Ülke kalkınmasının temeli sermaye ve nitelikli insana dayanmaktadır

Bursa sanayisine olduğu kadar ülke ekonomisine de önemli katkılar sunan Nilüfer Organize Sanayi Bölgesi (NOSAB), yeni hizmet binası ile daha iyi hizmet verir hale geldi. Ülkenin geleceği için yatırımların önem kazandığı bir dönemde bir araya geldiğimiz Nilüfer Organize Sanayi Bölgesi (NOSAB)Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Fikri Ünal, yaptıkları çalışmalar ve ülke ekonomisinin geleceği ile ilgili önemli açıklamalarda bulundu.

Öncelikle hayırlı olsun. Nilüfer Organize Sanayi Bölgesi(NOSAB) hizmet binasının açılışını yaptınız. Yeni tesisiniz hakkında bilgi verir misiniz?

Tesisimiz birkaç bölümden oluşuyor. Tesisimizde idari binamız, kreşimiz, 5 tane banka şubesinin olduğu alanımız ve kapalı otoparkımız bulunuyor. İdari binamız 5271 metrekare, kreş 1334 metrekare, 5 banka şubesi için 2250 metrekare ve 1000 metrekare de kapalı otoparkımız olmak üzere toplamda 9855 metrekare bir inşaat alanından oluşuyor.  Tesisimizi NOSAB’ın kendi bütçesiyle yaklaşık 13 milyonluk bir yatırımla gerçekleştirdik.

Yeni hizmet binası bölge sanayicilerine ne tür imkânlar sunacak?

Daha önceki hizmet binamız 300 metrekare civarında bir barakaydı. Orada normal hizmetlerin yanında, farklı bir şey yapmamız ya da yeni bir hizmet getirmemiz söz konusu değildi. İdari binamızın hizmete girmesiyle birlikte bugüne kadar kimi zaman fiziki şartlardan ötürü aksayan hizmetlerimiz, bundan sonra daha düzenli bir biçimde yürütülecektir. Yeni binamızda yaklaşık 120 kişilik bir toplantı salonumuz var. Sanayicilerle ilgili çeşitli teknik konularda yapacağımız toplantılar yanında çeşitli kültürel ve ekonomik faaliyetler içinde burada toplantılar düzenleyeceğiz. Kapalı otoparkımız hem kendi personelimiz hem bankalara gelen müşteriler için hizmet verecektir.

İdari bina ile birlikte hizmete açılan anaokulumuz, projemizin çok önemli bölümünü oluşturmaktadır. Kadınların çalışmasında en büyük zorluğu küçük çocuklu anneler yaşamaktadır. Anneler çalışırken çocuklarını barındıracakları yerleri ve bakacak kişileri bulmakta zorluk çekmektedirler. NOSAB olarak bu önemli hizmete 140 çocukluk kreşle adım atıyoruz. Kreşimiz tamamlanmış olup, önümüzdeki 1-2 ay içerisinde bölgemiz çalışanlarına hizmet vermeye başlayacaktır. Bölge çalışanları için bu sayı tabii yeterli olmayacaktır. Amacımız sınırlı da olsa çalışan annelere hizmet vermenin yanında, DOSAB’ın öncülüğünü yaptığı bu projeyi yaygınlaştırmak ve toplumda farkındalığı arttırmaktır.

Önümüzdeki dönemde gerçekleştirmeyi düşündüğünüz projeleriniz nelerdir?

Yeni dönem de sanayicinin önünü açacak, rekabet gücünü arttıracak çalışmalar için sanayiciyle daha fazla bir araya geleceğiz. Mevcut kimyasal tesise biyolojik arıtma ilave edilecektir. Bugüne kadar herhangi bir sorun yaşamadığımız arıtma tesisinde kullanılan bazı kimyasal maddelere gerek kalmadığı gibi mevcut tesisimiz daha düzenli hale gelecektir.

Ülke kalkınmasının temeli sermaye ve nitelikli insana dayanmaktadır. 10.000 dolarlık orta gelir seviyesinden kurtulmamız için Ar-Ge teşvikleri yanında sanayi için gerekli eğitilmiş insanlara ihtiyacımız vardır. Bölgemizde, belirli bir eğitim almış gençleri kaynakçı, CNC operatörü, yazılımcı vs. gibi sanayicinin ihtiyacı olan çeşitli alanlarda yetiştirilmek üzere teknik eğitim merkezi açmak istiyoruz. Çok işe girip çıkmaların yaşandığı günümüzde bu eğitimler çalışanların aidiyet duygusunun artmasına da katkı sağlayacaktır. Ayrıca bu tür eğitim merkezlerinin ülkemizin diğer sanayi bölgelerinde de açılmasında yarar vardır.

NOSAB’da doluluk oranı %94 gibi çok yüksek değerdedir. Kalan çok az yerin de arsaları küçük, fiyatları yüksektir. Bu bakımdan bölgemiz sanayicilerinin yatırım yapabilmeleri için yeni sanayi alanlarına ihtiyaç vardır. Diğer yönden ülkemiz sanayisinin daha iyi yere gelebilmesi ve bölgeler arası dengesizliğin giderilmesi için alt yapısı ve fabrika binaları devlet öncülüğünde hazırlanmış sanayi bölgelerine ihtiyaç bulunmaktadır. Bu takdirde sanayici elindeki sermayesini arsa ve bina yerine, işine harcayarak daha iyi hizmet şansını yakalayacaktır.

NOSAB’ın günümüzde ulaştığı büyüklükten bahseder misiniz?

Bölgemiz 234 hektar üzerinde 320 sanayi tesisi, yaklaşık 22 bin çalışanı ve yıllık 1 milyar dolara yaklaşan ihracatıyla NOSAB, Bursa ekonomisinin önemli merkezlerinden biridir. Doluluk %94’ü bulan bölgemizde faaliyet gösteren firmaların %30’u otomotiv, %30 ‘u makine-metal, geri kalan % 40 ‘ı da tekstil, plastik, ambalaj, kimya gibi değişik sektörlerden oluşmaktadır. Bugün Nilüfer Organize Sanayi Bölgesi (NOSAB), Bursa sanayisine olduğu kadar ülke ekonomisine de önemli katkılar sunuyor.

Bölge sanayicinin yaşadığı sorunlar nelerdir?

Biraz önce bahsetmiş olduğum aşırı işçi giriş çıkışları önemli bir sorun teşkil ediyor. Çünkü bu verimsizliğe yol açar. Ayrıca firmaların verimliliklerini arttırması, otomasyona gitmesi belirli kaynaklarla yapılıyor. Yani siz çok güzel şeyler hayal edebilirsiniz ama bunun için imkânınızın olması gerekir. Son zamanlarda teknolojiye yönelik bazı destekler veriliyor. Bunlar iyi gördüğümüz durumlar. Ama dünya ile rekabet etme konusunda yeterli olduğunu düşünmüyorum. Türkiye’nin bilindik ürünler üretmesinin yanında ithalatı çok yapılan ürünleri de üretmesi lazım. Biz neyi daha çok ithal ediyoruz ona odaklanırsak mevcut işletmelerin önü açılır. Sanayicinin yeni işlere ihtiyacı var. Yeni işlerle ilgilide devletin bu anlamda sanayicinin önünü açması gereklidir.

Bu kadar çok teşvik tedbiri alınmasına rağmen niçin sanayi de yatırımlar artmıyor? Yatırımların artması için insanların yeni bir şeyleri görmesi lazım. Türkiye’de son zamanlarda artan bir sanayileşme var. O da savunma sanayisidir. Bu sektör neden bu kadar hızla yükseliyor? Çünkü önündeki hedefler büyük. Türkiye’de sanayicilerin önünü açacak hedeflerin gösterilmesi lazım. Mevcut ürünler yanında yeni ürünler hedef göstererek sanayicinin önünün açılması lazım.