Türkiye’nin balistik seramik üreticisiyiz

Teknolojik açıdan gelişmiş ürünler üretmek hatta bu ürünleri ihraç edebilmek ülkemizin geleceğine daha güvenli bakabilmemizi sağlıyor. Geliştirdiği ürünle Türk Silahlı Kuvvetlerinin ihtiyaçlarını gideren, devamında da yurtdışına açılan Nurol Teknoloji, özellikle Polonya pazarında oldukça aktif. Pazarın dinamiklerine geçmişte holding çerçevesinde edinilen tecrübeler doğrultusunda vakıf olan Nurol Teknoloji, zaman içerisinde artarak devam eden ticari ilişkiler geliştirmiş. Polonya pazarı ile ilgili edinilen tecrübeleri aktarmak için bir araya geldiğimiz Nurol Teknoloji Genel Müdürü Selim Baybaş, pazar ile ilgili önemli bilgiler aktardı.

Türkiye Polonya ticari ilişkileriyle ilgili gözlemlerinizi aktarır mısınız?

Polonya’yı her zaman Avrupa’daki Türk dostu bir ülke olduğunu politik ilişkilerimizin uyumlu olmasında da görebiliyoruz. Çalışkan ve Avrupa’nın her alanda gelişmeye çalışan bir gücü olmayı başardıklarını düşünüyoruz. Nurol Teknoloji olarak Polonya ile projeler üretmeyi ve birlikte iş yapmayı seviyoruz. Bu kapsamda, Nurol Holding’in çok uzun yıllardır zaten Polonya’da yatırımları var. Bunun dışında Polonya’nın en önemli savunma sanayi firmalarından ve halka açık bir tanesi ile önemli bir işbirliği anlaşmamız var. Polonya’daki güvenlik güçlerinin kullandığı çoğu kişisel balistik koruyucu ürünlerini biz tedarik ediyoruz. Yakın bir zamanda da askeri tarafındaki ihtiyacı da karşılamak üzere proje çalışmalarımız devam ediyor. Bu konuda görüşmelerimizi karşılıklı olarak sürdürüyoruz.

Polonya savunma sanayi alanında nasıl bir ülkedir, köklü bir savunma sanayilerini olduğunu biliniliyor?

Polonya’nın savunma sanayi alanında kesinlikle köklü bir geçmişi var. 2. Dünya Savaşını yaşamış, mücadele etmiş bir halkı var. Polonya’nın orta yaşlı teçhizata ve ürünlerine sahip bir güvenlik güçleri bulunuyor. Bu ekipmanlarının yenilenme dönemi yavaş yavaş geldiğini düşünüyoruz. Bu açıdan Polonya, bizim için de bir fırsat. Savunma harcaması konusunda bir hareketliliğin olduğunu da görüyoruz ve bunu yakından takip ediyoruz.

Polonya’dan Türkiye’ye yatırım gelir mi, oradaki girişimcilerin Türkiye’ye yaklaşımı nasıl?

Polonya karşılıklı yatırım yapılabilecek model ülkelerden biri olduğunu düşünüyoruz. Toplantılarda da bunu görüyoruz. Türkiye’nin operatif bir ordu ve güvenlik güçlerimiz var. Ne demek bu; Bizim güvenlik güçlerimiz sürekli bir operasyon halinde, kullandığımız ürünler iletişimde olduğumuz yerli ve yabancı son kullanıcılar tarafından başarılı bulunuyor.

Birçok ülkede olduğu gibi Polonya güvenlik güçleri tarafından da tercih ediliyor. Bu durum bizim gibi savunma sanayi şirketlerini çok geliştiriyor. Polonya’daki İhtiyaç sahibi kurumlar ne istediğini çok iyi biliyor ve biz bir ürün ürettiğimiz zaman sahadaki sonuçlarını çok net gözlemleyebiliyorlar. Yurt dışına balistik ürünler önerdiğimiz zaman karşı tarafta dikkatle dinlendiğini ve tercih edildiğimizi gururla görüyoruz.

Savunma sanayi de bu çok önemli bir konudur. Bunu başarabilmek de çok zordur.

Balistik koruyucu ürünler alanında, Nurol Teknoloji olarak biz bunu başarıyoruz. Genelde biz balistik çözüm önerileri getiriyoruz, karşı taraf olumlu değerlendiriyor. Şirketimizin ve Türkiye’nin bu konudaki tecrübelerine saygı duyduklarını düşünüyoruz.

Eskiden ağır geldiği için çelik zırhı kimse kullanmak istemiyordu, bugün bu bakış açısı değişti mi?

Eskiden bu ürünler çok ağırdı ve güvenlik personellerimiz tarafından kullanımları zordu, adı üstünde çelik yelekti. Neredeyse 4kg çelikle tutabildiğiniz tehdidi şu anda 2kg civarında seramik-kompozit ürünlerle tutabiliyorsunuz. Personel koruma tarafında çelik diye bir şey kalmadı. Çeşitli kompozit malzemeler ve en önemlisi ileri teknik seramikler kullanıyoruz. Günümüzde ise dünyada en hafif kişisel koruma ürünlerini üretiyoruz ve bu ürünler sahada da sorunsuz olarak kullanılıyor. Öncelikle kendi güvenlik güçlerimiz olmak üzere, tüm dünyanın balistik koruyucu ürünlerini tasarlayıp üretiyoruz ve teslim ediyoruz. Bundan da büyük gurur duyuyoruz.

Son dönemde hava araçlarında gelişim isteniliyor, bu konuda ciddi bir heyecanda var. Sizde hava araçlarında çalışmalar yapıyorsunuz, bu alandaki projelerinizi aktarır mısınız?

Şu anda TAI’de üretilmekte olan Atak Helikopterlerinin ihtiyaç seviyeleri belirlenmiş olan zırhlı koltuklarını biz üretiyoruz. Yüksek teknolojik ürünlerden olan seramik-kompozitlerden, en hafifini ve dayanıklısını üretiyoruz. Bu konudaki çalışmalarımız devam ediyor. Tabii ki bu alanda olan bir gelişim bizleri de olumlu yönde etkiliyor. Biz de bu vizyonun bir parçası olduğumuz için çok mutluyuz.

IDEF 21 fuarı yapılacak, fuarla ilgili beklentilerinizi aktarır mısınız?

IDEF, savunma sanayi sektörü açısından önemli bir fuar olduğunu düşünüyoruz. 25-28. Mayıs tarihlerinde gerçekleşecek olan ve yoğun bir katılım beklediğimiz bu organizasyonda, biz de Salon 3 / 317C standımızda tüm ziyaretçilerimizi bekliyoruz. Covid-19 pandemisinden dolayı uzak kaldığımız yerli ve yabancı ihtiyaç sahiplerine, Türkiye’nin tek balistik seramik üreticisi ve çözüm sağlayıcısı olarak doğrudan ulaşacağımız için heyecanlıyız. Ülkemizdeki bu fuarın, yılın ikinci arası için sektöre de bir canlılık getireceğinin düşünüyoruz.

Fuarda sizin bir söyleminiz olacak mı?

Bizim genel olarak söylemimiz; Nurol Teknoloji Türkiye’nin balistik seramiğidir. Bunun için ciddi bir alt yapımız var ve daha iyi olmak için de sürekli çalışıyoruz. Çok iyi ve teknolojik yatırımlar yaptık. Buradaki gelişimi milli bir varlık olarak görüyoruz. Balistik seramikleri dünyada kimsenin kimseye öyle kolay satmadığı, kontrole tabi ürünlerdendir. Çalıştığımızın, ülkemiz adına bu alanda önemli bir kazanımları olduğunu düşünüyoruz. Türkiye’de seramikle çözüm üretmeye çalışan tüm firmaların hem tedarikçisi, hem dostu hem de destekçisi durumundayız. Kendimiz de çözüm üretiyoruz ama kendi çözümlerimizde genelde müşterilerimizle rekabet etmiyoruz. Orada da ince bir çizgimiz olduğunu belirtmek özellikle istiyoruz.

Bu alanda artık biz uluslararası arena da üst ligde olduğumuzu söyleyebilir miyiz?

Tabii ki, bunu da gururla söyleyebiliriz. Yurt dışından akredite olan, yerlilik oranı en yüksek ürünlere sahibiz. Yerlilik oranı da burada önemli bir noktadır. Savunma sanayi de bağımsız olmak çok önemli bir konu olduğunu düşünüyoruz.

Savunma sanayi ile ilgili kara araçlarında dünyada ilk on ülke içindeyiz diye örnekler verilir. Bu alanda dünyada neredeyiz?

Balistik koruyucu çözüm üreten şirketler tarafta dünyada ilk üç ülkeden biriyiz. Bor karbür ürününden dünyada balistik üreten sadece üç ülke var. Bu ülkeler, Amerika, İsrail ve Türkiye’dir. Bor karbür üretimi ve süreçleri açısından çok zor bir iştir. Bir diğer taraftan da Türkiye, bor madeni ürünleri açısından en zengin ülkesiyiz. Bu açıdan da baktığınızda çok kritik bir döngü olduğunu söyleyebiliriz. Biz yaptığımız teknolojik yatırımlarla ve kalifiye insan gücü ile bu alanda dünyanın en üst liginde çalışmalar yapıyoruz.

Bor ürünleri tarafında sürekli ihracatı ifade ediyoruz, fakat sizin gibi katma değerleri ürünlere yönelmek gerekiyor.

Özellikle TR-Bor tarafında önemli çalışmalar yapıldığını söyleyebiliriz. Bizimde desteklediğimiz bir girişim olduğunu söyleyebiliriz. Teknik alanda da gelişim alanında da destekliyoruz. Aynı şekilde Eti Maden İşletmeleri çok önemli bir kurumdur, onları da destekliyoruz. Amacımız, Türkiye’den çıkan bor ürünlerinin bor karbür tozuna dönüştürülmesi ve bizlerin bunu ham madde olarak kullanarak nihai ürüne dönüştürmek olduğunu belirtebiliriz.

Biliyorsunuz, bor, şu anda maden olarak Türkiye’den çıkıyor, sonra yurt dışında işleniyor ve bor karbür tozuna dönüştürülüyor, daha sonra da biz ithal ediyoruz. Bu ithalatın kalkması için çalışmalar yapılıyor. Önümüzdeki süreçte, bor madeni ilk aşamasından, bor karbür tozuna dönüştürülmesine kadar artık tamamen Türkiye’de yapılmış olacak. Ülkemizdeki bu olumlu gelişmeleri yakından takip ediyoruz ve destekliyoruz.

Bu alanda üniversitelerin ve gençlerin ilgisi nasıl çalışma yapıyorlar mı?

Önemli üniversitelerle iş birliğimiz var. Sabancı Üniversitesi’nin nano teknoloji merkeziyle işbirliğimiz var. Onlarla birlikte çalışmalar yürütüyoruz. Yine TOBB Üniversitesi ile işbirliğimiz var. Son dönemde malzeme bilimi ve nano mühendislik alanlarında çok önemli çalışmalar yapıyorlar. Üniversitelerde şu anda malzeme bilimi alanı öğrencilerin ilk üç tercihinden biri olmuş durumda. Sektörümüzün genç nesillerle gelişiyor olmasından memnun olduğumuzu söyleyebiliriz.

Nurol Teknoloji olarak son dönem çalışmalarınızı aktarır mısınız?

Son dönemde, gerek yurt dışına, gerekse de yurt içine teslimatlarımıza devam ediyoruz. Bu kapsamda;  Emniyet güçlerimizin ve ordumuzun tüm balistik koruyucu ihtiyaçlarını karşılamaya devam ediyoruz. Son dönemde insansız hava araçları için zırhlı komuta kontrol şelteri ürettik ve teslim ettik. İhtiyaç duyulan her alanda daha fazla katma değer üretmek istiyoruz. Bunun dışında ihracatımız devam ediyor. NATO ülkelerine ihracat yapıyoruz. 2021 yılının sonuna kadar yapmak istediğimiz iş planı ve çalışmayı biliyoruz. Biz, 2022 yılı ve sonrasını planlamaya çalışıyoruz.

Biz, bu süreçte teknoloji ve bilimin yol göstericiliği ile başta ülkemize ve dünya savunma sanayine katkılarda bulunacağız. Türkiye’de, dünya klasmanında iş yapmanın haklı gururunu taşıyoruz ve bunun bilinmesini istiyoruz.MAYIS2021