Ünye Maden Yönetim Kurulu Başkanı Hamit Tecer: Bentonit Sadece Kedi Kumu Değildir

Bentonitin farklı alanlarda kullanımı için çalışmalar yürüten Ünye Maden, özellikle ürünün sağlık alanındaki kullanımı ile ilgili çalışmalara ağırlık veriyor. Bu alanda yapılan çalışmalarla ilgili bilgi veren Ünye Maden Yönetim Kurulu Başkanı Hamit Tecer, bentonotin sadece kedi kumu olduğu yönündeki bilgilerden arındırılması gerektiğini ifade etti.

Bentonit madeninin önemini ve Türkiye’de yapılan çalışmaları aktarır mısınız?

Bentonit’in binden bazla endüstriyel uygulamaları bulunuyor. Türkiye’de ise bentonit ağırlıklı olarak kedi kumu olarak ön plana çıktı. Çünkü dünyada beyaz bentonite çok ilgi var ve beyaz bentonitin dünyada en fazla rezervi Türkiye’de bulunuyor. Dünya rezervlerinin %70-80’i Türkiye’de bulunuyor. Türkiye’deki beyaz bentonitin yoğun olduğu bölge ise Fatsa Ünye’dir. Bu konuda biz 10-15 yıldır çalışmalar yapıyoruz. Ben maden mühendisi olarak bölgede kurulan Bentaş firmasının da kurucu ortaklarındanım. Bentonit dünyada inanılmaz rezervleri olan bir kil şeklidir. Özellikle ABD ve Hindistan’da büyük rezervler var. Fakat Türkiye’deki bentonit, beyaz bentonit olduğu için kendine özgü ürünlerde kullanıyor. Kağıt, boya, insan ve hayvanda gıda katkıları ve sağlık alanlarında beyaz bentonit kullanıyor. 2003-2004 yıllarında hazırladığımız raporlarda bentonitin geleceğinin parlak olacağına vurgu yapmıştık, fakat o dönemde bile bugünü kadar görememişiz. 2007 yılında bentonit üzerine kurulan firmalarda paketli ürün bulunmuyordu. Sadece yarı mamul üretim vardı ve yıllık 10 bin ton ihracat yapılıyordu.  Biz paketli ürün satmak istiyoruz dediğimizde Avrupa’ya ürün satamazsınız paketli ürün için boşuna yatırım yapmayın diyen firmalar vardı. Fakat biz yine de paketli ürün yapmak istediğimizi belirttik. Bugün Türkiye’nin ihracatı bir milyon tonun üzerine çıktı. Şuanda 20’den fazla firma üretim yapıyor. Bugün Ünye Maden olarak bölgede bizim 3 tane tesisimiz var, geçen yılda ihracat birincisi olarak ödülümüzü de aldık. Burada sadece kendi firmanız için değil, sektörün büyümesi için mücadele ederseniz karşılığını alıyorsunuz.

Sektörde firma sayısının artması rekabeti de beraberinde getiriyor. Bu durum sektöre nasıl yansıyor?

Doğru firma sayısı arttıkça yurt dışındaki fiyatları biraz aşağıya çekiyor. Fakat üretim artışından fazla talep artışını da görüyoruz. Avrupalı firmalar Türkiyeli firmalarla çalışırken hep şüphe ile yaklaşıyorlardı. Bugün Türkiye’den ürün almaya alıştığımızda yarın bir sorunla karşılaşır mıyız, diyorlardı. Fakat görüldü ki firmalar düzgün çalışıyor, kalite kontrollerini yapıyor, standartlara uyuyor ve üretimde sorun yaşanmayınca dünyanın en iyi markaları Türkiye’ye sipariş vermeye başladı. Dolasıyla tabi ki rekabet önemli, rekabet doğru çalışmayı, doğru yatırımları ve büyümeyi getiriyor. Bu nedenle rekabetten ben hiçbir zaman kaçmıyorum. Rekabet oldukça kalite artacaktır. Bentonit konusunda ben halen umutluyum, bentonit sadece kedi kumu değildir.

Ünye Maden olarak bentonit konusunda sizin çalışmalarınız var. Bu çalışmaları aktarır mısınız?

Ünya Maden olarak endüstriyel bentonit üretimi ve sağlık alanında bentonit üretimi yapıyoruz. Bir ürüne ne kadar katma değer katarsanız o ürün o kadar değerli oluyor. Bentonitin asıl kullanılması gereken alan insan, hayvan ve bitki sağlığı olmalıdır. Bentonit binlerce yıl önce insan ve hayvan sağlığında kullanılmış. 1850 yıllardan itibaren de endüstri alanında bentonit yoğun kullanıldığı için herkes o alana yönelmiş. Hamit Tecer olarak bentonitin sağlık alanındaki faydalarını ortaya çıkartarak kamuoyuyla paylaşıyorum. Bentonit kil olarak içilebilen bir üründür. Biz sıvı ve içilebilir bentonit üretiyoruz. Bu kilin insan vücuduna faydaları tespit edilmiş. Midede, salgın hastalıklarda ve yara iyileştirilmelerinde bentonit kullanılmış. Bentoniti sıvı halinde üretip dünyaya ihraç ediyoruz. Bize sipariş verenler sürekli şu soruyu soruyor. Bu konuda bir bilimsel çalışma var mı? İnanılmaz derecede çalışma var. 7-8 bin civarında çalışmayla karşılaştık. Bunların bir kısmını kitap haline getirerek yayınladık.

Bentonit insan sağlığına nasıl fayda sağlıyor?

İnsan vücudunu hastalandıran ve yaşlandıran etkenler, toksin, ağır metal, bakteri ve parazittir. Bunların dışında çok fazla şey çıkmaz. Bunların vücuttan atan ve silen bir madde bulduk desem heyecanlanmaz mısınız? İnsan kendi vücudundan ağır metalleri silemiyor. Şuanda pandemi yaşanıyor. Bentonit doğru üretilirse çok yüksek negatif iyon özelliği taşır. Toksin, ağır metal ve radyasyonlar ise pozitifdir. Dolayısıyla vücudunuzda bunlar varsa bentonit, bütün bunları mıknatıs gibi çeker ve vücuttan atılmasını sağlar. Peki bunun yan etkisi var mı? Suyun etkisi ne kadar ise bentonitin de etkisi odur.

Bu ürünlere tüketicilerin ilgisi var mı?

Bugün sadece Türkiye’de 3.5 milyon bentonit kullanıcısına ulaştık. Çok fazla doktor grubu bu konuyla ilgileniyor. Yine bentonitin bitkilerde üzerinde çok önemli bir etkisi var ve hiç zirai ilaç kullanmadan tarım yapmanız mümkündür. Elimizde on bin dönüm üzerinde yapılmış bilimsel çalışmalar var. Bentonit kullandığınızda organik üretim yapabiliyorsunuz. Bizim insanlarımız aflatoksinle zehirleniyor. Çok ciddi bir zehirdir ve toprağa yakın kurutulan tüm ürünlerde aflatoksin vardır. Fakat Tarım Bakanlığı milyarda bir ise ürünü kullanabilirsin diyor. Bentonit kullandığınızda aflatoksin miktarını ciddi oranda azaltıyor. Fatsa’da biz kullandık ve aradaki farkı net bir şekilde gördük.

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı’ndan beklentileriniz var mı? 2003-2004 yıllarında o zaman ki bakan şimdi Ordu Büyükşehir Belediye Başkanı Hilmi Güler’di.  Bentonit konusuna çok ilgi gösterdi. O dönemde alınması gereken kararlar vardı ve o kararlar alındı ve bentonitin önü açıldı. Yeni Bakanımızla henüz görüşemedik. Ben bentonitin özellikle kedi kumumdan kurtulması gerektiğini düşünüyorum. Belki ihracatta kedi kumu öne çıkıyor. Fakat oradan kurtulup insan, hayvan ve bitki sağlığına önem verilirse ihracat daha fazla artacaktır. İnsanlık tarihinin en önemli maddesiyle karşı karşıyayız. Bugün hiçbir tıp adamı bizim yaptığımız çalışmalara hayır diyemez, çünkü çok fazla bilimsel çalışma var. Bentonit konusunda insanların gözünü açmak istiyoruz. İnsan, hayvan ve bitki sağlığının en önemli maddelerinden biri bentonit olacaktır.MAYIS2023