Vatanseverlik birçok insana yakıştığı gibi şehrimiz insanını tanımlar

Kimliklerimizi oluşmasında önemli bir role sahip olan ait olduğumuz coğrafya, yaşamımız boyunca yürüdüğümüz yola da ışık tutmaktadır. Bu nedenledir ki ait olduğu yer ile ilgili insanlar bir araya gelir ve kimlikleri doğrultusunda dünyaya şekil verir. Bu çerçevede 2013 yılında kurulan ELFED Elazığ Dernekler Federasyonu, 22 Mayıs 2022 tarihinde gerçekleştirdiği olağan genel kurulu sonrası yeni yönetimini belirledi. İPKB İstanbul Proje Koordinasyon Birimi Direktörü olarak yaptığı başarılı çalışmalarla adından sıkça söz ettiren Kazım Gökhan Elgin, yapılan seçim sonrası federasyonun Genel Başkanı seçildi. Yeni dönem ile ilgili düşüncelerini almak için bir araya geldiğimiz Kazım Gökhan Elgin, sorularımızı yanıtladı.  

ELFED in kuruluşu ve sonrası ile ilgili kısa bir değerlendirme alabilir miyiz?

ELFED Elazığ Dernekler Federasyonu 2013 yılında kuruldu. Kuruluş öncesinde bizden daha küçük illerin bile birden çok federasyonu olduğunu gördük. Bizim bu noktada derneklerimizi bir araya getirecek bir yapıya ihtiyaç duyduğumuzdan yola çıkarak adımlar atıldı ve federasyonumuz kuruldu. Temsil gücümüzü güçlendirmek için çıktığımız bu yolculuğumuzu çatımız altındaki 24 derneği temsil eden bir kuruluş olarak çalışmalarımıza devam ediyoruz. Elde ettiğimiz temsil gücümüzle Elazığlıları daha iyi temsil etmeye gayret ediyoruz.

Federasyonun kuruluşundan buyana çalışmalara destek veriyorsunuz.

Evet, federasyonun kurucu ekibindenim. 2013 yılında Onursal Genel Başkanımız Sn. Faik İçmeli bu onurlu görevi teklif ettiğinde Elazığ’a hizmet için hazır olduğumu ifade ederek, ELFED’in kuruluş aşamasında kurucular kurulunda yer alarak çalışmalara başladık. 2013 yılında kuruluşunda federasyonun Genel Sekreteri olarak göreve başladım. İki dönem Genel Sekreterlik görevini yürüttükten sonra son dönemde Başkan Vekilliği görevini yürütmekteydim. Son yapılan seçim sonrası da Genel Başkanlık görevini yürütmeye başladım.

ELFED’in yaptığınız çalışmalar sonrası bir marka haline geldiğini söyleyebilir miyiz?

ELFED bugün bir marka haline geldi. Bu yolculuk tüm emeği geçenlerin büyük gayreti sonucu bu noktaya geldi. Bu nedenle emeği geçen tüm arkadaşlarımıza teşekkür ediyorum. Gönüllülük esasına dayalı bir şekilde yürütülen çalışmalarda özveride bulunarak çalışan bu insanlar, Elazığ sevdası ile vatanlarına ve dolayısıyla dünyaya sağladıkları katkı ile her türlü övgüyü hak etmektedirler.

22 Mayıs 2022 tarihinde gerçekleştirdiğimiz olağan genel kurulumuzda Genel Başkan olarak seçildiniz.

Bizim 36 kişilik bir heyetimiz var. Hepsi birbirinden değerli kişilerden oluşan bu yönetim kurulumuzla amacımız kıymetli Elazığlıları bir araya getirmek. Bu birliktelikle de hem şehrimize hem de vatanımıza hizmet etmek istiyoruz. Sivil toplum kuruluşu olarak zamanın ruhunu yakalamamız gerektiğine inanıyorum. Tabi Elâzığ’ın zengin kültürünün bize önemli avantajlar sunduğunu düşünüyoruz. Tüm bu zenginliğin geleceğe aktarılması noktasında da kuruluşumuzdan bugüne önemli çalışmalara imza attık. Bu çerçevede Harput Musikisi Beste Yarışması, Harput musikisi eserlerinden oluşan 170 eserin toplanıp cd ortamında bir araya getirilmesini, Ankara Elazığ Kültür ve Tanıtma Vakfı ile birlikte İstanbul ‘da icra edilen  Harput Senfoni Orkestrası’nı, Kerkük-Urfa- Elazığ sonrasında Bakü’yü de ekleyerek dört kardeş şehir etkinliklerini birer örnek olarak aktarabilirim.

Gerçekleştirdiğiniz Elazığ Günleri’ne ayrı bir çerçeve açabilir miyiz?

2018 yılında gerçekleştirilen Elazığ Günleri önemli bir çalışma oldu. Bir buçuk milyon ziyaretçinin katıldığı güzel bir etkinlik oldu. Bu yöndeki benzer etkinlikler arasında yapılan değerlendirmelerde Elazığ Günlerinin birinci sıraya yerleştirilmesi bizi oldukça memnun etti.

Gençlerle ilgili çalışmalarınıza da tanık oluyoruz.

Gençlerimiz çok önemli, özellikle Elazığ’dan gelip İstanbul’da üniversite eğitimi alan öğrencilerimize burs vererek onlara destek olmaya çalışıyoruz. Gençlik kollarımız vasıtası ile onların sorunlarını dinleyip çözmeye çalışıyoruz.

ELFED’in proje üreten bir kuruluş olarak tanınması oldukça önemli, bu çerçevede önümüzdeki dönem ile ilgili neler söylemek istersiniz?

ELFED aynı zamanda proje üreten, projelerle kendini farklılaştıran bir sivil toplum kuruluşu özelliğine sahiptir. Biz Aile Sosyal Politikalar Bakanlığı, İçişleri Bakanlığı, Kültür ve Turizm Bakanlığı ile farklı projeler oluşturduk. Önümüzdeki dönem hedefimizde 2023 yılında plaka numaramızı işaret eden 23 projenin hayata geçirilmesi için arkadaşlarımızla yoğun bir şekilde çalışıyoruz. Yine 2023 yılında yine Yenikapı’da 2018 yılında olduğu gibi büyük ölçekli bir Elazığ Günleri etkinliği tertip etmek istiyoruz.

Yeni Yönetim Kurulumuzla kısa zamanda Elazığ’daki ziyaretlerimizi gerçekleştirdik. Bu çerçevede olası işbirliklerinin önünün açıldığını düşünüyorum. Yaptığımız ziyaretler sonrası şehrimizde ELFED ile ilgili büyük bir heyecanın olduğunu görüyorum. Önümüzdeki dönemde hedefimiz Ankara’da belirlediğimiz ziyaretleri gerçekleştirerek paydaşlarımızı harekete geçirmeyi düşünüyoruz. Bu çerçevede marka haline gelen kuruluşumuzun yapacağımız ortak çalışmalarla daha iyi yerlere geleceğini düşünüyorum. Biz bir bayrağı yükseklere taşımak için elimizden geleni yapıyoruz. Sonuç alacağımızdan şüphem yok ve bayrağı da ilerleyen dönemlerde geçlerimize devretmeyi planlıyoruz. Onların bizden aldıkları bu bayrağı deha iyi yerlere getireceklerini düşünüyorum.

Fırat Üniversitesine ayrı bir pencere açmakta fayda var. Fırat Üniversitesi şehrin lokomotifi görevini layıkıyla yerine getiriyor. Üniversitemiz ülkenin ilk 20 üniversitesi arasına girmiştir ve bu başarıyı büyükşehir olmayan tek ilin üniversitesi olarak başarmıştır. Ayrıca dijital dönüşümde de ilk sekiz üniversite arasında ilk üç arasında yer almaktadır. ODTÜ ve İTÜ’den sonra üçüncü sırada yer almak başarıyı daha anlamlı kılmaktadır. Başarılarından dolayı hem Rektörümüzü hem de akademik kadroyu tebrik ediyorum. Önümüzdeki dönemde de üniversitemizle ortak projeler geliştirmeyi hedefliyoruz.

Elazığlı olmayı kısaca tariflemenizi istesek neler aktarırsınız?

Elazığlı olmanın kendine has bir ruhu olduğunu hep söylüyorum. İtibarlı bir referansın adıdır Elazığlı olmak. Şehrin insanının bugüne kadarki duruşu ile kendine ülkede saygın bir yer edindiğine şüphe yoktur. İtibar öyle kolay oluşturulan bir olgu değildir. Yıllara sarih tutarlı duruşun sonucunda ortaya çıkmış bir durumdur. Büyüklerimizden aldığımız bir mirastır bu durum ve bunu koruyup gelecek nesillere aktarmamız lazım.

Vatanseverlik şehrin önemli bir özelliği olduğu düşüncesine katılır mısınız?

Vatanseverlik birçok insana yakıştığı gibi şehrimiz insanını tanımlar. Hatta en önemli özelliklerimizden biri olduğu hususuna katılıyorum. İnsanlarımız vatanserverliğin sayısız örneğini bizlere sunarak, bu yönde ortak bir kültürün oluşmasını sağlamışlar ve sağlamaya da devam etmektedirler. Diğer taraftan insanlarımız mütevazi yapıları ile bu durumun kendilerine avantaj ya da daha ötesinde menfaat sağlamasına da müsaade etmemişlerdir. İtibarın da tamda bu noktada ortaya çıkan bir durum olduğu kanaatindeyim.

Elâzığ’ın tüm bu olumlu yanlarına rağmen çok iyi tanındığını söyleyemeyiz. Bu noktada bizde kendimizi ELFED olarak sorumlu hissediyoruz. Bu durum ile ilgili çalışmalar yapmak istiyoruz. Ancak bu sadece ELFED’in yapacağı çalışmalarla giderilebilecek bir husus değildir. Bu konuda işbirliği içerisinde hareket etmemizin önemi büyüktür.  

Son olarak ELFED’in yeni derneklerle genişlemesi hakkındaki düşüncelerini alabilir miyiz?    

Bizden sonra Ankara’da ve İzmir’de de birer federasyon kuruldu. Bu noktada hedefimizin federasyonları daha fazla büyütmek yerine, federasyonların birleşerek bir konfederasyon kurulmasının daha faydalı olacağı kanaatindeyim.EYLÜL2022