Anatolia Doğaltaş İhracatın Yıldızları Ödülünü aldı

Anatolia Doğaltaş Seramik, Ege İhracatçı Birlikleri tarafından her yıl düzenlenen “İhracatın Yıldızları Ödül Töreni”nde 2023 yılında seramik ve toprak ürünleri sektöründe faaliyet gösteren firmalar arasında en fazla ihracat gerçekleştiren birinci firma olarak ödül aldı.

Anatolia Genel Müdürü Sayın Şemun Alp Biber, “Ege bölgesinde sektörel anlamda ihracat şampiyonluğunu elde etme başarımızda öncelikle emeği geçen tüm çalışma arkadaşlarımıza teşekkür ederim. Fabrikamızın devreye girmesi ile ilk hedefimiz sektörümüzde Türkiye genelinde ihracat şampiyonu olmaktır”ifadelerini kullandı.

Anatolia Genel Müdürü Şemun Alp Biber’e İhracatın Yıldızı ödülünü, İzmir Ticaret Borsası Meclis Başkanı Ömer Gökhan Tuncer ve Ege İhracatçı Birlikleri Koordinatör Başkanı Jak Eskinazi teslim etti.

Farklı ülkelerden tedarik ettiği seramik ve doğal taşları başta ABD ve Kanada olmak üzere dünyanın çeşitli bölgelerine pazarlayan Anatolia, Aliağa’da kurduğu tesisinde 120 x 280 ve 160 x 320 cm gibi büyük ebatlı plaka üretimine başladı.

Aliağa tesisinde üretime başlayan Anatolia Doğaltaş Seramik, Cumhuriyetin 100. Yılında gerçekleştirdiği ihracat ile sektöründe Ege Bölgesi şampiyonu olmayı başardı.

Ege İhracatçı Birlikleri tarafından düzenlenen İhracatın Yıldızları Ödül Töreni’nde seramik ve toprak ürünleri kategorisinde birinci olan firma, bu başarıyı ülke genelinde elde etmeyi hedeflemektedir.

Anatolia Genel Müdürü Şemun Alp Biber, “Fabrikamız geçtiğimiz yıl sonunda devreye girdi. Artık hedefimiz sektörümüzde Türkiye genelinde ihracat şampiyonu olmak” dedi.

Biber, “Tesis devreye girmeden önce en büyük 60 x 120 cm ebadında ürün satarken, yeni tesisimizde 120 x 280 ve 160 x 320 cm gibi büyük ebatlı plakalar ile teknik porselenler üretmeye başladık. Bunlar yüksek katma değerli ürünler. Tesisimiz, ürün portföyünde olduğu gibi üretim teknolojisi olarak da benzersiz. Hammadde hazırlama ve stoklaması tamamen otomatik yapılıyor. Kutuya girene kadar ürüne hiç el değmiyor” diye konuştu.

200 bin m2 kapalı alana sahip tesiste birinci hatta üretime başladıklarını ifade eden Şemun Alp Biber, “İlk ürünlerimizi pazara sunduk. Eylül sonunda İtalya, Kasım ayında İstanbul’da düzenlenen fuarlarda ürünlerimizi sergiledik. 2. ve 3. hatların montajı da yakın zamanda bitecek. 250 milyon dolara mal olacak bu 3 hatta yıllık toplam 10 milyon m2 üretim hedefliyoruz. İşin gelişimine ve pazarın durumuna göre 3 yıl içinde hat sayımızı 11’e ulaştıracağız. Bu hatlar tamamlandığında yatırımın maliyeti 500 milyon doları bulacak. Şu an 300’ü Kanada ve ABD’de olmak üzere 500 kişiye istihdam sağlıyoruz. İlk 3 hattımız devreye girdiğinde bu rakam 600’ü, tüm hatlar devreye alındığında da 800’ü aşacak” dedi.

Tesislerinde ürettikleri büyük ebatlı seramiklerin daha çok mutfak tezgahlarında kullanıldığını belirten Biber, “Muadili oldukları kuvars, mermer, granit, MDF gibi ürünlere göre çizilmeme, sıcağa dayanıklılık, hijyenik olma, sınırsız tasarım alternatifi gibi avantajları olduğundan bu ürünlerin pazarı giderek büyüyor. 2 senedir ürün tasarımları üzerine çalışıyoruz. Şimdiye kadar dünyada yapılamayan metotlarla bu tarz ürünleri başka bir seviyeye çıkarabileceğimizi düşünüyoruz” diye konuştu.

Tesisin çatısına güneş enerjisi santrali (GES) kuracaklarını vurgulayan Şemun Alp Biber, “Tek çatı üzerinde 200 bin m2 GES uygulaması dünyada da çok nadir. Geçen sene montaja başladık. 21.5 MV’lık enerji üretimiyle ilk 3 hattın tüm elektrik ihtiyacını buradan karşılayacağız. Atık suyun geri kazanımı ile ilgili bir yatırımımız var. Tüm su ve katı atıklarımızı, havadaki toza kadar geri dönüştüreceğiz. Yeşil binalara verilen LEED Sertifikası’nı platinum yani en üst seviyeden almayı planlıyoruz. Ayrıca tesisimizi bu işin inovasyon ve Ar-Ge’sinin de yürütüldüğü bir merkez haline getirmek istiyoruz” dedi.MART2024