Türk P& I Sigorta Genel Müdürü Ufuk Teker: Türk P & I Sigorta’nın Finansal Değerlendirme Notu Arttı

Uluslararası denizcilik sigorta sektörü pazarında sağlam adımlarla ilerleyen Türk P ve I Sigorta, finansal gücünü gösterdi. Fitch Ratings’in 2024 yılı mart ayındaki değerlendirme sonucunda Türk P & I Sigorta’nın notunun yükseltilmesini değerlendiren Ufuk Teker, sağlam adımlarla ilerlediklerinin altını çizdi.

Uluslararası deniz sigortasında finansal güç büyüklüğü büyük önem taşımaktadır. Bu açıdan Fitch Ratings notuyla ilgili değerlendirme yapar mısınız?

Fitch Ratings’in 2024 yılı Mart ayında tamamladığı değerlendirme sonucunda Türk P&I’ın; sigortacının ulusal finansal gücü skalasındaki notu ‘A+’, sigortacının uluslararası finansal gücü skalasındaki notu ‘B+’ ve not görünümünü de durağandan pozitife çevirdi.

Yayınlanan bu not görünümüyle Türk P ve I Sigorta’nın ulusal ve uluslarrası deniz sigortacılığındaki konumunun, güçlü ve stratejik sermayedar yapısının, uluslararası seviyedeki reasürans korumasının ve artan pazar payı ile sektördeki etkisinin bir teyididir.

Türk P&I’ın “Sigortacının Uluslararası Finansal Gücü” skalasındaki notu “B” den “B+” seviyesine yükselmiştir. Açıklanan not artışı ve görünümün pozitif olarak teyit edilmesi, kurulduğu günden bu yana faaliyetlerini güçlü şekilde geliştiren ve büyümesini sürdüren Türk P&I’ın, hem ülke çapında hem uluslararası denizcilik sigorta pazarında sağlam adımlarla ilerlediğinin ispatıdır.

Türk P ve I Sigorta olarak İstanbul Finans Merkezinde yerinizi aldınız.

20 Mart 2024 tarihinde İstanbul Finans Merkezi Katılımcı Belgesini alan Türk P&I Sigorta, bu belgeye sahip ilk sigorta şirketi oldu. Türk P&I Sigorta, küresel standartlarda bir ekosisteme ve tüm dünya pazarlarına erişimi kolaylaştıracak olan İstanbul Finans Merkezi’nde yerini alarak gelişimine önemli bir halka daha ekledi.

Türk P&I, Türkiye ekonomisine sağlayacağı katkının yanı sıra bir inovasyon merkezi olan İstanbul Finans Merkezi’nde, 2024 Mayıs itibarı ile Bölge Müdürlüğü’nü açarak, denizcilik sigortalarında global bir oyuncu olarak dünya devleri arasında yerini alacak.

Dünyanın en önemli finans merkezleri arasına girmeyi hedefleyerek, Türkiye’nin en stratejik projelerinden biri olarak, iki kıtayı birleştiren İstanbul’da hayata geçen İstanbul Finans Merkezi, Türk P&I’ın uluslararası deniz sigortacılığındaki büyümesine hız katacaktır. MAYIS2024