Yeşim Grup CO CEO’su Selim Şankaya: Mısır’daki Yatırımlarla Türkiye’deki Operasyonlarımızı Dengeliyoruz

Asgari ücretin ve enflasyonun geldiği noktada, kurun bu durumu desteklememesinin, Türkiye’deki operasyonlarını olumsuz yönde etkilediğini ifade eden Yeşim Grup CO CEO’su Selim Şankaya “Bu nedenle hazır giyimdeki birçok firma küçülmeye gitti. Bundan dolayı yeni yatırımların yapılması mümkün değil. Türkiye’de operasyonlarımızı sabit tutma noktasındayız. Küçülmemek için elimizden geleni yapıyoruz. Mısır’daki yatırımlarla Türkiye’deki operasyonlarımızı dengeliyoruz.” dedi.

Bir dönem yaşanan fikir ayrılıkları Türkiye Mısır ilişkilerini sıkıntıya soksa da Cumhurbaşkanımızın Mısır’ı ziyareti, ilişkilerin yeni bir döneme girdiğinin habercisi. Ziyaret sonrası ticari ilişkilerin hızla gelişeceği yönündeki görüşlerin ağır bastığı bir ortamda, görüşlerine başvurduğumuz Yeşim Grup CO CEO’su Selim Şankaya, sorularımızı yanıtladı. 

Mısır ile ilişkilerimizin daha iyi olduğu bir döneme girdik. Bu durum ticari ilişkilerimizi de olumlu etkiliyor. Ticari ilişkilerin gelişimi ile ilgili gözlemlerinizi alabilir miyiz?

Bir dönem yaşanan politik problemler nedeniyle gergin bir dönem yaşadık. Ancak bu gerginliklerin o dönemde Türk yatırımcıları etkilediğini söyleyemeyiz. Mısır’da yaşadığımız birçok zorluk oldu. Bu zorluklar hukuk sisteminin gelişmemiş olmasından kaynaklanan bürokratik sorunlardı. Ancak sadece bizim değil aynı zamanda Mısırlı yatırımcıların da yaşadıkları sorunlardı. Bize has yaşanan sorunlar değildi.

Sizin ilk yatırım yaptığınız dönemle kıyasladığınızda bu sıkıntılı dönemi nasıl tanımlarsınız?

Bize güçlük çıkarılmasa da yatırımların başladığı 2007 yılındaki sıcaklığı göremediğimizi söyleyebilirim. Bu dönem sonunda da yaşanan gergin dönemde yeni yatırımcının daha çekimser davrandığını gözlemledik.

Cumhurbaşkanımızın ziyareti sonrası yeni bir dönemin başladığını söyleyebilir miyiz?

Elbette, ancak bu iyileştirme döneminin bakanlarımızın ziyaretleri sonrası başladığını belirtmemiz gerekir. Cumhurbaşkanımızın ziyaretiyle de çekincelerin ortadan kalktığını, bir güven ortamının oluştuğunu söyleyebiliriz. İki ülke arasındaki soğuk ortamın giderilmesi sonrası karşılıklı ticari heyetlerin daha sık ve aktif bir şekilde çalışmalara devam ettiğini gözlemliyoruz. Türkiye’deki maliyetlerin artığı bir döneme de denk geldiğimiz için önümüzdeki dönemde Mısır’a yeni yatırımların yapılacağı kanaatindeyim. Birçok sektörde hareketliliğin olduğunu gözlemliyoruz. Artan maliyetler nedeniyle hazır giyim sektöründe de reel adımların atıldığı bir dönemden geçiyoruz. Bunun yanında çelik, kimya sektöründen firmaların da yatırım yapmak istediğini duyuyoruz. Hazır giyim markalarının, sadece üretim açısından değil Mısır’da yaşayan ciddi nüfusu da göz önünde bulundurarak yeni yatırımlar yapmak istediğini biliyoruz.

Yakın bir dönemde karşı bir ziyaret de bekleniyor.

Tarihi belli değil ancak yaz döneminden önce Mısır Cumhurbaşkanı Sisi’nin Türkiye ziyareti planlanıyor. Bu ziyarette ikili ilişkilerin daha iyi bir noktaya çıkarılmasını sağlayacaktır. Mısır, refah seviyesi arttığında ciddi bir tüketimi de ortaya çıkaracak bir nüfusa sahip. Şu anda yapılan yatırımlar ve IMF’nin ekonomi politikaları doğrultusunda satın alma gücünün artacağı bir döneme doğru ilerliyoruz, bu da ülkeye yapılacak yatırımların ileriki dönemde önem kazanacağının bir göstergesidir.

Mısır’ın ekonomik durumundan bahsetmişken, son dönemde yapılan devalüasyonun yatırımcılarımıza etkileri ile ilgili neler söylemek istersiniz?

Bizim gibi ihracat yapan firmaları pozitif etkilediğini söyleyebilirim. Maliyetlerimizi düşüren yanları itibariyle olumlu oldu. Aslında iç piyasa için de iyi oldu diyebilirim. Mısır’daki firmalar için en büyük sıkıntı döviz bulma sıkıntısıydı. Döviz bulamadıkları için de yatırım yapacakları makinanın parasını ödeyemiyorlardı, devalüasyon sonrası bu sıkıntının azalması bekleniyor.

Yeşim Grup olarak yeni yatırım söz konusu mu?

Biz de önümüzdeki üç yıl içerisinde 150 milyon dolarlık bir yatırım yapmayı planlıyoruz. Hem hazır giyim tesisimizi büyütmek istiyoruz hem de full entegre bir kumaş fabrikası kurmayı planlıyoruz.

Türkiye kamuoyunda Türk sermayesinin Mısır’a kaçtığı yönünde haberlere rastlıyoruz. Yapılan yatırımları bu çerçevede değerlendirebilir miyiz?

‘Kaçıyor’ kelimesinden ziyade Türk yatırımlarının Mısır’a kaydığını söylemek daha doğru olur. Yatırımcılar kendini kurtarmak amacıyla bu yatırımları yapıyor. Türkiye’de tekstil sektöründe maliyetlerden dolayı ihracatçıların rekabet etme şansı kalmadı. Ne kadar katma değerli ürünler yaparsak yapalım zorlanıyoruz. Üstelik ithalat yapmadan, %95 seviyelerinde kendi hammaddemizi kullanarak ihracat yapan bir sektör olduğumuzun da altını çizmemiz lazım. Buna rağmen Uzak Doğu ile rekabet etme şansımız kalmadı. Asgari ücretin ve enflasyonun geldiği noktada, kurun bunu desteklememesi, Türkiye’deki operasyonlarımızı olumsuz yönde etkiliyor. Bu nedenle hazır giyimdeki birçok firma küçülmeye gitti. Bundan dolayı yeni yatırımların yapılması mümkün değil. Türkiye’de operasyonlarımızı sabit tutma noktasındayız. Küçülmemek için elimizden geleni yapıyoruz. Mısır’daki yatırımlarla Türkiye’deki operasyonlarımızı dengeliyoruz.   

Geçmişte üretim, Avrupa’dan Türkiye’ye kaydı, bugün de Türkiye’den Mısır’a kaymasını hayatın olağan akışı olarak değerlendirebilir miyiz?

Doğru ama hala İtalya, Portekiz gibi ülkelerde çok ciddi hazır giyim üretimi yapıldığını da göz önünde bulundurarak bu değerlendirmeyi yapmalıyız. Ayrıca ülkemizin, 85 milyon nüfusu ile istihdam konusunda çözmesi gereken bir durum da söz konusu, bunları göz ardı etmemeliyiz. Bu doğrultuda, yaşanan kaymanın zamana yayılmasının doğru bir yol olduğu kanaatindeyim.

Haklısınız, aktarımlarınıza sektör yetkililerinin iyi ücret vermelerine rağmen eleman bulamadıkları yönündeki serzenişlerini de eklemek isterim.

Doğru, bulamıyoruz diyemem ama her geçen gün eleman bulmakta zorlandığımızı söyleyebilirim. Ülkemizde insanların daha çok hizmet sektöründe çalışmak istediğini gözlemliyoruz. Bu doğrultuda biz de sektörümüzde çalışmayı nasıl daha cazip hale getirebileceğimize dair çalışmalar yürütüyoruz.

Mısır’a yeni yatırım haberleri arttı. Bu çerçevede Doğuş Grubu’nun yapacağı liman projesinden bahsedebiliriz. Yeni Türk yatırımlarının, Mısır’daki diğer yatırımcılarımızı güçlendirdiğini söyleyebilir miyiz?

Elbette birbirimizden güç alarak yola devam edeceğimizi düşünüyorum. Yaşanan sıkıntılarda, insanların birbiri ile bu sıkıntıları paylaşıp neler yapabileceklerini konuştuklarına şahit oluyorum. Bu da doğaldır. Biz DEİK Türkiye Mısır İş Konseyi olarak bu çerçevede yatırımcılarımıza yardım etmeye çalışıyoruz. Mısır’ın yatırım ortamını, çalışma ortamını yeni yatırımcılara aktarmaya çalışıyoruz. Mısır’ın potansiyeli büyük, ABD ve AB ile serbest ticaret anlaşmaları var ve bu çerçevede yeni yatırımların artacağını düşünüyorum.MAYIS2024