Canik dünyadaki en önemli Türk Markalarından biridir

Samsun Yurt Savunma yaptığı doğru yatırımlarla büyümeye devam ediyor. Elde ettiği başarılarla TOBB tarafından organize edilen Türkiye 100 programında yer alan tek savunma sanayi şirketi olma özelliğine sahip olan Samsun Yurt Savunma Yönetim Kurulu Başkanı Cahit Utku Aral, hem Türkiye hem de ABD pazarında büyümeye devam edeceklerini ifade etti.

Samsun Yurt Savunma’nın son yıllardaki gelişimi ile ilgili bilgi alabilir miyiz?

Son 3 yıldır TOBB tarafından organize edilen Türkiye100 programında yer alan tek savunma sanayi şirketiyiz. 2016 yılında büyüme oranımız %35 olarak gerçekleşti ve 2017 yılında büyüme oranımızın ise %45 olarak gerçekleşmesini ön görmekteyiz. Bugün Türkiye’de firmamız ile beraber tabanca üretimi yapan toplam 5 üretici bulunmaktadır ve Canik markası ile firmamız, Türkiye’nin tabanca ihracatının %70’ini gerçekleştirmektedir. En önemlisi; 2016 verilerine göre ABD’ye tabanca ihracatında dünyada 8’inci marka konumundayız. Yurt dışındaki rakiplerimizin satışlarını, üzerinde çalışmakta olduğumuz yeni projeleri, ABD ve Avrupa Birliği için hayata geçirdiğimiz dağıtım ağını göz önüne aldığımızda, uzun bir süre Türkiye100 listesinde kalacağımızı düşünmekteyiz.  

Samsun Yurt Savunma’nın mevcut durumu ile ilgili nicel değerlendirmelerinizi alabilir miyiz?

SYS olarak bugün Canik marka yarı otomatik tabanca üretimi yanında, iştirakimiz olan Unidef firmamızın projeleri kapsamında hava platformlarının silah entegrasyonları konusunda çalışmalar yapmakta, Roketsan ve Tusaş için de proje bazlı üretimler gerçekleştirmekteyiz.  Hâlihazırda SYS, 42’si mühendis olmak üzere toplam 260 kişilik bir ekibe sahiptir ve Ar-Ge departmanımız yarı otomatik silah sistemleri kapsamında 4 projeyi aktif olarak yürütmektedir. Tahmin edilebileceği gibi her bir proje minimum 30 ayda tamamlanabilmektedir. Firmamızın yapmakta olduğu tüm projeler ihracat amaçlı olup hiçbir proje birbirinin muadili değildir. SYS olarak Ar-Ge projeleri için yılda minimum 3 milyon TL’lik bütçe ayrılmaktadır. Belirttiğimiz gibi, firmamız 3 yıldır üst üste Türkiye’nin en hızlı büyüme gerçekleştiren 100 firması arasında yer almaktadır ve 2017 yılında ciro hedefi 100 Milyon TL olarak belirlenmiştir. Yapmış olduğu strateji ve planlar neticesinde 4 yıl içerisinde cirosunu 3 katına çıkarmayı hedeflemektedir.

Devam ettirdiğiniz güncel projeler ve gelecek dönem projeler ile ilgili bilgi verir misiniz?

Bilindiği üzere TP Serisi yarı-otomatik tabanca serimiz dünyada büyük beğeni kazanmış ve bugün Canik markasının en önemli kas kuvveti olmuştur. Firmamız TP Serisinin tasarımına ilk başladığında, polis ve askeri kuvvetlerin talep ve ihtiyaçlarını göz önüne alarak, hizmet için uygun ebatta tasarımlar yapılmış idi. Son 2 yıldır firmamız TP Serisinin diğer ebat ve özelliklerde değişik versiyonları üzerinde çalışmalarını icra etmiştir.  Örnek olarak 2016 yılı sonunda spor atıcılık için TP9 SFx ve gizli taşınabilirliğe uygun TP9 SF Elite modellerini satışa sunmuştur. Söz konusu modeller daha önceki TP9 DA, TP9 SA ve TP9 SF modellerinin muadilleri olmadığından satış rakamlarımıza direkt artı olarak etkileri olmuştur.  2017 yılı haziran ayı içerisinde TP Serisinin susturucu takılabilir modelleri ABD’de satışa sunulacak olup, 2018 yılı başında TP Serisinin ilk “sub-compact” modelinin de satışı başlayacaktır. Söz konusu “sub-compact” silahın ABD’ye ihracatı mümkün olamayacağından, ABD’de kurmuş olduğumuz “Canik USA” tesisinde montaj işlemleri yapılacaktır.  Bunların haricinde 2019, 2020 ve 2021 de satışa sunulacak projelerimizin çalışmaları AR-GE Ekibimiz tarafından icra edilmektedir.

Samsun Yurt Savunma olarak çeşitli ana yüklenicilerle gerçekleştirdiğiniz üretim süreçlerinde edindiğiniz tecrübeler hakkında neler söylemek istersiniz?

SYS olarak yarı-otomatik tabancaların haricinde Roketsan için büyük yatırımlar yaptık ve bugün stratejik ortakları olarak çalışıyoruz. Çalışmaya başladığımız ilk günden beri hem AR-GE hem de imalat mühendisliği ekiplerimiz ile tüm projelere dahil olarak, desteğimizin sadece imalat ayağında kalmamasını sağlıyoruz. SYS olarak tahmin edilebileceği gibi sadece imalat ayağı olan bir firma olmayıp, tam entegre bir tesise ve Türkiye’deki en iyi ekiplerden birine sahibiz.  Bugün yapmakta olduğumuz projelerin çoğunda montaj aşaması da dahildir ve amacımız 2017 yılında elektronik ayağında da hizmet vermeye başlamaktır. SYS olarak hava platformlarına yapmakta olduğumuz entegrasyon projelerinde elektronik alt yapımız oluşmuş, Roketsan için de bu alt yapımız kullanılmaya başlanacaktır. Hedeflediğimiz çerçevede büyüme gerçekleşir ise kısa zaman sonra SYS’nin ağır savunma sanayi konusunda ayrı bir departmanının oluştuğuna tanık olabileceğiz.

Havacılık ile ilgili çalışmalarda da yer almaktasınız. Konu ile ilgili bir değerlendirme alabilir miyiz?

SYS’nin en önemli özelliklerinden biri, ayda on binlerce tabanca üretimi ve satışı yapabilirken aynı anda Hürkuş veya Airbus projeleri için düşük adetli üretimler de yapabilmesidir.  Bilindiği üzere hafif silah ve roket/füze sistemleri üretimleri, başarılı olunduğu takdirde, savunma sanayinin içerisinde en seri yapılan üretimlerinden biridir. Fakat havacılık söz konusu olduğunda, düşük adetli üretimlerin en verimli şekilde yapılması gerekmektedir. SYS olarak Tusaş için yapmış olduğumuz üretimlerden çok beceri kazandık ve öğrendik, fakat bugüne geldiğimizde, SYS olarak Tusaş için yapmakta olduğumuz üretimlerin katma değerini arttıramamaktayız. SYS tamamen savunma sanayi alanında faaliyet gösterdiğinden havacılık konusunda da hava platformları için yapmakta olduğu silah entegrasyonu çalışmaları ile büyümek istemektedir.   

İhracat hedeflerinizi gerçekleştirmek ve geliştirmek için yaptığınız çalışmalardan bahseder misiniz?

Daha önce de belirttiğim gibi SYS daha potansiyeline ulaşmadığından büyüme çok hızlı gerçekleşmektedir ki bu büyümeye katkı yapan hiçbir devlet projesi bulunmamaktadır. SYS cirosunun %85’ini kendi ürünlerinin satışından sağlamakta ve yapmakta olduğu üretimin %70’ini ihraç etmektedir. Gelecek için yapılan tüm planlarda da ihracat pazarı hedeflenmektedir. Bugün ABD pazarına ihracatta dünyada 8’inci marka olmasına rağmen, ürün portföyü rakiplerinin gerisinde olduğundan yeni projeleri ile pastadan alabileceği pay çok daha fazladır.  Bu sebeple 4 yıl içerisinde cirosunun 3 katına ulaşması SYS için çok gerçekçi bir hedeftir ki tekrar etmek gerekirse bu hedefin içerisinde devletten alınabilecek bir proje girdisi hesaba katılamamıştır. Daha önce de belirtildiği gibi TP Serisi tabanca ailesinin eksik modelleri bulunmakta ve söz konusu tip ürünlerin pazarından pay alınamamaktadır.  Önümüzdeki 2-3 yıl içerisinde TP Serisinin önemli modelleri hayata geçmiş olacak ve ABD’de kurulmuş olan Canik USA firmamız tam gücüne ulaşmış olacaktır. Bu oluşum tamamlandığında önemli bir basamak olan 350.000 adet/yıl hedefine ulaşmak için gerekli ürün portföyüne de sahip olunacaktır. SYS için en önemli aşama bir Türk Markası olan Canik markasının pazarda bir dünya markası olarak kabul edilmesini sağlamaktı ki, şu anda “Canik dünyadaki en önemli Türk Markalarından biridir”.

Unidef’in faaliyetleri ile ilgili neler söylemek istersiniz?

Unidef, SYS için bir vizyon projesi olup, birkaç yıl içerisinde hem Türkiye’de hem de uluslararası pazarda 15 Milyon Dolar değerinde kontrata imza atmıştır. Uluslararası silah ticareti yanında en önemli projesi Hava Kuvvetleri ve Özel Kuvvetler için hayata geçirmiş olduğu hava platformlarına silah entegrasyonları projeleridir. Söz konusu projeleri ile Türkiye’ye önemli bir entegrasyon alt yapısı kazandırılmış ve Türkiye’yi bu konularda bağımsız hale getirmiştir.  Dünya da ilk kez Cougar Helikopterlerine M134 silah sistemini tamamen son kullanıcının isteklerine göre entegre etmiş ve S70 Sikorsky helikopterleri için yapmış olduğu çalışmada ise elektronik bir mesnet tasarlayarak önemli bir tasarıma imza atmıştır. Bu çalışmalar, hava platformları konusunda önemli yol kat etmiş olan Türkiye Havacılık Sanayii için çok kritik önem arz etmektedir. Bugün entegrasyonun bir sonraki adımı olan hava platformlarının uçuş kontrol sistemleri dahil silahlara uyumluluğunun sağlanması konusunda görüşmeler yapmaktayız. Umarız önümüzdeki dönemde Unidef ayağında da Türkiye için kritik teknolojilere ulaşma konusunda yol alacağımızı düşünüyoruz.

Samsun Yurt Savunma’nın yeni ortaklıklar ile ilgili bakış açısını alabilir miyiz?

SYS olarak her zaman konumuz çerçevesinde büyümeyi hedeflemekteyiz ve hedeflediğimiz her konunun da Türkiye için kritik ve ihracata yönelik olmasına dikkat etmekteyiz. Yurt içerisindeki ortaklıkların yanında yurt dışında da potansiyelimizi artıracak ortaklık fırsatlarını da her zaman değerlendirmekteyiz. ABD’de dağıtıcımız olan ve kendi silah sistemlerini de üreten Century Arms ile yapmış olduğumuz ortaklık, Firmamız adına çok kritik bir hamledir. Bu sayede hem Canik markasının ürün portföyünü arttırmamızın hem de ileride ABD’nin polis ve askeri alımlarına katılmamızın önü açılmış olmaktadır. Bugünden söyleyebiliriz ki hem Türkiye hem de ABD pazarında büyümeye devam edeceğiz.