Yanlış yaparsam düzeltirim, eksik yaparsam tamamlarım, doğruysa kimseyi dinlemem

Tarihi dokusu ve doğal güzelliklerin birleşmesiyle oluşan tabiat harikalarıyla örülü muhteşem bir yerleşim yeri olan Çeşme, geçmişten gününüze marka kent kimliği ile önemli bir turizm bölgesidir. Son yıllarda yapılan çalışmalarla bu kimliğin daha da parlatılması için projeler üreten Çeşme Belediyesi,  fiziksel yatırımların yanı sıra kültürel proje ve etkinliklerle ön plana çıkıyor. Çalışma arkadaşlarıyla birlikte, Çeşme için yola çıktıklarını ifade eden Çeşme Belediye Başkanı Muhittin Dalgıç, hem yöresel değerleri yaşatan hem de ilçenin dört mevsim turizm faaliyeti gerçekleşmesini sağlayacak çalışmalarla yöneldiklerini belirtiyor.  

Yerel yönetimin ülkemizde gelişimi ile ilgili düşüncelerinizi alabilir miyiz?

Yerel yönetimler, daha etkin ve yetkin olabilmesi için bir çaba olduğu algısı olsa da hukuksal yapısı itibari ile bu durum her geçen gün geriye gidiyor. Ben yirmi yıllık bir yerel yönetici olarak yeterince etkin görev yapabildiğimizi söyleyemem. Biz kendi çerçevemizde Alaçatı ile ilgili geliştirdiğimiz modele bakarsak başarılı olduğumuz bir dönemde, çıkan Bütünşehir yasası ile birlikte tam bir karmaşa hali ortaya çıktı. Ülkede planlamalar yapılırken her kurum kendi planının yaptığı için ortaya çıkan durum bir plansızlığa neden olabiliyor. Onlarca kamu kurumunun plan yaptığı yerde yolları bile birleştiremediğimiz bir durumla karşılaşırsak şaşırmamalıyız. Çeşme olarak biz turizmin ön planda olduğu bir yeriz. O nedenle burada örneğin sanayi tesislerinin olmaması gerekir. Her bakanlığın, her kurumun planı ayrı olunca bunların sıkıntılarını yerel yönetimde yaşıyoruz. Ancak her şeye rağmen Çeşme Belediye’si kendi kaynağı ile borçlanmadan çalışmalarını yürütebilen nadir belediyelerden biridir.

Bu noktada kaynakları doğru kullanmanın oldukça önemli olduğunu söyleyebilir miyiz?

Haklısınız, siz eğer imardan aldığının harç gibi kaynakları eğer bir sanatçının sahne alması için kullanırsanız sizin doğru bir yaklaşım içerisinde olduğunuzu söyleyemeyiz. Diğer taraftan tasarruf ederek yola devam etmek oldukça önemlidir. Kaynağımız vatandaşın bize emanetidir ve biz bu emaneti iyi korumakla mükellefiz.

Bütünşehir yasası ile ilgili eleştirilerinize geri dönersek, bu konuda geçmişte yasa yapılırken eleştirilerinizi ilgili yerlere sunabildiniz mi?

O dönemde ilgili birimlerle çok görüştüm ve bu konudaki fikirlerimizi onlarla paylaştık. Dünyada da marka değeri yüksek beldeler kentler mevcuttur. Bu nedenle bu marka yerlerin korunması gerektiğini düşünüyorum. Bu noktada da marka kentlerin daha bağımsız bırakılması, markanın daha iyi noktalara gelmesini sağlayacaktır. Devletin bu noktada denetleyici görevini iyi yapması yeterli olacaktır. Buna rağmen her geçen gün daha da merkezileşen bir anlayış içerisinde hareket edildiğini söyleyebilirim.

Marka şehir kavramı ile konuyu ele aldığımızda mimari bütünlüğün ön plana çıktığını görmekteyiz. Bu bütünlük sağlanabiliyor mu?  

Maalesef sağlayamıyoruz. Çünkü bir belediyeye toplu konut ile ilgili bir çalışma geldiği zaman belediyelerin bu konuya müdahil olması mümkün olmuyor. Bu konuları çoğu zaman istişare yoluyla çözmeye çalışıyoruz, bakanlıklarla yaptığımız istişareler sonucunda bazen planlamanın biz tarafından yapılmasına müsaade ediliyor, bazen de bu konuda istediğimiz sonuca ulaşamıyoruz. Bu noktada bölgeye yönelik mimari hassasiyetlerin korunamadığı durumlarla karşılaşabiliyoruz.

Çeşme olarak destek görüyor musunuz?

Desteklenmemiz gerekiyor, çünkü kırk bin nüfuslu bir yerleşim yeriyken bu nüfus bayramlarda seyranlarda milyonları bulabiliyor. Bu yapıya göre desteklenmemiz gerektiğini düşünüyorum. Tabii yasalar çıktığı zaman şehre göre çıkmaz ama çözüm yolları bulunabilir.

Turizm ile gelişen bir yerleşim yeri olarak konut üretimi ile ilgili alanlar açılması hususunda düşüncenizi alabilir miyiz?

Ben üç dönem belediye başkanlığım döneminde bir tek konuta alan açmadım, karşıyım. Turizm planları yapıyoruz. Olanları revize ederek gidiyoruz. Kata karşıyız, biz yapılaşma oranını %20’lerde tutuyoruz. Bu bir yerleşim yerinin geleceği ile ilgili kararıdır.

Belediye başkanları kendi sınırları içerisinde mutlu insan sloganı ile çalışmalar yaptıklarını ifade ediyorlar. Bu çerçeveden baktığımızda Çeşme’de yaşayanların mutlu olduğunu söyleyebilir miyiz?

Kentte yaşayan insanların mutlu olabilmesi için, sınırlar içerisindeki insanların yaşam kalitesini artırmanız gerekir. Yaşam kalitesinin artması için birkaç etkenden bahsedebiliriz. Bunlardan biri ekonomik girdinin hızlanmasıdır. Bunun için projelere ihtiyacınız var ve bizde sürekli projeler hayata geçirmek için çabalıyoruz. ‘Dokuz Durak, Dokuz Deneyim Projemizi’ örnek olarak gösterebiliriz. Bu çerçevede belediyemiz sınırları içerisinde dokuz bölgede dokuz etkinlik yapıyoruz. Örneğin ot festivali çerçevesinde yüzbinlerce insanı bölgemizde ağırladık. Bu etkinlik çerçevesinde ortaya çıkan ekonomik girdi, yaşayan insanlarımızın daha mutlu olmasını sağlıyor. Yaşam kalitesinin artırılması için bir diğer çalışmamız sosyal etkinliklerin ve sportif etkinliklerin yapılabileceği ortamların sunulmasıdır. Bunun temelinde ise yine ekonominin güçlendirilmesi gerekir.

Alaçatı’da önemli işler başardınız ve bu başarınız neticesinde, Çeşme Belediye’si ile ilgili de insanlarda beklentiler oluştu.  Çeşme’de istediğiniz çalışmaları hayata geçirebildiniz mi?

Benim temel bir prensibim var. Yanlış yaparsam düzeltirim, eksik yaparsam tamamlarım, doğruysa kimseyi dinlemem. Burada da bu prensip doğrultusunda çalışmalarımıza devam ediyoruz. Öncelik olarak da planlama ile ilgili eksiklikleri gidermeye çalıştık. Kolay olmuyor ama tüm prosedürler zaman alsa da doğru yolda ilerlemeye devam ediyoruz. Sabırlı olmamız gerekiyor.

Çeşme inanılmaz bir bölge, eğer canınız isterse termal bir suya girebilirsiniz, canınız sıkılırsa on dakika sonra rüzgarlı bir denize girebilirsiniz yok eğer ben rüzgar istemiyorum sakin bir koyda denize girmek istiyorum derseniz de on dakika içerisinde bunu gerçekleştirebilirsiniz. Güzel bir yemek yiyeyim derseniz kısa sürede bu ihtiyacınızı giderebilirsiniz. Tarihi bir yer ile ilgiliyseniz yine kısa sürede ulaşabileceğiniz alanlar mevcuttur. Yani saymakla bitiremeyiz. Bu gerçeklik içerisinde titizlikle ve temel görevlerimizi tam yerine getirerek yolumuza devam ederken, gelecek ile ilgili yapacağımız çalışmaları doğru bir şekilde hayata geçirebilmek için sabırlı bir şekilde çalışmalarıma devam ediyoruz. Bu doğrultuda Türkiye’de de örnek olması için çabaladığımız projelerimiz var ve bunun için yetki istiyoruz. Bunun içinde göreve geldiğim ilk gün ilgili yerlerle bunun yazışmalarını gerçekleştirdim. Bölgemizde bir üniversitenin bölümlerinin olabilmesi için çalışmalarımız devam ediyor. Bu yolla bölgenin yüksek öğrenim ile haşır neşir olması bize çıta atlatacaktır diye düşünüyorum.

Projeleri yaparken en zorlandığımız konu ise projeyi hayata geçirecek alanın bulunması konusudur. Bu konuda merkezi yapının bize destek olmasını bekliyoruz. Örneğin bana yer verilse hemen 18 delikli bir golf sahası yapmak istiyoruz. Çeşmeye ’de değer katacak bu projenin önündeki en büyük engel ise yer sorunudur. Bunun gibi kıyı ile ilgili bir yer istiyoruz alamıyoruz. Ağaçlandırmak istediğimiz bir alan istiyoruz alamıyoruz. Dolayısıyla gelişim için sıkıntı yaşıyoruz.

Çalışmalarınız hayata geçirirken İzmir Büyükşehir’in desteğini görüyor musunuz?

Yerelin yetkilerinin artırılması hususundaki düşüncelerimiz bir yana büyükşehrin yaptığımız çalışmalara büyük destek verdiğini söyleyebilirim.

Hükümetin Alaçatı’ya havaalanı projesi var. Proje ile ilgili düşüncelerinizi alabilir miyiz?

Projenin gerçekleşirse bölgeye katkı sağlayacağını düşünüyorum. Projenin ilk telaffuz edildiği tarih 1994’tür. Alan hazırlandı, sıra üst yapıların konulmasına geldi ama maalesef hayata geçirilemedi. Şimdi yeniden ele alınıyor ve bu doğrultuda bölgeye bir basamak atlatacağını şimdiden söyleyebilirim. Ancak başta da söylediğim gibi projenin iyi bir plan çerçevesinde hayata geçirilmesi gerektiğini ifade edebilirim.

Port Alaçatı Projesi ile ilgili, ilgili ilgisiz birçok yorumla karşılaşıyorum. En doğru bilginin sizde olduğunu düşünerek konu ile ilgili bilgi almak istiyoruz. Konu ile ilgili neler söylemek istersiniz?

Desteklediğim işlerden bir tanesidir. Bunun ile ilgili eleştiriler olacaktır, ben eleştiriye açık bir insanım. Yapılan işe baktığımızda dünyadaki örneklerine baktığımızda alanının en büyük projesi olduğunu söyleyebilirim. Yapılan binaların mimarisi, yaratılan konsept projenin nitelikli olmasını sağladı. Kamu özel teşebbüsün ortak olarak yaptığı bir projedir. Bu çerçevede ekonomik girdiyi inanılmaz hızlandıran bir projedir. Proje arazinin değerlenmesini sağladığı gibi istihdama önemli katkılar sunması nedeniyle de önemli bir projedir. Teknesi ile evine yanaşan kişinin, kaptan ihtiyacı, yakıt ihtiyacı, tamir ihtiyacı, yiyecek ihtiyacı gibi turizm söz konusu olduğu zaman alt hizmetlerin çeşitleneceği bir istihdamdan bahsediyoruz.

EYLÜL 2017