Anatolia’nın dev yatırımının ilk fazı tamamlandı ve üretim başladı

Merkezi Kanada’da bulunan Anatolia’nın Türkiye’de 250 milyon USD yatırım ile İzmir’de kurduğu üretim tesisi çalışmaya başladı. Dünya’nın en modern ve teknolojik tesislerinden biri olan üretim ve lojistik üssünde Türkiye’de ilk kez 1.6 x 3.2 metre porselen plakalar üretilecek. 

Anatolia, son teknoloji fırın ve üretim hatları, tam otomasyonlu hammadde karışım tesisi, sürücüsüz otomatik taşıma araçları, geri dönüştürülebilir atık sistemi, çatı üzeri güneş enerjisi sistemi ve Endüstri 4.0 uygulamaları ile birlikte sektörün en gelişmiş örneklerini dünyada ilk kez entegre olarak hayata geçirecek.

Anatolia, inşaatını tamamladığı 200 bin metrekarelik tesiste dünyanın tek çatı üzerindeki en büyük uygulamalarından biri olacak güneş enerjisi sistemini yakın zamanda devreye alacak ve 21,5 MV enerji elde edilecek. Toplam 9 hat olarak projelendirilen tesiste, dünyanın 283 metre ile en uzun fırınlarından biri olan ilk hat devreye alındı.  2. Ve 3. Hatların montajları başladı ve 2023 sonunda faaliyete geçirilmesi planlandı.  

Anatolia, böylece 3 hattın toplamında senelik 10 milyon metrekare kapasiteyle büyük ebat porselen plakalar üretecek ve ilk etapta 200 kişiye istihdam sağlayacak. Toplam yatırımın 5 sene içinde 400 milyon USD’ye ulaşması ve çalışan sayısının 500’ün üzerine çıkması planlanmaktadır.

Farklı renk ve yüzey alternatleri ile üretilecek olan porselen plakalar, yakın zamanda tüm Türkiye’de satışa sunulacak. Anatolia’nın kendi tasarladığı porselen plakalar, mutfak ve banyo tezgahları, zemin, duvar, dış mekan, masa, dolap ve mobilya kaplamaları gibi birçok alanda kullanılacak.EYLÜL2023