Turkcell ekosistemindeki mükemmellik idealinde yerimizi almak istiyoruz

Akıllı cihaz kullanımının yaygınlaşabilmesi için ise tüketicilerin bu cihazlara erişimini kolaylaştıracak finansman olanaklarının sağlanması amacı yola devam eden Turkcell Finansman, kurumsal ve bireysel müşterilerinin ihtiyaçlarını karşılamak için çalışıyor. Bu çerçevede neler yapıldığı ile ilgili değerlendirmelerde bulunan Turkcell Finansman AŞ Genel Müdürü Mehmet Cantekin, sorularımızı yanıtladı.

Turkcell Finansman şirketi olarak sektördeki yeriniz ve hedeflerinizi kısaca aktarır mısınız?

Turkcell faaliyete geçtiği günden beri sürekli olarak ülke genelindeki ileri teknoloji iletişim altyapısının kurulumuna yaptığı yatırımlara ve yenilikçi ürün ve hizmetlerin tüketicilere en uygun maliyetlerle ulaşabilir olmasına azami önem veriyor. Geçen yıl yapılan 4,5G lisansı için Hazine’ye toplam 1,9 milyar € lisans ödemesi yapıyor. 4,5G lisans yatırımından beklenen faydanın sağlanabilmesi için abonelerin data kullanımının artması gerekiyor. Data kullanımının artmasının zorunlu unsuru akıllı cihaz kullanımının yaygınlaşmasıdır. Akıllı cihaz kullanımının yaygınlaşabilmesi için ise tüketicilerin bu cihazlara erişimini kolaylaştıracak finansman olanaklarının sağlanması gerekiyor.

Turkcell bu amacı gerçekleştirmek ve akıllı cihazların erişilebilir olmasını desteklemek için uygun finansman olanakları sağlayacak bir finansman şirketi kurulmasına karar verdi ve Şubat ayında Turkcell Finansman faaliyetlerine başladı. Böylelikle Turkcell, mobil operatörler arasında bir ilki gerçekleştirerek BDDK lisanslı bir finansman şirketi kurmuş oldu. Turkcell Finansman’ın markasının Financell olmasına karar verdik. Bundan sonraki dönemlerde sunacağımız hizmetlerle marka bilinirlik seviyesini de artırmayı hedefliyoruz.

Financell olarak temel önceliğimiz bireysel ve kurumsal Turkcell müşterilerinin teknolojiye ulaşmasında ve yaşamasında ihtiyaç duyduğu finansman ihtiyacını her açıdan en mükemmel şekilde karşılayarak Turkcell ekosistemindeki mükemmellik idealinde yerimizi almak. Bu temel misyonumuzu zamanla genişletip diğer gerçek ve tüzel kişileri de içine alacak şekilde herkesin finansman ihtiyacını karşılayan bir finansman şirketi olmak istiyoruz. Ancak burada altını çizmem gereken husus biz her zaman fintech olarak ifade edilen finansman ile teknolojinin buluştuğu alanlarda olacağız. Çıkaracağımız finansal ürünlerde mutlaka teknolojinin getirdiği yenilikleri kullanmaya özen göstereceğiz. Önümüzdeki dönemde Financell’in finansal hizmetler alanındaki fintech  ürünlerinin hep birlikte hayatımıza girdiğini göreceğiz.

Sayın Mehmet Şimşek, ülkemizde katılım finans modelini daha fazla büyüteceklerini belirttiler. Böyle bir süreçte sizde katılım finansman modeli oluşturdunuz. Hem oluşturduğunuz bu modeli hem de oluşan yeni firmanızla sektördeki hedefleriniz nelerdir?

35 milyon TL kuruluş sermayesi ile katılım finansman şirketi kurulması izni için BDDK’ya başvurumuzu yaptık. Bildiğiniz gibi Türkiye’de katılım  esaslı finansal ürünlerin ve işlem hacminin artırılmasına yönelik önemli çabalar var. Biz de gerek bu çabaları desteklemek ve gerekse bütün müşterilerimize finansal destek vermek adına öncü bir rol oynayarak bu alanda Türkiye’nin ilk banka dışı finansal kuruluşu için iznimizi almaya çalışıyoruz.  Katılım finansman şirketi  finansman şirketimizin verdiği her türlü hizmeti verecek.

Turkcell Finansman açısından 2016 yılını değerlendirir misiniz?

Şubat ayında öncelikle Türkcell müşterilerinin finansman ihtiyaçlarını karşılamak için yola çıktık ve 9 ay içerisinde 1.6 milyondan fazla sayıda müşterimize yaklaşık 2.5 milyar TL finansman desteği sağladık. Kışa sürede ulaştığımız nokta bizi son derece mutlu ediyor. Hedefimiz Türkiye’nin dijital yolculuğunda öncelikle Turkcell müşterilerinin ve zamanla bütün milletimizin her türlü finansal ihtiyacını karşılayacak bir ürün kataloğu oluşturmak.

Turkcell finansman olarak müşterilerinize ağırlıklı olarak teknoloji alanında hizmet veriyorsunuz. Bu ürünün dışında yeni ürünler gündeme gelecek mi, bu konuda bilgi verir misiniz?

Belirttiğim üzere temel önceliğimiz bireysel ve kurumsal Turkcell müşterilerinin teknolojiye ulaşmasında ve yaşamasında ihtiyaç duyduğu finansman ihtiyacını her açıdan en mükemmel şekilde karşılayarak Turkcell ekosistemindeki mükemmellik idealinde yerimizi almak. Bu temel misyonumuzu zamanla genişletip diğer gerçek ve tüzel kişileri de içine alacak şekilde herkesin finansman ihtiyacını karşılayan bir finansman şirketi olmak istiyoruz. Ancak burada altını çizmem gereken husus biz her zaman fintech olarak ifade edilen finansman ile teknolojinin buluştuğu alanlarda olacağız. Çıkaracağımız finansal ürünlerde mutlaka teknolojinin getirdiği yenilikleri kullanmaya özen göstereceğiz. Bugün itibarıyla cep telefonu ve tablet gibi ürünleri finanse ediyoruz. Hedefimiz; Türkiye’nin  dijital yolculuğunda hizmet edecek, içinde teknoloji olan hayatın her alanına finansman desteği sağlamak. Önümüzdeki dönemde Turkcell’in finansal hizmetler alanındaki  fintech  ürünlerinin hep birlikte hayatımıza girdiğini göreceğiz.

Turkcell Finansman olarak tüketiciler sizin finans yapınızla ilgili bilgisi yeterli düzeyde midir, halkımızın bu konudaki ilgisini aktarır mısınız?

Henüz Şubat ayında faaliyetlerine başlamış çok genç bir şirketiz. Bugün itibarıyla bireysel müşterilerin Turkcell satış kanallarında satılan her türlü teknolojik ürünlerin satın alınmasında finansman desteği  veriyoruz. Ancak belirttiğim üzere kısa sürede 1.6 milyondan fazla müşteriye ulaştık. Önümüzdeki dönemlerde bireysel müşterilere kurumsal müşterilerin de eklenmesini ve müşterilerimizin her mecradan satın alacakları teknolojik mal ve hizmetler için  finansman desteği sağlaması  planlanıyoruz. Bu süreç içinde ürün yelpazemizi genişletmemiz ve daha fazla müşteriye ulaşmamız bilinirliliğimizin artmasına da katkı sağlayacaktır.

Ülkemizde alışverişlerin online yapılmaya başlandığı bir döneme giriyoruz. Bu açıdan sizin bu alanda da hizmet verebilmeniz için gerekli düzenleme yapılıyor mu? Böyle bir çalışmanın size ve sektöre katkılarını aktarır mısınız?

Online alışverişe olan ilgi hızla artıyor ancak sanal dünyanın potansiyelinin daha fazla olduğuna inanıyoruz. Belirttiğim gibi biz de her zaman fintech olarak ifade edilen finansman ile teknolojinin buluştuğu alanlarda olacağız. Çıkaracağımız finansal ürünlerde mutlaka teknolojinin getirdiği yenilikleri kullanmaya özen göstereceğiz. Şu an dijitalleşmekte olan dünyaya daha fazla entegre olmak için önemli adımlar atılıyor. Ülkemizde 6493 sayılı Ödeme Hizmetleri ve Elektronik Para Kanununu ile sektör daha net biçimde şekillenmeye başladı. Bunların sektöre katkısının son derece olumlu olacağını düşünüyoruz.

Finansman şirketlerimizin ağırlıklı olarak otomotiv sektöründe hizmet verdiği bilinmektedir. Turkcell Finansman olarak bu alanda yaptığınız çalışmaları aktarır mısınız?

Henüz faaliyetlerimizi bu sektöre yaygınlaştırmadık. Sektörel çalışmalarımız devam ediyor. Önümüzdeki dönemde müşterilerimizin hayatlarını kolaylaştırmak için sektörel çözümlerimizi ve ürün yelpazemizi genişleteceğiz.

Verilen kredilerde geri dönüşümüyle ilgili bilgi verir misiniz?

Sorunlu kredilerimiz sektör ortalamasının altında seyrediyor. Kurduğumuz karar destek mekanizmaları ve gerçekleştirdiğimiz kredi risk analizlerinin bunda payı yüksek. Ayrıca müşteri analitik verilerini de incelemeye önem veriyoruz.  Bu sayede sağlıklı ve güvenilir bir kredi yapısı oluşturmaya gayret ediyoruz.