Wilo Türkiye Pazarlama ve İş Geliştirme Müdürü Banu Kiper: Wilo Tüm Adımlarını Sürdürülebilirlik Temelinde Atıyor

1872’de Almanya’da kurulan ve dünya genelinde pompa ve pompa sistemleri üreten Wilo, dünyada 150, Türkiye’de ise 30 yılı aşkın süredir su teknolojileri konusundaki uzmanlığını sürdürüyor. Wilo’nun ülkemizdeki ve dünyadaki etkinliği ile ilgili konuları değerlendiğimiz Wilo Türkiye Pazarlama ve İş Geliştirme Müdürü Banu Kiper, sorularımızı yanıtladı.

Wilo’nun konumu ve faaliyet alanından bahseder misiniz?

Wilo Group, bina hizmetleri, su yönetimi ve endüstriyel sektörler için pompalar ve pompa sistemleri alanında dünya genelinde önde gelen bir teknoloji şirketidir. Kökenleri 1872 yılına kadar giden Wilo, dünyada 150, Türkiye’de 30 yılı aşkın süredir su teknolojileri konusundaki uzmanlığını sürdürüyor. Wilo, 20. yüzyılın başlarında hidroforlar ve santrifüj pompalar gibi inovasyonlarla su taşıma teknolojisinde öncü bir rol üstlendi. Bu dönemde Wilo, birçok ülkeye pompalar ve sistemler ihraç ederek uluslararası arenada da kendini gösterdi. Wilo Group, günümüzde 60’tan fazla ülkede faaliyet gösteren ve 9 bine yakın çalışanı bulunan uluslararası bir şirkete dönüştü.

Wilo, dünya çapında ısıtma, havalandırma ve klima, su temini ve atık su bertarafı için premium pompa ve pompa sistemleri tedarikçisi olarak çalışmalarına devam ediyor. Tam hizmet sağlayıcı olarak Wilo Group ürünleri, sistem çözümleri ve hizmetler portföyü ile müşterilerinin tüm ihtiyaçlarını karşılıyor. Kapsamlı ürün portföyü, evler, apartmanlar, kamu ve ticari binalar için tasarlanmış yüksek verimli pompalardan su yönetimi için özel pompalar, karıştırıcılar ve atık su arıtma çözümlerine, endüstriyel uygulamalar veya sel kontrolü için ürün ve çözümlere kadar uzanıyor. Wilo Group kuruluşundan bu yana çevresel sorumluluğunun bilinciyle sürdürülebilirlik konusundaki çalışmalarını yıllardır sürdürüyor. Şirket, ürünlerinin çevresel etkilerini minimize etmek için enerji verimliliğine odaklanıyor. Ayrıca, suyun korunması ve sürdürülebilir kullanımı için projelere ve inovasyonlara yatırım yapıyor. Wilo Group’un geleceğe yönelik vizyonu, su yönetimi alanında lider bir konumda olmayı sürdürmek ve büyümektir. Şirketimiz, inovasyon ve sürdürülebilirlikle büyüme hedefiyle gelecekteki projeleri ve ürünleri konusunda suyun daha verimli ve sürdürülebilir bir şekilde yönetilmesine katkıda bulunmayı amaçlıyor.

Ar-Ge ve inovasyon çalışmalarınız hakkında bilgi verir misiniz?

Ar-Ge çalışmalarımız doğrultusunda her yıl pompa ve sistemlerimizi geliştiriyor aynı zamanda yeni ürünler ve çözümler sunuyoruz. Wilo Grup olarak yaklaşık 1 milyar 975 bin Euro net satışla, 2023 mali yılında bir kez daha kendi rekorumuzu yeniledik. Bu kapsamda gerçekleştirdiğimiz Ar-Ge faaliyetlerimiz için 2023 yılında 77,7 milyon Euro harcandı. Ar-Ge faaliyetlerimizde özellikle su yönetimi ve endüstri alanındaki ürünlere ağırlık veriyoruz.

Küresel enerji tüketiminin önemli bir kısmı elektrikli pompalardan kaynaklanmaktadır. Wilo olarak verimli teknolojinin muazzam potansiyelini kullanarak iklimi korumak için çalışıyoruz. Hedefimiz yılda en az 10.000 Enerji Çözümleri projesi gerçekleştirmek. Dijitalleşme, yeni, daha önce bilinmeyen verimlilik iyileştirme seviyeleri sağlıyor. İklimi korumadaki temel işlevler de bu nedenle akıllı sistemlere ve çözümlere dönüşüyor. Wilo olarak dijital teknolojileri ve otomasyonu kullanarak akıllı çalışan pompaların verimli ve sürdürülebilir yönetimini sağlıyoruz. Amacımız, yaklaşık 15 üretim tesisimizde karbon nötr operasyonlara ulaşabilmek. 2025 yılına kadar dünya ve grup çapında emisyonları en az yüzde 60 oranında azaltmak. Ürün ve çözümlerimiz, hidrojen üretiminin, depolanmasında ve taşınmasında önemli bir rol oynuyor. Kurduğumuz hidrojen pilot tesisi, çevre dostu hidrojen teknolojisine ışık tutuyor. Uzun vadede iklim nötr hidrojenin yaratılması, depolanması, dağıtımı ve kullanımında sektörde dev oyuncular arasında olmak istiyoruz.

Wilo ve sektör açısından 2023’ü nasıl değerlendiriyorsunuz?

Wilo olarak 2023 bizim için oldukça efektif ve başarılı bir yıl olarak geride kaldı. Bir önceki yıla göre sürdürülebilirlik alanındaki önemli hedeflerimiz doğrultusunda hayata geçirilen projelerimiz ile 2023 mali yılında bir kez daha kendi rekorumuzu yeniledik. Her zaman daha iyi ve sürdürülebilir bir dünya için çalışmalarımızı sürdürürken birçok inovatif ürün ve projeye imza attık. Sektörümüz açısından ise, POMSAD’ın açıkladığı verilere göre; Ocak-Aralık 2023 döneminde pompa ihracatı 1.117.095.075 milyon USD olarak gerçekleşti. Bir önceki yıla göre yüzde 15,64’lük bir artış söz konusu oldu. 2023 yılı vakum pompası ihracatı ise 41.388.938 milyon USD olarak gerçekleşerek 2022 yılına kıyasla yüzde 24,17 artış yaşadı. Lokalde ve globaldeki ekonomik konjonktüre istinaden genel bir değerlendirme yaptığımızda sektörümüzün de başarılı ve üretken bir yıl geçirdiğini söyleyebiliriz.

İş hayatında başarılı kadın örneklerini daha fazla görebilmek için sizce neler yapılmalı? Kariyer yolculuğunuzda siz neyi farklı yaptınız?

Toplumsal cinsiyet eşitliğinin altının çizildiği bugünlerde kadınların iş hayatında aktif ve başarılı bir şekilde yer almasın ülkemizin ve dünyanın gelişimi için oldukça önemli. Wilo Türkiye gibi çalışanlarını her koşulda destekleyen ve potansiyellerini gerçekleştirmeleri için motive edici bir güç sağlayan bir şirketin parçasın olmak benim için oldukça önemli. Her insanın doğru koşullar sağlandığında başarıya ulaşacağı bilinci ile eğlenceli, geliştirici, tutarlı, kapsayıcı ve global anlamda sürdürülebilirliği amaç edinmiş, kendi dinamikleri ve inançları olan IK politikalarına sahip şirketlerin sayısının artması gerektiğini düşünüyorum. Fırsat eşitliğinin sağlandığı ve dikkate alındığı şirketlerin hangi sektörde faaliyet gösterirse göstersin başarılı bir organizasyon yapısına dönüşmesi kaçınılmaz olacaktır. Kariyer yolculuğumda ise mesleki gelişimimin yanında kişisel gelişimim için de kendime yatırım yapmak önceliklerim arasında yer aldı. Halen kendimi keşfetme ve gelişim sürecim için emek veriyorum. Beni ayrıştıran özelliklerime örnek olarak iş hayatımda farklı alanlardaki deneyimlerimi ve bildiklerimi gönüllü olarak tüm şeffaflığı ile paylaşmamı söyleyebilirim.MAYIS2024