Banka dışı finans kurumları arasında bir ilki gerçekleştirerek Tam Faktoring Ar-Ge merkezini açtık

Türkiye’de faktoring sektöründe 5 yıldır faaliyet gösteren Tam Faktoring’in Genel Müdürü Kunter Kutluay;  “EBRD (Avrupa İmar ve Kalkınma Bankası) ortaklığı ve güçlü sermaye yapımızla 450’ye yakın çalışan ve 19 ilde 30 şubeyle hizmet vermekteyiz. Küçük ve orta ölçekli işletmelerin kısa vadeli nakit gereksinimlerine uzman ve deneyimli kadromuzun yanı sıra yaygın şube ağımız ve alternatif kanallarımız ile destekliyoruz” diyor.

Şu anki sistemimizde müşterilerin kafasındaki soru işaretlerini anında çözebileceği  dijital bir platform oluşturduklarını söyleyen Kutluay, “Bu sistem oldukça başarılı bir şekilde işliyor. Amacımız  bu sistemimizi daha da geliştirmek. Bunun için öncelikle sektörde banka dışı finans kurumları arasında ilk olan AR-GE merkezini oluşturduk. AR-GE merkezimizle banka dışı finans dünyasında tekiz. Burası sadece bir faktoring şirketi değil, güçlü bir  mühendis kadrosuyla AR-GE çalışmaları yapan teknolojik bir şirketiz” dedi.

Sektördeki başarısının bir tesadüf olmadığının altını çizen Kutluay, “15.000’i aşkın müşteri sayısına ulaşarak sektörün en önemli oyuncularından biri haline geldik. Yeni yatırımlar, yaygın şube ağı ve personel alanındaki gelişimlerimiz ile bu rakamı daha da yukarıya taşıyacağız. 2016 yılı bizim için 2015 yılında kurduğumuz sistemin rüştünü ispatlama yılıydı ve bunu başardık. 2017 yılı ise, olumsuz piyasa şartlarına rağmen sağlıklı genişleme yatırımlarımızın kendini ispatlama yılıydı ve bunu da başardık. 2016’da 1 şube açan Tam Faktoring, 2017 yılını 10 yeni şube ile tamamlayarak toplamda 31 şube ve donanımlı saha kadrosu ile hizmet veriyor olacağız.

Bunu sağlayabilmek için veri analitiği teknolojileri kullanarak geliştirdiğimiz, dünya çapında ödüller alan bir altyapı kullanıyoruz. Uluslararası CIO dergisi tarafından 2016 yılında dünyada teknolojiyi en etkin kullanan 100 firmadan biri seçilerek CIO100 ödülünü aldık.  AR-GE merkezi kapsamında akademik işbirlikleri ve daha fazla inovasyon yaparak analitik yetkinliklerimizi ilerletmenin yanı sıra, geliştirdiğimiz çözümler ile KOBİ’lerimizin risklerini daha iyi yönetebilmelerine ve finansman ihtiyaçlarını karşılamalarına yardım etmek istiyoruz.

Tam Faktoring, bankacılık dışı finansal kurumlar arasında kurulan ilk AR-GE merkezi oldu. Bir ilki gerçekleştirmiş olmaktan gururlanmakla birlikte sırtımıza yüklediği sorumluluğun da farkındayız.  Pek çok kişi faktoring sektöründe nasıl AR-GE yapılır diye düşünürken bu süreçte bizi ziyaret eden akademisyenleri projelerimizle etkilemeyi başardık. AR-GE merkezinin temel amacı, müşteriye ulaşmaktan faktoring işlemi yapmaya ve risk izlemeye kadar bütün işlerimizin her adımını daha yaratıcı ve akıllı hale getirmek. Kurmuş olduğumuz sistemle müşterilerimizden gelen başvurulara anında cevap verebiliyoruz. Bize başvuran müşteri vakit kaybetmiyor. Hatta müşterilerimiz, mobil “TAMASOR” uygulamasını kullanarak ticari alacaklarına ait çek bilgilerini  girebiliyor ve anlık risk değerlendirmesi yaptırıp ön onay alabiliyorlar.

Şu ana kadar AR-GE faaliyetlerinde attığımız her adımın kısa süre içinde iş sonuçlarına olumlu yansıdığını görmekten de çok mutluyuz. Sunduğumuz ürün ve hizmetleri geliştirerek müşterilerimizin gözünde en yenilikçi ve teknolojik faktoring şirketi olarak kalmaya devam edeceğiz.

Bugün baktığımızda, gerek risk değerlendirme gerekse operasyonel süreçler tarafında teknolojiyi en etkin şekilde kullanarak başarı yönünde ciddi yol aldık. Buna rağmen, ileriye baktığımızda gidebileceğimiz çok daha uzun bir yolun, yapılabilecek çok daha fazla işin olduğunu görüyoruz. Çıktığımız bu yolda geriye dönmeden ileri hedeflere ulaşabilmek için en alt çalışanımızdan en üst yöneticimize kadar bir bütün olarak kafa yormanın biz olmanın gerekliliğine inanıyoruz.  İşte Tam Faktoring’in başarısının altında yatan ana unsur da “biz olmak ve kafa yormak” dedi.