2023 yılı sonuna kadar hedefimiz 60 ülkeye ihracat yapmak

Pandemi sürecinde ön plana çıkan ilaç ve takviye edici gıda sektöründe artan Ar-Ge çalışmalarına paralel olarak yeni yatırımlar hayata geçiyor. İnsan sağlığına odaklanan misyonu doğrultusunda kaliteli ve uluslararası standartlara uygun üretim tesisi ile %100 yerli sermayeli Nuvita İlaç ve Kimya Sanayi ‘Bilimden Hayata’ sloganı ile yatırımlarına aralıksız devam ediyor. Sektörün içerisinde bulunduğu durum ile ilgili önemli açıklamalarda bulunan Nuvita İlaç ve Kimya Sanayi Yönetim Kurulu Başkanı Selman Alimoğlu, sorularımızı yanıtladı.

Pandemi sürecinin sektörünüze etkisi ile ilgili görüşlerinizi alabilir miyiz?

2020 birçok yönüyle II. Dünya Savaşı sonrası yaşanan en sıra dışı yıl oldu. Gezegenimiz yıl boyunca yarı açık, devasa bir hapishane görümündeydi. Bu durum, bugün de önemli ölçüde geçerliliğini korumaya devam ediyor. Hizmet sektörü başta olmak üzere, bazı iş kolları pandemiden önemli ölçüde etkilendi. İnsanların salgın ortamında sağlıklı beslenme ve gerekli destek ürünlerini kullanma eğilimleri arttı. Dolayısıyla, bizim sektörümüze göreceli olsa da pozitif katkısı olduğunu söyleyebilirim. Sektör açısından en önemli husus, destek ürün gruplarının toplumun daha geniş kesimlerince kullanılmaya başlanması oldu. Destek ürünleri alanında genel bir farkındalık oluştu. Bu farkındalık, sektöre yatırım yapma konusunda bizlere önemli bir göstergedir.

Pandemi sürecinin firmanıza etkileri ile ilgili bilgi alabilir miyiz?

Ürünlerimizin tamamı eczane kanalından; doktor, eczacı ve diyetisyenlerin tavsiyesi ile tüketicilere ulaşıyor. Yaşadığımız salgın döneminde gerek ihtiyacın artması gerekse de sağlık profesyonellerinin tavsiyesi ile bir tüketim trendi oluştu. İnsanlar bağışıklık sistemini güçlü tutan, başta vitaminler olmak üzere, koruyucu ürünlere yöneldi. Ürün grupları içinde öncelik sıralamalarında kısmi değişiklikler olsa da biz 2020 hedeflerimizi %100 oranında gerçekleştirdik. 
Bu süreçte istihdamın artırılması ülke ekonomisi için oldukça önemli. Son dönemde istihdamı artıran firmalarımız arasındasınız. Bu konudaki gelişmeleri aktarır mısınız?

Seksen milyon TL ölçeğinde bir yatırım ile 2018 yılında yeni fabrikamızı faaliyete geçirdik. Orzaks İlaç ve Nuvita İlaç olarak, 2020 yılı içerisinde yaklaşık 130 kişilik istihdam oluşturduk. Yeni üretim bantlarında ağırlıklı olarak teknik personel ve mavi yaka istihdamı sağladık. Ar-Ge çalışmalarını, formülasyon geliştirme ve teknoloji geliştirme adımlarını gerçekleştiren Nuvita Biosearch Center, T.C. Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı tarafından verilen Ar-Ge Merkezi Belgesi’ni almaya hak kazandı. Hedeflenen Ar-Ge çalışmalarını yapabilecek güçlü bir laboratuvar alt yapısına ve bu laboratuvarı kullanabilecek yetkin insan kaynağına sahip olmamızın gururunu yaşıyoruz.
Önümüzdeki dönemde yeni yatırım planlarınız var mı?

Sağlık Endüstrisi, dünyada Ar-Ge çalışmalarına en çok yatırım yapan temel sektörlerden birisidir. Bu çerçevede, Ar-Ge çalışmaları tamamlanan 40’a yakın yeni ürünümüzü önümüzdeki aylarda pazara sunacağız. Orzaks İlaç ve Nuvita İlaç olarak, hızla büyüyen çalışmalarımızın bir gerekliliği olarak 2021 yılı içinde saha kadrolarımızı genişleteceğiz. Global pazardaki çalışmalarımızı bölge ofisleri üzerinden sürdürmekte hedeflerimiz arasında. İlk adım olarak, Amerika’da şirket kurulumlarımızı tamamladık. Avrupa pazarı için şirket kurulum süreçlerimiz ise devam ediyor. Şu an halihazırda 20 ülkeye ihracat yapıyoruz, 2023 yılı sonuna kadar hedeflediğimiz 60 ülkeye ihracat yapmak için çalışmalarımızı yürütüyoruz. Türkiye’nin lider OTC markası olan unvanımıza yakın vadede bölgesel lider unvanını eklemek için şirket olarak gayret gösteriyoruz. 
Ar-Ge faaliyetleriniz ile ilgili bilgi alabilir miyiz?

Şirketlerimiz, bioteknoloji konularında katma değeri yüksek olan önemli Ar-Ge çalışmaları yürütmektedir. 4 yıldır Ar-Ge çalışmaları süren ve son aşamaya gelmek üzere olduğumuz 3 tane önemli projemiz mevcut. Önümüzdeki günlerde, %100 yerli üretilen ve ülkemizde ilk olacak müjdeli haberi sizlerle paylaşacağız. Grup şirketlerimizden Biocell, sağlık açısından stratejik öneme sahip bazı bitkilerin ekstraksiyonu üzerine Ar-Ge çalışmaları yönetiyor. Bitki özlerinin bilimsel standartlarda ekstraksiyonunu yapabilen dünyada az sayıda şirket bulunuyor. Hedefimiz, 3 yılda 25 bitkiden ham madde temin etmek ve bunları dünya pazarına sunmak. Güçlü markalar yaratabilmenin yolu, Ar-Ge yatırımından geçiyor.

Firmamızın kuruluş vizyonuna uygun olarak heyecan verici adımlarımızı atmaya devam ediyoruz. İthalata dayalı ekonomi yerine, ülkemizin üretimine katkı sunacak katma değeri yüksek ham maddeler üreterek dışarıya bağımlılığımızı azaltacak, ihracatta yeni fırsatları yaratacak projeler üretiyor olacağız. 

Eklemek istedikleriniz.

Salgın nedeniyle dünyamız zor bir süreçten geçiyor. İnsanlık, salgının etkisini azaltmak üzere zamana karşı mücadele ediyor. Bu mücadelede sağlık çalışanları görevlerini özveriyle yerine getirirken, bizler de insan sağlığına destek olacak; bağışıklık sitemini güçlü kılacak nitelikli, yenilikçi ürünler geliştirmeye ve ‘Bilimden Hayata’ sunmaya devam ediyoruz. Dünyayı esir alan salgının üstesinden en kısa sürede gelip, normal hayatın yaşandığı günlere yeniden kavuşmayı temenni ediyorum. MART2021