Yenilenebilir enerji alanında emin adımlar atıyoruz

25. yılına giren Orge Elektrik, alanında başarılı projelere imza atmaya devam ederken yenilenebilir enerji alanında yeni bir faaliyet alanına daha girdi. Bu çerçevede solar enerji alanında yapmış olduğu çalışmalar ile dikkatleri üzerine çeken Orge Elektrik’in bu alanda yapmış olduğu çalışmaları aktarmak için bir araya geldiğimiz Orge Elektrik CEO’su Nevhan Gündüz, sorularımızı yanıtladı.    

Dünyada enerji fiyatları hızla artarken enerji tasarrufuyla ilgili kamu ve özel sektör önlemler almaya başladı. Sektörde olan biri olarak enerji fiyatlarıyla ilgili sizin öngörülerinizi alabilir miyiz?

Son dönemde enerji fiyatları yurt dışında ve Türkiye’de hızla artmaya başlamıştır. Orge Elektrik olarak bizde buradaki artışları önceden görerek yenilenebilir enerji alanına yönelmeyi uygun gördük ve bu departmanımızı da geliştirmeye başladık. Buradaki ilk işimizi de almayı başardık. Tüvtürk ile anlaşma yaptık. Türkiye’deki 19 tane istasyonlarındaki tüm çatılarına solar çalışması yapacağız. Enerji fiyatlarının artmasıyla birlikte birçok firma çatılarına böyle bir enerji sistemi oluşturmak istiyor. Bu nedenle ciddi bir talep olduğunu söyleyebilirim.  

Çatılardaki solar sistemler ile ilgili çalışmalar uzun süredir devam ediyor. Bugün bu alanda yapılan yatırımlar daha rantabl hale geldi diyebilir miyiz?

Çatı sistemlerinde solar aslında olmazsa olmaz bir sistemdir. Bir iş adamı düşünün zaten fabrika yatırımını yapmış, çatısı kapalı. Tesisi zaten kullanıyor. Çatısına ise bu tesisi kurarsa 2,5-3 yılda yatırımını karşılayan bir enerji sistemi oluşturmuş oluyor. Enerji zamlarıyla birlikte çok kısa zamanda kendini karşılıyor. Ayrıca Avrupa ve ABD’nin karbon ayak izini azaltmaya yönelik çalışmaları da firmaları bu yatırımlara itiyor. İhracat yapan bütün firmalar karbon salınımını azaltmak zorunda aksi takdirde ihracatını yapamaz. Avrupalı firmalar bu yatırımları yapmayan firmalarla çalışmayacağı açıkladılar. Dolayısıyla uzun vadede de firmaların bu yatırımı yapması gerekiyor. Türkiye gibi petrolü ve doğalgaz kaynakları yeterli olmayan ülkeler, güneş enerjisinden faydalanması gerekiyor. Türkiye’nin de güneşi yeteri kadar vardır.

Türkiye’deki firmaların bu alana ilgisi nasıl?

Çok büyük bir talep var. Orge Enerji olarak sadece biz haftada birkaç teklif hazırlayarak firmalara sunuyoruz. Bu konudaki departmanımız çok yoğun bir şekilde çalışıyor.

Türkiye’de enflasyon sürekli artıyor, döviz artışı yaşanıyor. Bu durum sizin sektörünüzü nasıl etkiliyor?

Şuanda döviz artışı tüm sektörlerin sorunu haline geldi. Bizde bununla mücadele ediyoruz. Biz şirket olarak aldığımız taahhüt işlerinde malzemelerimizin çok büyük bir kısmı döviz endeksli olduğu için döviz sözleşmeleri yapıyoruz. Bu yolla da dövize karşı kendimizi korumaya çalışıyoruz. Döviz giderimiz varsa döviz sözleşmesi hazırlıyoruz. TL bazlı taahhütlere girmiyoruz. Şunu da belirtmek gerekiyor ki piyasada bu durumu artık benimsedi, sorunları görüyor. Bu nedenle büyük bir problem yaşamıyoruz. Müteahhitlik kısmındaki döviz maliyetlerinin olduğu yerlerde onlarda döviz olarak fiyat veriyor.

Orge Elektrik olarak yenilenebilir enerji alanına yoğunluğunuzu kaydırdınız, sanırım.

Orge Elektrik olarak 25. yılımıza girdik. Bizde 25. yılımızda artık taahhüt işlerimizin yanında yenilenebilir enerji konusunda faaliyetlerimizi arttırabilmek için bir uğraş içine girdik. Bu konuda yurt dışından da talepler alıyoruz, özellikle işbirlikleri teklif ediliyor. Yurt dışındaki üreticilerle birlikte yaptığımız projelerimiz var, yurt dışına bizim yatırım yapma konularımız var. Fakat bu konular daha sıcak ve karar alarak kamuoyuyla paylaşmış değiliz. Bu alanlardaki arayışlarımız şuanda devam ediyor.

2022 yılı açısından bakacak olursak Orge Elektrik açısından nasıl geçti?

2022 yılı Orge Elektrik açısından verimli geçiyor. 2021 yılındaki ciromuz 300 milyon TL civarındaydı. 2022 yılına girdiğimizde ilk altı ayda bu ciroyu yakalamış olduk. Yeni yaptığımız anlaşmalarla iş yapma kapasitemiz giderek artıyor. Verimliliğimiz giderek artıyor. Şuanda yaptığımız sözleşmelerle 2023 yılını dahi doldurduğumuzu ifade edebilirim.

Orge Enerji olarak 25. yılınızla ilgili özel bir çalışmanız olacak mı?

Yenilenebilir enerji alanındaki büyümemiz 25. yılımıza özgü bir evrilme olacaktır.  Şirketimiz için önemli bir dönem noktası olacak. Bundan sonraki süreçte şirketimizi sadece taahhüt olarak değil yenilenebilir enerji alanında da anılmasını, firmaların ilgi duymasını sağlayacağız. Bunun bir nedeni de şudur, Türkiye’deki piyasa Orge Elektrik’i taahhüt firması olarak zaten tanıyor. Firmalar solar işlerinde veya yenilenebilir enerji yatırımları için karar aldıklarında da karşılarında bizim gibi işin ehli firmalar görmek istiyorlar. Çünkü bu işlerde sadece iyi ürün veya iyi kablo almanız yetmiyor. Aynı zamanda müteahhitliğini iyi ve doğru bir şekilde yapmanız gerekiyor. Bu konuda Orge Elektrik’in şansı daha yüksektir. Piyasadan gelen taleplerde bunu gösteriyor. Kurumsal firmaların bu alandaki yatırımlarında Orge Elektrik’i tercih edeceğini düşünüyoruz. Biz anahtar teslimi ve garanti vererek projeyi taahhüt ediyoruz. Firmaların istediği garantiyi sağlayabiliyoruz. Türkiye’de bu alanda ciddi bir açık var. Kurumsal firmalarda karşılarında kurumsal firmalarla çalışmak istiyor. Garantili anlaşmalar yaparak risklerini azaltmak istiyorlar. Orge Enerji olarak biz kurumsal firmalara o garantileri sözleşmelerle veriyoruz.

Orge Elektrik’e yatırımcıların ilgisi nasıl?

Orge Enerji beklentimizin halen altında olmakla birlikte borsada bir yükselme yaşadı. Tabi bütün borsanın yükselmesiyle birlikte bir yükselme yaşadık. Bizim beklediğimiz fiyatların halen altında bulunuyoruz. Yurt dışındaki firmalarla karşılaştırdığınızda halen onda bir fiyatlarındayız. Bu konu Türkiye’de maalesef iyi bir noktada değil. Bizim amacımız yurt dışındaki sektör ortalamalarını yakalamaktır.

Siz Büyük Kulüp’te de yönetimdesiniz, pandemi sonrası ilgi yoğun mu? Büyük Kulüp Yönetim Kurulu Üyeliğim halen devam ediyor. Pandemi sonrası orada da sürekli bir organizasyon var ve taleplerde artıyor.KASIM2022