CANiK Yönetim Kurulu Üyesi Didem Aral: CANiK Europe ile Avrupa’da Daha Da Büyümeyi Hedefliyoruz

CANiK, ihracat çalışmaları kapsamında dünyadaki en prestijli savunma sanayii etkinliklerinde katılımcılarla buluşmaya devam ediyor. CANiK, son olarak Almanya’da art arda iki fuarda tam 7 gün boyunca ürünlerini sergiledi. Almanya’nın Nürnberg kentinde 26-28 Şubat tarihlerinde düzenlenen ve yoğun ilgi nedeniyle bu sene üç güne çıkarılan ENFORCE TAC Savunma ve Güvenlik Ekipmanları Fuarı’nda CANiK, dünya çapında ses getiren ürünlerini Avrupa pazarına taşıdı. Hemen ardından yine Almanya’da 29 Şubat – 3 Mart tarihleri ​​arasında Avrupa’nın en büyük atıcılık, avcılık ve outdoor fuarı olan IWA OutdoorClassics 2024’te yerini alan CANiK, burada da başta Hollywood yapımları olmak üzere tüm sektörün dikkatini üzerine çeken yeni özel tasarım tabancası CANiK TTI Combat ile ödüllü tabancalar, optikler, aksesuar ve askeri tekstil ürünlerini katılımcılarla buluşturdu.

Fuarlarla ilgili gözlemlerini okuyucularımızla paylaşan CANiK Dış Ticaretten Sorumlu Yönetim Kurulu Üyesi Didem Aral, yeni Avrupa yapılanması ve gelecek planları ile ilgili bilgiler aktardı.

Almanya’daki ENFORCE TAC ve IWA OutdoorClassic fuarlarına katıldınız. Fuarlarla ilgili gözlemlerinizi aktarır mısınız?

Almanya’daki her iki fuarda da bu yıl, geçtiğimiz senelere göre çok daha yoğun bir katılımcı olduğunu söyleyebilirim. Bu durum elbette biz sektör temsilcileri için memnun edici bir gelişme. Her şeyden önce özellikle distribütör ve temsilci nokta atışlarıyla önemli bir kitle ile kavuşma fırsatı bulduk. Aynı zamanda yeni modelimiz TTI COMBAT’ın lansmanı için Taran Butler ve ekibi de bizimle IWA’da yer aldı. Lansmanda büyük bir ilgiyle karşılaştık. Son kullanıcılar tarafından ilgi çekici bir lansman oldu. Tabii bu da sosyal medyada ilgili alanlarda çok ciddi bir etkileşimi de beraberinde getirdi. Özetle genel anlamda her iki fuarda da tatmin edici sonuçlar elde ettik.

Avrupa pazarıyla ilgili gelecek hedeflerinizi aktarır mısınız?

Avrupa 300-350 bin adetlik 9mm tabanca satışlarının gerçekleştiği önemli bir kıta, aynı zamanda da son 3 yıldan beri yaşanan büyük çatışmaların da komşusu konumunda yer alıyor. Dolayısıyla tabii ki hem güvenlik kaygısı hem “yarının daha güvenli olmayacağı” ortak düşüncesi, tüm Avrupa nüfusunu silahlanmaya itmiş durumda. Aynı zamanda ülkeler de kendi envanterlerini yenileme ve modernize etme kararı aldığı için önemli bütçe artışlarına imza atıyorlar. Bu da bizim için hem Askeri ve Kolluk Kuvvetleri tedariği hem de sivil pazara tedarik yönünde önemli bir hedef noktası oluşturuyor. Bu sene itibari ile aynı zamanda IWA ve ENFORCE TAC’te de CANiK EUROPE adlı yeni firmamızı tanıtma imkanı bulduk. Bu çerçevede hem mevcut distribütörleri ve temsilcileri hem de potansiyelleri tartma, önemli toplantılar yaparak önümüzdeki yol haritasını daha belirginleştirme fırsatı bulabildik. Biz ilk etapta Avrupa için 35 bin adet gibi bir hedef belirledik. Önümüzdeki dönemde tabii ki 300-350 bin adetlik önemli pastada ulaşacağımız pay da, tüm stratejik hedeflerimiz içerisinde bize ışık olacaktır.

Avrupa’da fiyat rekabeti dışında kalitenin ve çevre kriterlerinin ön planda olması gerekiyor. Türk üreticilerin kalite ve çevre standartları bakımından pazardaki geleceği ile ilgili öngörülerinizi aktarır mısınız?

Samsun Yurt Savunma ve CANiK olarak karbon ayak izimizi düşürme ve takip edebilme noktasında gerekli adımları attık ve buna yönelik yatırımları yapmış bulunmaktayız. Aynı zamanda biliyorsunuz, bu bir ekosistem döngüsü aynı zamanda tedarikçilerimizle de aynı şekilde aksiyonlar alındı, denetimleri de sağlanıyor. Ben bu durumun kalite ve çevre standartları adı altında, rekabeti de birazcık dengelemeye çalıştığını düşünüyorum. Çünkü Avrupa’daki ağır bürokrasi, yüksek maliyetler, işçilik gibi çevresel maliyetlerin yüksekliği gibi bir durum söz konusu. Türkiye gibi çok yakın bir coğrafyaya büyük bir potansiyelle gelen üreticilerle rekabeti de dengeleme amacıyla, bu politikaların öne sürüldüğünü gözlemliyoruz. Ancak neticede sebep ne olursa olsun, karbon ayak izinin takip edilmesi ve düşürülmesiyle ilgili tüm Türk üreticilerin en kısa zamanda gerekli adımları atmaları gerektiği de son derece önem taşıyor. Biz Samsun Yurt Savunma ve CANiK olarak çevre ve kalite kriterlerinin yanı sıra satış sonrası hizmet, mekanik ürünleri ve geniş çaplı aksesuarlarımızla ve aynı zamanda CANiK Academy eğitimleri ile de son kullanıcının ihtiyacı olabilecek her türlü hizmet ve ürünü tedarik ederek, kendi faaliyet alanımızdaki ürünleri destekliyoruz. Son kullanıcı başka bir firma veya başka bir marka arama ihtiyacı hissetmeyecek şekilde, geniş bir spektrumda ürün ve hizmet vermek amacıyla hareket etmeye devam ediyoruz.

2024 yılı ihracat hedeflerinizi aktarır mısınız?

Avrupa için 30-35 bin adetlik bir satış düşünüyoruz ama ilk etapta 2024 yılı içerisinde ilk amacımız ihracat hedeflerinden önce doğru distribütörlerle doğru yol arkadaşlarıyla hedefleri dizayn etmek. Biz Avrupa pazarını fazlara ayırdık. Öncelikli hedefler, ikincil öncelikli hedefler ve üçüncül öncelikli hedefler var. Bu demek değil ki birincil hedefe yoğunlaştığımız zaman ikincil ve üçüncülü unutacağız ama tüm enerjimizi ve tüm bütçemizi öncelikli hedefler olan hem nüfus hem ekonomi avantajı hem de regülasyon avantajı olan ülkelere, enerji ve kaynaklarımızı aktarma yönünde hareket edeceğiz.

ABD ile ilişkilerimizin nispeten daha iyi olduğu bir döneme girdiğimiz gözlemleniyor. Sektöre bu durumun etkileri ile ilgili değerlendirmenizi alabilir miyiz?ABD’de bizim ikili ülke ilişkilerinden bağımsız olarak, halihazırda bir yatırımımız bulunuyor. Florida West Palm Beach’te üretim tesisimiz bu sene itibari ile faaliyete geçiyor. Artık “made in USA” tabancalar olarak da ABD pazarında boy göstereceğiz. Daha ilerisinde makinalı tüfeklerle ilgili orada atacağımız adımlar da olacaktır. Bu bize CANiK olarak ne kazandırıyor? Bir kere öncelikle ABD Ordusu’na ve Kolluk Kuvvetlerine teklif verebilme, tedarik edebilme şansı olacak ve böyle bir pozisyon da alacağız. Genel olarak 2024 yılı ihracat hedeflerimizde daha çok ağır makinalı tüfekler, 30×113 mm orta kalibre toplar ve bunlarla bağlantılı olarak uzaktan kumandalı silah sistemleri ve silah kuleleriyle daha çok hedeflerimizi biçimlendirdik. Tabanca tarafında da her halükarda mevcut ihalelere girerek sivil pazarlarda güçlenmeyi ve pazarlama faaliyetlerini yoğunlaştırarak satışları artırmayı hedefliyoruz ve öngörüyoruz.MAYIS2024