Belçika’nın dünyaca ünlü markası La Lorraine Türkiye pazarında

Belçika’nın dünyaca ünlü markası La Lorraine Manisa’da gerçekleştirdiği 100 Milyon TL yatırımla Türkiye’nin unlu mamul, pasta ve fırıncılık alanındaki alışkanlıklarına yeni bir anlayış getirecek.

Unlu mamul, pasta ve fırıncılık sektöründe yüzde yüz Belçika sermayeli bir aile işletmesi olarak 77 yıldır aynı alanda faaliyet gösteren La Lorraine Unlu Mamuller Grubu’nun dünya genelinde Belçika’da 9, Çek Cumhuriyeti, Romanya ve Polonya’da birer adet olmak üzere 12 üretim tesisi bulunuyor. 2015 yılında 620 milyon Euro’nun üzerinde bir ciroya ulaşan La Lorraine’in 13. tesisi ise Türkiye’de Manisa’da bulunuyor. Manisa OSB’de 40 dönüm arazi üzerinde 20.000m2 kapalı alan olarak inşa edilen ve ileri teknolojiden faydalanılarak hayata geçirilen tesis tüm grubun üretim tesisleri içerisinde de en gözde fabrika olma özelliğini taşıyor.

Bu dönemde yabancı bir yatırımın ülkemize gelip özellikle bu sektörde büyük bir yatırım yapıyor olmasının ülkemiz için diğer yabancı yatırımcılara iyi bir örnek olacağını belirten La Lorraine Türkiye Genel Müdürü Burak Deniz:  “La Lorraine, sektöre canlılık ve dinamizm katarken, Türk tüketicisine Avrupa’nın tecrübesini getirecek. Ekmek grubunda çok iddialıyız. Ekmekte de tıpkı diğer ürünlerimizde olduğu gibi daha nitelikli, katma değeri yüksek ürünler üretiyoruz. Bizim en büyük özelliğimiz ekmeğin bütün içeriğinin hazırlanıp yüzde 80 oranında pişirildikten sonra eksi 30 derecede şoklanıp, depolanmasıdır. Bu ortamda ürünün bir yıl ömrü vardır. Bu süreç içerisinde ürün satış noktalarına gönderilir. İyi oteller, kaliteli restoranlar bu ürünü 5 dakika pişirme süresi içerisinde tüketiciye çıtır çıtır, sıcacık sunabilme imkânına sahip olur. Bu konseptimizin adını BAKE OFF diye adlandırıyoruz. Konseptimizin bir diğer avantajı ise; istenildiği zaman istenildiği kadar ürünü pişirebilme imkanına sahip olunduğu için atıktan kaynaklı israftan kurtulmuş olunuyor. Bake-Off konseptimiz diğer ülkelerde de geçerli. Sadece Belçika’da taze ekmek ürünümüz var ve orada da taze ekmekte lideriz. Belçika’nın dışındaki 24 ülkede Bake-Off dediğimiz yüzde 80’i pişmiş donuk grup var. Türkiye fabrikamızda da tamamen böyle bir üretim gerçekleştiriyor olacağız. Bu konseptte ürün besin değerini hiçbir şekilde kaybetmiyor. Tam tersine paketli ürünlerin raf ömrünü uzatmak için içerisine konulan koruyucu maddeler ve bazı asitler bizim ürünlerimizde kullanılmıyor. Biz aslında günlük, hatta anlık süt gibiyiz. Bu sayede 5-6 dakika gibi kısa bir sürede taze ve sıcak ekmek, çörek ve kruvasan elde edebiliyoruz” açıklamasında bulundu.

Türkiye pazarına bakıldığında gıdanın büyük bir pazar olduğunu gördüklerini belirten Burak Deniz “Gıdanın içerisindeki en büyük alan da unlu mamullerdir. Unlu mamuller pazarının rakamı tam olarak bilinmemesine rağmen 20 milyar dolar değerinde tahmin edildiğini görüyoruz. Dolayısıyla pazarın büyüklüğü bu yatırımı yapmamızdaki en büyük faktördür. Diğer yandan kişi başı tüketim rakamlarının yüksekliği de bizim için oldukça cazip bir durum. Türkiye’de kişi başı tüketim 160 kg. civarında. Biz bu ortamda deneyimlerimizden ve bilgi birikimimizden yola çıkarak kaliteli ve hijyenik ürünlerimizi ülkemiz insanı ile buluşturduk. Bu noktada pazara iyi bir giriş yaptığımızı söyleyebiliriz. Şu anda doğru zamanda doğru yerde olduğumuzu düşünüyoruz” dedi.

2014 yılında girdiğimiz Türkiye pazarında unlu mamuller alanında sektöre öncülük ederek pazarı büyütmeyi hedeflediklerini ifade eden Burak Deniz,  “Bugün Migros ve Macro’larda bulunuyoruz. Ürünlerimiz bu satış noktalarında pişiriliyor ve anında servis ediliyor. Onun dışında çok kaliteli, 5 yıldızlı otellerde, nitelikli restoranlarda ve kafeteryalarda varız. Şu an itibari ile tüketiciye direkt donuk ürün satarak onların da evlerinde ürünlerimizi pişirebilmesine imkan tanıyabilecek aşamaya gelmedik ancak ilerleyen dönemlerde o aşamaya da gelmeyi hedefliyoruz. Bugün İstanbul, Antalya, İzmir, Bursa ve Ankara’da bulunan La Lorraine’in bu yılın sonuna kadar Adana’da da olacağını söyleyen Burak Deniz, Türkiye üretim tesisinden, bölgedeki farklı ülkelere de ihracat yapmayı planladıklarını söyledi. Burak Deniz ayrıca “La Lorraine olarak, özellikle Ortadoğu’ya Türkiye’den ihracat yapmayı planlıyoruz. Türkiye’ye yatırım yaparken lokasyon olarak İzmir’e dolayısıyla limana yakın olan Manisa’yı tercih etmemizin bir sebebi de budur” açıklamasında bulundu.