Tam Finans CEO’su Hakan Karamanlı: Her 10 İşletmeden Biri, Yoluna Tam Finans İle Başlıyor

2023 yılında yaşanan tüm olumsuzluklara rağmen banka dışı finans sektörü ticaret finansmanından vazgeçmeyerek sektörün büyümesini sağladı. Bu dönemi sektör açısından rüştünü ispatladıkları şeklinde ifade eden Tam Finans CEO’su Hakan Karamanlı, faktoring sektörünün ülke ekonomisine ne kadar faydalı olduğunu bir kez daha gösterdiklerini belirtti.

2023 yılı sektör değerlendirmesi yapar mısınız?

2023 yılı bildiğiniz gibi oldukça inişli çıkışlı geçti; regülasyon değişiklikleri, deprem felaketi ve seçim dönemlerini yaşadık. Faktoring sektörü bu dönemde işletmelerin ticaretlerine destek vermeye devam ederek rüştünü ispatladı ve işlem hacmini bir önceki döneme göre yüzde 103 arttırmayı başardı. Hükümetimizin finansal sıkılaştırmaya yönelik aldığı önlemler doğrultusunda ticari kredilerde fatura zorunluluğu getirmesi bir anlamda faktoringin aslında ülkemiz ekonomisine ne kadar faydalı olduğunun da kanıtı idi.

Biz Tam Finans olarak sektördeki dalgalanmalara karşı güçlü bir konumda bulunduk ve müşterilerimizin yanında olarak ihtiyaçlarına hızlı ve etkili bir şekilde cevap verdik. Alacak büyüklüğümüzü sektör ortalamasının üstünde büyüterek pazar payımızı attırmayı başardık.

Bunu yapmak yaygın saha satış ekibimiz ve dijital altyapımız sayesinde mümkün oldu. 26 farklı şehirde 39 şubesi, 19 mobil ekibi ve toplam 750 kişilik kadromuzla müşterilerimize hızlı bir şekilde ulaşıyoruz. Hızlı ve güvenilir olmamız ve tabii ki çok kanallı satış ağımız sayesinde, KOBİ’ler arasında güçlü bir itibara sahibiz. Türkiye’de 3.8 milyon KOBİ var. Bunun 3.2 milyonu micro KOBİ. Geçen yıl sadece 138 bin firma kuruldu ve bu firmalardan 14 binine finansman sağladık. Yani, her 10 işletmeden biri, yoluna Tam Finans ile başlıyor diyebiliriz. Faktoringin bilinmesine ve sektörün büyümesinde ciddi bir rolümüz var

Tam Finans için 2023 yılı nasıl geçti? Çalışmalarınızla ilgili bilgi alabilir miyiz?

2023 yılının özellikle ilk yarısı oldukça zor bir dönemdi. Ülkece depremi yaşadık, hep beraber üzüldük. Bu süreçte depremzedelerimize konteynerda da olsa hizmetlerimizi vermeye devam ettik ve başarılı bir şekilde de tüm sorunları birlikte aştık.

Her krizin bizim için bir gelişim alanı olduğunu biliyoruz. Uzun zamandan beri teknolojik olarak altyapımızı yenilemek üzerine yatırımlar yapıyorduk. 2023’te geliştirdiğimiz iş süreçleri yönetimi aracımızı hızlı bir şekilde bir yazılıma dönüştürdük. Geliştirilmeye açık, daha esnek olan bu yazılım ile müşterinin isteklerine daha hızlı cevap verebilir hale geldik.

1 Mayıs günü kendi yazılımımıza geçiş yaptık, aynı günde genel müdürlük binamızı taşıdık. 2 önemli değişikliği aynı gün yapabiliyor olmak aslında şirketimizin çevikliği başta olmak üzere yeteneklerinin en büyük göstergesi olduğunu düşünüyorum.

Tam Finans’ın alametifarikası kredi riskini değerlendirirken kullandığımız skorkartı. Aralık ayında bu skorkart ile onayladığımız 1milyonuncu işlemimizi gerçekleştirdik. 2023 yılında 41 bin müşteriye hizmet verdik.  Bunların 26 bini bankalar ile çalışmayan firmalar. Bu firmalara finansman sağlayarak onlara kurumlara borçlarını ödeyebilmelerini, hammadde almalarını ve ticaretlerini sürdürmelerini sağladık. Bu anlamda finansal kapsayıcılığın en önemli finans kuruluşlarından biri konumunda olduğumuzu düşünüyorum.

2023’ün ikinci yarısı biraz daha hızlandığımız bu teknolojileri daha fazla geliştirdiğimiz bir dönem oldu.

Yapay zeka teknolojileriyle geliştirdiğimiz TUBİTAK destekli projelerimiz bulunuyor. Gelen başvuruların yüzde 3’ünü eleyerek fraudu yüzde 90 devre dışı bırakabilir hale geldik. Bir başka proje psikometrik score kart. Üniversitelerin psikoloji bölümünde; analitik ve tecrübeli ekipleri olan hocalarımızı bir araya getirdik. Müşterilerimizden gelen talepleri dijital olarak almak, uçtan uca işlem yapabilmek için bir mobil platform tasarladık ve yakın zamanda tamamladık. İlk işlemlerimizi sorunsuz bir şekilde gerçekleştirdik. 2024 Nisan ayı itibariyle uygulama mağazalarına koymayı planlıyoruz. Bu uygulama ile bir taraftan dijital müşteri edinimi olacak, bir taraftan da müşterinin fatura ve çekini kolayca saklayıp ihtiyaç duyduğunda finansmana erişmesi sağlanacak. Karar sürecimiz saniyeler içinde çalışan skor kartımız ile çok hızlı. Müşteri onay aldığı anda parasını hesabında görebilecek. Hatta küçük işletmeler için tedarikçi finansmanına erişimi dakika seviyesine indirmiş olacağız.

Yaşanan süreç doğrultusunda KOBİ’lere önerilerinizi alabilir miyiz?

Türkiye’de kurulan pek çok KOBİ için işletme sermayesi yeterli değil. Dolayısıyla yaptıkları iş ne kadar karlı olursa olsun nakit akışlarına dikkat etmek işletmelerimiz için en önemli unsur. Nakit akışlarını güçlendirmek ve işletmelerini büyütmek isteyen işletmeler için tavsiye edebileceğim en önemli ürün faktoring.

2024 yılı beklentilerinizi aktarır mısınız? Teknoloji alanında yaptığınız yatırımlar var mı?

2024’te beklediğimiz birkaç önemli gelişme mevcut. Öncelikle, dijitalleşme ve teknoloji kullanımındaki artışla birlikte finansal hizmetlerdeki erişilebilirliği daha da genişleteceğiz. Yenilikçi ürün ve servislerimizle müşteri deneyiminde en üst seviyeye çıkarmayı hedefliyoruz.

Yapay Zeka’ya 10 yıldır yatırım yapıyoruz. Kredi kanallarımızın üçte ikisi yapay zeka tarafından veriliyor. Bu konudaki gelişmeleri yakından takip ediyoruz. Bunların sonucu olarak sistemimize bu sene içinde geliştirdiğimiz ek yeni fonksiyonlar daha fazla müşteriye koşmamızı sağlayacak. Tüm bu çalışmalar sonucunda Tam Finans olarak, 2024 yılında daha fazla KOBİ’nin finansal sorununu çözmek istiyoruz.

Tam Finans olarak, çalışan memnuniyet oranımız yüzde 90’ın üzerinde. Biz, mutlu çalışanların müşteri memnuniyetini artırdığına inanıyoruz. Her ay düzenli olarak yaptığımız NPS (Müşteri Tavsiye Skoru) araştırmasında görüyoruz ki, her 10 müşterimizden 7 tanesi çevresine Tam Finans’ı öneriyor. Bu, sahadaki başarılarımızın ve müşterilerimizin bize duyduğu güvenin bir göstergesi. 2024 yılında da büyüme hedeflerimize ulaşmak adına 200 yeni çalışma arkadaşını aramıza katmayı planlıyoruz. Sahada daha fazla değer yaratmak ve müşterilerimizin marka elçisi olmalarını sağlamak için kararlılıkla çalışıyoruz.

Tam Finans olarak sürdürülebilir büyüme hedeflerinizden ve bu alandaki yatırımlarınızdan bahseder misiniz?

Şirket olarak sürdürülebilirlik ve finansal sorumluluk, büyüme hedeflerimizin temelini oluşturuyor. Toplumsal ve çevresel sorumluluklarımızın bilincinde olarak, daha yeşil ve sürdürülebilir bir geleceğe yönelik taahhüdümüzü sürdürerek, hem şirketimizin büyümesini destekleyecek hem de topluma ve çevreye katkıda bulunacak adımlar atıyoruz.

Yeni genel müdürlük binamız, önceki binamıza kıyasla iki kat daha büyük olmasına rağmen, yarı yarıya enerji harcıyor. Bu başarı, çevreye duyarlı ve enerji tasarrufu sağlayan çevre dostu ekipmanlarla inşa edilmiş olmasına dayanıyor. Havalandırma sistemlerinden ışıklandırmaya kadar uzanan akıllı bina teknolojileri sayesinde, hem enerji tüketimini minimumda tutarak sürdürülebilir bir çalışma ortamı sağlıyoruz hem de çevresel etkimizi azaltarak gelecek nesillere daha iyi bir dünya bırakma taahhüdümüzü de yansıtıyoruz. Bir diğer yatırımımız da geçtiğimiz sene start  verdiğimiz “Tarım Finansmanı”. Tarımsal üretimin sürdürülebilirliğini destekleyerek, çiftçilerimize güvenli tarım faaliyetleri için katkı sağlıyoruz.  Tam Finans Tarım markası çiftçilerin bayilerle yapmış oldukları ticaretin finansmanı için çıkarmış olduğumuz bir ürün. Bu ürünün skor kartını geliştirmek için üzerinde hâlâ çalışmalar yapıyoruz. İlk yılı geride bırakırken, bu kanaldan 3000 adet işlem gerçekleştirdik. 2024 yılında tarım finansmanı konusunu çok daha fazla konuşacağız ve bu konuya gereken önemi vereceğiz. Tam Finans Tarım olarak, çiftçilerimizin ve tarım firmalarının büyümelerine ve gelecek nesillere daha yaşanabilir bir dünya bırakmalarına yardımcı olmaya devam edeceğiz. MAYIS2024