CANİK tabancalarının tamamı FX Simunition uyumlu tabancalardır

SYS ile GD-OTS arasındaki iş birliği sayesinde, CANİK TP9 serisi tabancalar içinde FX mühimmatını ateşleyebilen lisanslı Simunition kitleri üretiliyor. Bu çerçevede CANİK,  lisanslı Simunition kitleri ile gerçekçi eğitim simülasyonu imkânı sunan az sayıdaki markanın arasına adını yazdırmış oldu. Her silah için özel olarak tasarlanan bu kitler, gerçek mühimmatın tabancaya yüklenmesini imkânsız hâle getirerek emniyetli bir eğitim ortamı sunuyor ve tabancanın yarı otomatik mekanizmasının, daha düşük basınca sahip FX mühimmatı ile birlikte çalışabilmesini de olanaklı kılıyor. Genellikle kapak takımı, farklı bir namlu ve icra yayı gibi parçalardan oluşan bu kitler, kullanıcı tarafından tabancaya rahatlıkla sökülüp takılabiliyor. Konu ile ilgili görüşlerini aldığımız Samsun Yurt Savunma Genel Müdürü Cahit Utku Aral, değerlendirmelerde bulundu.

Londra’da yapılan savunma sanayi fuarına SYS olarak katıldınız, yapılan fuarda Türk ürünlerine ve Canik markasına ilgiyi aktarır mısınız?

Canik olarak Türkiye Pavillon’unda yer aldık ilk olarak bu fuarda beğeniye çıkardığımız ‘Mete serisi’ yoğun ilgi gördü. ‘Mete serisi’ beş tabancadan oluşan bir görev tabancası ailesidir. Sahada görev yapan asker, kolluk kuvvetleri ve istihbarat servislerinin tüm gereksinimlerini karşılamak için tasarlanmıştır.

SYS ile GD-OTS arasında iş birliği yaparak lisanslı simunition kitleleri üretiyorsunuz. Yapılan iş birliğinin size katkılarını aktarır mısınız?

GD-OTS ile yapılan işbirliği ile dünyanın en büyük eğitim kiti altyapı sağlayıcısı olan  FX Simunition kitlerini bünyemize katmış olduk. Bu sayede gerek yurt dışında gerek ise yurt içindeki kolluk kuvvetlerinin ihtiyaç duyduğu modern eğitim alt yapı ihtiyaçlarına çözüm sağlayan birkaç firmadan biri olduk.  

Gerçekçi simülasyonla yapılan eğitimlerin emniyet güçlerine katkılarını aktarır mısınız?

Force on force yani karşılıklı iki unsurun eğitim yaptığı senaryolarda FX Simunition kullanılması, sahada görev alacak operatörlerin hızlı bir şekilde deneyim kazanıp göreve hazır hale gelmesini sağlamaktadır.

Emniyet güçlerinin bu eğitimlere verdiği önemi aktarır mısınız?

Bilindiği üzere Canik olarak biz milli yerli tabancayız, bu kapsamda da askeri ve kolluk kuvvetlerine olan teslimatlarımızı tamamlamış durumdayız. Teşkilatların ellerinde bulunan CANİK tabancalarının tamamı FX Simunition uyumlu tabancalardır. Emniyet güçlerimize sağlamış olduğumuz bu alt yapı sayesinde eğitimlerinde FX Simunition kit kullanımına ağırlık veriyorlar.

Yapılan bu eğitimleri yurt dışında ihracat yaptığınız ülkelere de planlıyor musunuz, bu konudaki hedeflerinizi aktarır mısınız?

CANİK tüm ihracatlarını eğitim altyapısı satışı ile de pekiştirmektedir. Tabancalarımıza olan ilgi kadar eğitim taleplerini de karşılamak için Canik Akademinin  lisanslı eğitmenlerimiz tarafından eğitimler verilmektedir.  KASIM 2019