha az karbondioksit emisyonu üretiyor. 

Dakikada 75 bin devir sayısıyla dönen Dyson dijital motor V4’le güçlendirilen Dyson Airblade 9kJ, 2 adet 0.45mm kavisli açıklığıyla deliklerden 624km/saat hızla hava akımı çıkarır ve ellerinizin yüzeyini takip ederek suyu daha kısa sürede kurutuyor. Güçlü Dyson dijital motoru V4, saniyede 23 litre havanın yer değiştirmesini sağlayarak Dyson Airblade 9kJ el kurutma makinesinin ellerinizi 10 saniye içinde hızlı bir şekilde kurutmasına imkan sunuyor. Dyson Airblade 9kJ el kurutma makinesi kurutma başına 9.1 kilojul enerji kullanıyor, bu da Ekonomik modda çalıştırıldığında yılda sadece 325 TL maliyet yaratıyor.

Makine, havayı harekete geçirmek için ellerinizi algılayan “Uçuş Süresi” sensörlerini kullanıyor.

Polar astarlı cam lifi bir HEPA filtreyle tuvalet havasından çıkan partiküllerin yüzde 99,95’ini  yakalayan makine, ellerinizi kurutmak için temiz hava kullanıyor.

Dyson’ın bu zamana kadarki en sessiz el kurutma makinesi olan Airblade 9kJ, hava akışı motordan geçerken gürültüyü azaltan, açık hücreli köpük ve delikli disklerden yapılmış susturuculara sahip. Dyson, gürültüyü azaltmak için makinedeki hava akış yollarını yeniden tasarladı, daha doğrudan hale getirerek çıkan sesi azalttı. Dyson dijital motor V4’ün motor gövdesi, gürültülü türbülansı azaltarak, motordaki hava akış yollarını düzenliyor. Motor gürültüyü daha da azaltmak için silikon kauçuk üzerine monte edilmiştir ve özel olarak tasarlanmış açık hücreli köpük susturucular, motora giren ve çıkan havadaki titreşimleri emiyor.EYLÜL2022