Çevre kriterleri bizim için en önemli unsurdur

Marmara Denizi’nde yaşanan çevre sorunları gözleri bölgede faaliyet gösteren işletmelere çevirdi. Bu doğrultuda bölge gerçeklerini konuşmak için sorularımızı yönelttiğimiz Altıntel Liman ve Terminal İşletmeleri Yönetim Kurulu Başkanı Levend Kokuludağ, konu ile ilgili önemli değerlendirmelerde bulundu.

Marmara Denizi’nde görülen müsilaj sonrası denize kıyısı olan tesisler dikkatleri üstüne çekti.

Bu çerçevede sizin bölgede yer alan Altıtnel tesislerinizde yaptığınız çalışmaları aktarır mısınız?

Altıntel Liman ve Terminal İşletmeleri A.Ş. Şirketimiz 35 yıldır likid kimyasal hammadde depolama ve liman tesisi olarak faaliyet göstermektedir. Tesisimizin bulunduğu bolgede halen kullanılmamış olan 60.000 m2 civarında boş arazimiz bulunmaktadır. Zaman içinde ülkemizin kalkınması ve Pazar ihtiyacları paralelinde tesisimizin kapasitesini arttırmayı planlamaktayız. Çevre kriterleri bizim için en önemli unsurdur. Türkiye’de Green port sertifikası alan nadir tesislerden biriyiz. Bunun dışında Anadolu Sigorta ile çalışıyoruz. Sigorta şirketleri de çevre kriterlerini denetleyerek sizi sigorta ediyor. Bunların dışında da tedbirleri arttırmak için sürekli yatırım yapıyoruz.Bugüne kadar herhangi bir sorunla karsı karsıya kalmadık. Ancak yapılan işin nevi nedeniyle bir çok tedbiri almış durumdayız.. Herhangi bir döküntü durumunda eğitimli acil müdahale ekibimiz ve ekipmanlarımızla derhal müdahalede bulunabiliriz. Ayrıca döküntü durumunda müdahale için profesyonel bir deniz temizlik firmasıyla anlaşmamız vardır.

Türkiye bu sektördeki çevre sorunlarını nasıl çözebilir?

Bu konuda Türkiye’nin Kuzey Avrupa ülkelerindeki kriterleri daha fazla  incelemesi gerektiğine inanıyorum. Oradaki ülkeler neredeyse 150 yıldır bu işleri yapıyorlar, çok tecrübeleri var. Ana şirketimiz Arkem Kimya  2011 yılından beri  Hollanda ve Almanya’da ticari faaliyet göstermektedirler. Temmuz 2019 tarihi itibari ile Rotterdam Limanında inşa edilen yeni bir kimya tesisini kullanmaya başladık. Bu tesisin yapımı safhasında  en yüksek çevre kriterlerinin olduğunu ve uygulandığını gözlemledik. Rotterdam Limanı’nda cok sayıda rafineri ve kimya kompleksleri var. Bu limanın hemen yanı başında denize girildiğini görüyorsunuz. Demekki çok sayıda kimya tesisin olduğu bir bölgede insana yakışır güzel yaşam şartları olusturmak mümkün oluyor.

Türkiye’de ceza veya denetim kısmında sorunlar var sanırım.

Türkiye’de cezalar daha yüksek olabilir. Limanlarda döküntü uyarı sistemleri, çok sayıda müdahale botları, engelleme bariyerleri, eğitimli acil müdahale personelleri olmalıdır. Bir olumsuzluk olduğunda anında müdahale edebilmeliyiz. Biz Green port sertifikasını aldığımızda çevreyle ilgili birçok detay incelendi. Bu detayların hepsi de çok önemlidir. Dolayısıyla diğer limanlarda da bu sertifikaya önem vermelidir. Şuanda tesisimizde 75 çalışanımız var ve 7-24  tedbir alınmış şekilde çalışmalarımıza devam ediyoruz.

Türkiye’nin depolama tesislerine de ihtiyaç olduğu belirtiliyor. Bu nedenle çevreye daha fazla önem vermemiz gerekiyor.

Türkiye’de kapasiteler çok düşük. Bugün sadece Rotterdam’da  30 milyon m3 e yakın depolama tesisi bulunmaktadır.  O açıdan Türkiye’nin halen bu yatırımlara ihtiyacı var. Bugün Avrupa’nın petrol ve urunleri depolama tank kapasitesi  en az 3-4 aylık ihtiyacını karşılayacak sekildedir.Türkiye’de çok daha kısa süreci karşılayacak bir kapasite mevcuttur.. Bu durum milli gelirle alakalıdır, milli gelirimiz arttığı sürece bu yatırımlara ihtiyaç duyacağız.

3 yıl önce Dilovası’ndaki bir tank tesisinde sızdırma oldu ve aylarca deniz temizliği oldu. Sizin bu konuda önlemleriniz var mı?

Tesisimiz liman ve terminal olarak iki kısımdan oluşmaktadır. Kıyı kenar çizgisinde tanklarımız mevcut değildir. Tanklarda oluşabilecek kimyasal döküntüleri denizden çok uzak olan tank sahamızda kolayca tutulabilmektedir. Yeterli kapasitede tank havuzlarımız mevcuttur ve döküntü durumunda gerekli bildirimler otomasyon sistemleriyle yapılmaktadır. Denize ulaşabilecek döküntülerde acil müdahale planlarımız doğrultusunda gerek kendi ekibimiz gerekse anlaşmalı acil müdahale firması tarafından en kısa sürede müdahale edilecektir. Yeteri kadar ekipmanımız ve eğitimli personelimiz mevcuttur.  

Son olarak Dilovası’daki tank tesislerine yangın çıkması durumunda ne olacak diye soru soruluyor. Sizin bu konudaki önlemleriniz nelerdir?

Tesisimizde son teknoloji yangın sistemleri mevcuttur. Bizim gibi tesislerde yangına müdahale özel köpük solüsyonları ile yapılmaktadır. Otomatik köpük topları, yangın dizel pompaları, en kötü senaryoda yetebilecek kadar su hacmi, kimyasal yapısına uygun en yüksek kalitede söndürmeyi sağlayan köpük sistemleri bunlardan bazılarıdır. İlk amacımız yangın çıkmasını engellemek olduğu için yangın önleme sistemlerine olduğu gibi öncesinde yapılacaklara da yatırım yapmaktayız. Tesisimizde oluşacak kimyasal sızıntıların belirlenmesi için gaz dedektörleri-alev dedektörleri kullanılmakta, otomasyon sistemleriyle önleme sistemleri kontrol edilmektedir. Ayrıca tanklarda yanma sınıflarına göre mesafeler belirlenerek önlemler alınmaktadır.

Son olarak eklemek istediğiniz bir bilgi var mıdır?

Devletimiz denetimi çok iyi yapmalıdır. Cezaları ağır tutmalıdır ve devletin dışında da denetleyen kuruluşlar olmalıdır.TEMMUZ 2021