Canik yeni bir başarı hikâyesi yazdı

Türkiye’de yaptıkları başarılı çalışmaların yanı sıra,  çeşitli ihracat pazarlarında da başarılara imza atan  Samsun Yurt Savunma, ABD’nin en büyük ikinci tabanca alım ihalesinde son dörde (Short Liste) kaldı. ABD Gümrük ve Sınır Koruma Kurumu’nun kendilerini 2018 Ocak ayında davet ettiğine değinen Samsun Yurt Savunma Genel Müdürü Cahit Utku Aral, yakaladıkları başarının sadece Canik markasına ait olmadığını Türkiye’nin bir başarı hikayesine dönüştüğünün altını çizerek sorularımızı yanıtladı.

2018 yılıyla ilgili Samsun Yurt Savunma olarak bir değerlendirme yapar mısınız?

2018 yılı, iş olarak firmamızın sene başı planladığı çerçevede tamamlandı. İş olarak planlananın gerçekleşmesine karşın, 2018 yılı içerisinde yaşanan kur dalgalanması neticesinde de sene başı hedeflediğimiz 2018 yılsonu satış ciromuz, ihracatımızın yüksek olması sebebi ile planlananın üzerinde gerçekleşti. 2017 yılında olduğu gibi firmamız 2018 yılı içerisinde de birçok sevindirici olay yaşadı. Başta SSB ile Ocak 2018 tarihinde imzalanan Milli Tabanca Projesi kapsamında ilk etapta siparişi açılan 75.000 adet tabancadan 30.000 adet tabancanın teslimatı gerçekleştirildi. Cumhurbaşkanlığı, Jandarma Özel Harekât Komutanlığı, Adalet Bakanlığı, Milli İstihbarat Teşkilatı, Hava Kuvvetleri Komutanlığı gibi birçok teşkilatımıza da ayrıca ilk etapta 25.000 adedin üzerinde tabanca teslimatı yapıldı. Yurt dışına yaptığımız toplam 120.000 adetlik satışa ek olarak bizi en çok sevindiren Filipin Polis Teşkilatı için imzaladığımız toplam 36.000 adet ve Kenya Cezaevi İnfaz Kurumu için imzaladığımız 8.000 adetlik kontratlar olmuştur. İmzaladığımız kontratların yanı sıra 2019 yılı içerisinde sonuçlanacak olan son 4 firma arasına kaldığımız ABD Gümrük ve Sınır Güvenliği ihalesi, son 2 firma arasına kaldığımız Brezilya Polis Teşkilatı ihalesi ve yine son aşamasına geldiğimiz Tayland Savunma Bakanlığı (SENASP) ’nın 10 yıllık alım ihalesi bize heyecan veren 2019 projelerimiz olacaktır. Umarız bu ihalelerin iyi sonuç haberlerini de 2019 yılında müjdeleyebiliriz.

Yine 2018 yılı içerisinde SSB ile imzaladığımız 12,7mm Makineli Tüfek geliştirme projemiz de bize geleceğe daha büyük hedefler koymamızı sağlamıştır. Uzun yıllardır arzu ettiğimiz bu projede bize fırsat veren Savunma Sanayi Başkanlığımıza bir kez daha teşekkür ederiz.

Tüm bu gelişmeler ışığında 245 dönüm arazi üzerine yapmayı hedeflediğimiz yeni Tesis ve Ar-Ge Merkezi yatırımımız için tüm çalışmalar ve başvurularımız yine 2018 içerisinde tamamlanmıştır ve umarız en yakın zamanda Sanayi Bakanlığı’mızca onaylanacak projemiz ile yatırım süreci başlayacaktır. Ayrıca iştirakiçisi olduğumuz Unidef Firmamız da 2018 yılını birçok başarının altına imza atarak bizi gururlandırmıştır. Bu başarının verdiği heyecan ile Teknopark İstanbul’da bir Ar-Ge Merkezi kurmak için sunduğumuz projemiz onaylanmış ve arazi tahsisi yazısı tarafımıza ulaştırılmıştır. Sözleşme sürecinin tamamlanması ile en hızlı şekilde bu yatırıma da başlanacaktır.

Canik TP9 serisi tabanca ile ABD Gümrük ve Sınır Koruma Kurumunun ihalesinde gelinen noktayı aktarır mısınız?

ABD Gümrük ve Sınır Koruma Kurumu bizim ile Ocak 2018’de bağlantıya geçmiş ve bizi bu ihalede görmek istediğini tarafımıza iletmiştir. Hemen akabinde Şubat 2018’de de ihale dokümanları yayınlanmıştır. ABD Ordu ihalesinden sonra minimum 85 Milyon Dolar değeri ve 10 yıllık kontrat süresi ile ABD’nin en büyük ikinci tabanca alım ihalesine dünyadan sadece 10 firma davet edilmiştir.  Söz konusu ihale, Tam, Kompakt ve Sub-Kompakt sınıflarını içeren bir ürün ailesini içermektedir. 3 ayrı ebattan oluşan ürün ailesi birbirleri içerisinde, %70 parça değişebilirliğine uygun olması, tabancaların Trityum Nişangah’a sahip olması zorunlu tutulmuştur. Ayrıca, Refleks Nişangah (Red-Dot) ve Mag-Well gibi aksesuarların da kullanılabilir olması talep edilmiştir. Silahların yanı sıra eğitimlerde kullanılmak üzere General Dynamics firması tarafından özel olarak geliştirilmiş FX mühimmat atabilen Eğitim Kitleri’nin de bu ürün ailesi için hazır olması istenmiştir. Ayrıca sözleşmes süresi boyunca Lojistik Desteklenebilirlik için ABD’de yerleşik bir organizasyonun olması şart koşulmuştur. İhale istekleri kapsamında talep edilen ekipman için firmamız, dünyanın konusunda en başarılı firmaları ile iş birliği yaptı:

  • Eğitim Kitleri alanında General Dynamics®
  • Trityum Nişangâh alanında Truglo®
  • Holografik Optikler alanında Trijicon® ve Leupold®
  • Temizlik Kiti alanında Otis Technology®

İhale kapsamında teknik yeterlilik testleri, ABD Adalet Bakanlığınca onaylı laboratuvarlar tarafından gerçekleştirildi. Tüm ürünler; mukavemet, soğuk, sıcak, buzlanma, dağılım, hız, titreşim, düşme, namlu tıkama gibi çeşitli testlere tabi tutuldu ve toplam 110.000 adet “Yüksek Basınçlı Mermi” kullanıldı. Tüm dokümantasyon süreci hem Türkiye’den hem de ABD’de yerleşik firmamız olan Canik-USA üzerinden yönetildi.

29 Kasım 2018 de yapılan resmi duyuru neticesinde firmamız, İhalenin 2’inci aşamasında yapması gereken teslimatları da gerçekleştirmiş ve ihalenin son aşaması olan karar aşaması sürecini beklemeye başlamıştır.  Firmamızın bu ihalede son dört firma arasında yer alması Türk Savunma Sanayi’nin, Amerika Birleşik Devletleri’ne sistem satışı kapsamında sağlamış olduğu en önemli başarılarından biridir.

ABD’de yakaladığınız başarı tabanca sektöründe ülkemizin geldiği noktayı göstermesi açısından önemini aktarır mısınız?

Samsun Yurt Savunma olarak yakaladığımız başarıların sadece tabanca özelinde olmadığını ve iki önemli sonucu olduğunu düşünüyoruz. İlk olarak Samsun şehrimizde yapmakta olduğumuz ürünler ile ülkemizin konusunda lideri olmamız, ikinci olarak da Türkiye merkezli olarak dünyada konusunda ilk 8 firma arasında yer alıyor olmamız. Bugün başarılarımız sadece Türkiye ve ABD’den ibaret değildir. Örnek olarak bugün Avrupa Birliği’nin her ülkesinde, Güney Amerika kıtasının neredeyse tamamında, Afrika ve Asya’da ürünlerimiz kullanıcılarının beğenisine sunulmaktadır. 2018-2019 yılı içerisinde Fransa’da CanikTour adı altında tüm Fransa’yı kapsayan bir atış turnuvası düzenlenmektedir (www.caniktour.com). Tüm dünyanın yakından takip etmekte olduğu Danimarka, Filipinler, Tayland ve Brezilya gibi ihalelerde kazanan veya son aşamaya kalan firma konumunda olmak bugün Smith Wesson, Ruger gibi ABD menşeili firmalar için bile sağlanması mümkün olamamış başarılardır.

Bu sebeple artık Canik markasının başarısının sadece firmamızın başarısı olmaktan çıkıp, Türkiye’nin bir başarı hikayesine dönüştüğüne inanıyoruz. Başında yaşadığımız ülkemiz üzerinden firmamıza olan negatif söylemlerin artık telaffuz edilmediğini görmekteyiz. Kısacası tüm potansiyel müşterilerimiz, Canik’in artık bu alanda dünyada öncü firmalardan biri olduğunu, takip edilen bir vizyona sahip olduğunu kabullenmiştir. Umarız elimizde bulunan projelerimiz ile hem konumumuzu daha da güçlendireceğiz. Yapacağımız yatırımlar, geliştireceğimiz yenilikçi ürünler ile de umarız dünyadaki konumumuzu daha da yukarı seviyelere çıkartacağız.     

Son sayımızda Serdar Demirel savunma sanayi de ihracatın kotasını bir üst seviyeye çıkarmak için çalışma yaptıklarını belirttiler. Sizin bu konuda düşüncenizi alabilir miyiz?

Sayın Savunma Sanayi Başkan Yardımcısı Serdar Demirel’in de  belirttiği gibi, savunma sanayi alanında yapılan yatırımların meyvesini toplamak zaman almaktadır. Ayrıca savunma sanayi için ayrılan bütçenin büyüklüğü, toplanacak meyve miktarını da belirlemektedir.  2 milyar dolarlık ihracat tabi ki de ülkemizin potansiyelini yansıtmamaktadır ve ülke olarak uzun yıllardır üzerinde çalıştığımız projelerin olgunluk seviyesine ulaşması ile ihracatımız, bu rakamın çok üzerine çıkacaktır.  Ülkemiz zorlu bir süreçten geçmektedir ve bugün ülkemizin böylesine bir likidite problemi yaşadığı bir ortamda, savunma sanayi yatırımları ve bütçesinin artıyor olması, bu alandaki kararlılığın göstergesidir. Örnek olarak Pakistan ve Filipinlerde yürütülen Milgem ve Atak Helikopteri satış çalışmaları, yapmakta olduğumuz zırhlı araç bağlantıları önümüzdeki güzel günlerin habercisi niteliğindedir. Aynı anda ülkemizin hem Suriye hem de Irak’ta yürütmekte olduğu bağımsız operasyonlar, savunma sanayi ürünlerimizin kapsamlı bir operasyon yürütmeyi sağlayacak çeşitliliğe ulaştığını göstermektedir ve bu tüm dünya ülkelerinin dikkatini çekmektedir. Sürecin devamında Türkiye, dost ülkelerin ihtiyaçlarını karşılayabileceği bir adres konumuna kesinlikle yükselecektir.

MART 2019