Cumhuriyetimizin 100’üncü yılı yatırımlarımızın yeşerdiği bir yıl olacak

Savunma sanayinde artan ihracat rakamları yüzleri güldürüyor. CANiK Genel Müdürü Cahit Utku Aral, yeni yatırımların müjdesini verdi.

Savunma sanayii ihracat rakamları artmaya devam ediyor. Gelişim ile ilgili bir değerlendirme alabilir miyiz?

Artışın ana sebebi; Baykar ve Baykar platformlarında kullanılan mühimmatlardan kaynaklı. Türkiye tarihinde ilk kez hafif silah harici bir savunma ürünümüzün Arap, Afrika veya Asya kıtasına satış ile sınırlı kalmadığını görüyoruz. Hepimiz için büyük bir mutluluk. Silahlı İnsansız Hava Araçları üzerinde savunma sanayimizin birçok firmasının alt sistemleri var. Bu da Savunma Sanayi’nde alt sistem çözümlerinin, platformları yapmak kadar değerli olduğunun ve alt sistemler olmadan da sektörün bağımsızlığının olamayacağının güzel bir örneğidir.

Bunun yanında, deniz platformları alanında da Türkiye olarak önemli bir çıkışımız var. Örnek olarak Türkiye’mizin ilk uçak gemisi ve dünyanın ilk SİHA gemisi olacak olan TCG Anadolu’nun teslimatı bu sene yapılmış olacak. Bu gemiyi üretme kabiliyeti olan dünyadaki çok az firmadan biri olma başarısını gösterdik. Bunu fırsat bilerek değerli büyüğüm başta Metin Kalkavan’a, Kalkavan ailesinin değerli fertlerine, projede çalışan tüm komutan ve askeri personelimize ve tabi ki tersane çalışanlarına şükranlarımı sunarım. Bu geminin daha nicelerinin inşa edilip, dost ve müttefik ülkelerin de envanterine gireceğinden eminim. Daha hafif deniz platformlarında son birkaç yıldır, Ares Tersane’mizin önemli bir başarısı var. İhracatımızda da bu başarının önemli bir payı var.

Aynı şekilde son birkaç yıldır kara araçları alanında; Nurol Makina ve Otokar’ın önemli bir başarısı var ve bu da doğal olarak savunma ihracatımıza yansıyor. EJDER YALÇIN aracımızın başarısı artık kıtalar arası bilinmekte ve Avrupa kıtası dahil olmak üzere birçok ülke tarafından memnuniyetle kullanılmakta. Bu başarının arkasında, proaktif olup daha müşteriden talep edilmeden, pazarın ihtiyaçlarını okuyarak geliştirilen ürünler var. Bugün Nurol Makine, CANiK’ten 30×113 VENOM 30 LR silahı alıp, UNIROBOTICS’nin uzaktan komutalı stabilize kulesi TRAKON 30 ile İngiltere’de demo yapan tek firma. Pazarı bu kadar yakın takip edip, önden hamleler yapmak da kuşkusuz başarıyı getiriyor.

Ayrıca savunma sanayimiz gelecek için yatırım yapmaya da devam ediyor.

Örneğin; 2021 yılından bu yana hem deniz hem de karada insansız platformlarımızın deneme ve kalifikasyon çalışmaları başladı. Beklenti bu sene içerisinde teslimatları gerçekleştirmek. Bu tip ürünlerin maliyetleri büyük platformlara nazaran daha düşük olduğundan, rekabet fazla olacağı gibi satış adetleri de yüksek olacaktır. Bu çerçevede bakıldığında önümüzdeki yıllarda bu platformların da ihracatımıza pozitif etkisini göreceğiz.

Bahsettiğimiz tüm bu platformların olmazsa olmaz paydaşı tabi ki de silah sistemleri. CANiK, 2021 yılında Türkiye’nin en büyük silah ihracatçısı oldu. Bu başarıyı 2022 yılında da tekrarlayacağımızı düşünüyorum. 2022 yılı içerisinde platform üreticilerimiz, 12.7 mm uçaksavar kullandıkları ürünlere silah tedarik etmenin rahatlığını tecrübe etti. Firmamızdan yapmış oldukları talepleri çok kısa sürelerde gerçekleştiriyor olmamız ve ürünümüzün kalitesinin muadillerine nazaran ne kadar yüksek olduğunu görüyor olmaları büyük bir mutluluk yaşattı. ASELSAN ile yapmış olduğumuz testlerde, bu zamana kadar görülmemiş bir performansa tanık oldular. Aralık 2022’de gerçekleştirdiğimiz Türkiye’nin kalifiye olmuş tek ve en büyük kalibre makineli tüfeği CANiK M2 QCB’nin 750 adetlik teslimatından sonra envanterdeki yabancı silahları kullanım dışı yapılması değerlendirilmeye başlandı. Bizim silahlı kuvvetlerimiz ne kadar memnun ise silahımızı kullanan diğer ülkeler de aynı memnuniyeti yaşıyor. 2023 yılında da VENOM 30 LR silahımızın kalifikasyonu tamamlanıp, UNIROBOTICS firmamız da TRAKON 30 kulesini tamamladığında önemli bir ürünü de ülkemizin yaptığı platformlar üzerinde ihraç etmeye başlamış olacak.

CANiK için her sene önemli ve yeni heyecanlar var. Cumhuriyetimizin 100’üncü yılı 2023 yılı da yine hem CANiK USA hem UNIROBOTICS hem de AEI Systems gibi yatırımlarımızın yeşerdiği bir yıl olacak.   

ABD’de avcılık ve atıcılık fuarına katıldınız. Fuarla ilgili gözlemlerinizi aktarır mısınız?

Her zaman olduğu gibi bu fuara çok iyi hazırlandık. 2 yıldır üzerine çalışmakta olduğumuz Micro Compact ve İğne Ateşlemeli Çelik Gövdelimizi satışa sunduk. Bu fuarda yaptığımız lansmanlar ve lanse edilen ürünlerin başarısı ile çok başarılı bir SHOT SHOW geçirdik. Bu fırsat ile tüm Ar-Ge, Üretim Geliştirme, Pazarlama ve Satış ekiplerimizi performanslarından ötürü kutluyorum.

Bu fuarda büyük mağaza zincirlerinin ürünlerimize olan ilgisi ayrıca memnuniyetlerini dinlemek ve pazardaki CANiK algısının artık sadece performans eksenli olduğunu duymak beni çok mutlu etti. CANiK son birkaç yıldır yüksek fiyatlı ürün pazarından önemli bir pay alıyor ve almaya devam edecek. Şunu açıkça belirletebilirim ki; şuan rekabette firmamızın ürünlerinin performansı ile yarışabilecek bir ürün yoktur. “CANiK Creation” ve Signature Series” gibi yapmış olduğumuz koleksiyon projelerin de ne kadar karşılık gördüğünü tecrübe ettik. Diğer firmaların da bizi kopyalamaya çalışıyor olması da bizler için yine vizyonumuzun doğruluğunun bir göstergesi. Yine aksesuar programımız dahilinde birçok anlaşmaya imza attık. Bu ürünleri de CANiK kullanıcıları ile buluşturmanın mutluluğunu yaşıyor olacağız.

ABD pazarıyla ilgili 2023 yılı beklentilerinizi aktarır mısınız?

Daha önce belirttiğim gibi CANiK olarak pazarın peşinden sürüklenen bir firma değiliz, takip edilen, pazarda en iyi ürünler ve yenilikler ile rekabet eden bir firmayız. Bu da bizim her türlü pazarda, pazar payını artıran bir firma olmamızı sağlıyor. Benim gözümde satış adedi kadar pazar payı da önemli bir referans. Bilindiği gibi ABD pazarında dönemsel olarak sınırı olmayan satış artışları olmaktadır. Mesela 2020 ve 2021 yılları Covid-19 etkisi ile bu şekilde gerçekleşti. Fakat 2022 yılında pazar normalize olmaya başladı. Elbette 2020 ve 2021 yıllarında gerçekleşen satışlar, normal şartlarda pazarda yer bile alamayacak firmaların doğmasına ve satış yapmasına sebep oldu. 2023 yılında da bu firmaların ve başarısız ürünlerin pazardan silindiği bir yıl olacak. Bu pazarı okuyamayıp, deposunda binlerce tabanca stok sahipleri, 2023 yılına yakalanan firmalar bu pazarda sürüklenmeden kararlar vermesi ve başarılı olması mümkün değil.

CANiK olarak normalin üzerinde satış yapılan yıllardan mutluluk duyan bir firma değiliz. Bizim için rekabetin olduğu yıllar daha değerli, çünkü gerçek performansımızı görmemizi sağlıyor. Bu yıl da öyle bir yıl olacak ama biz buna fazlası ile hazırız.

2023 yılı IDEF fuarı yapılacaktır, fuarla ilgili düşünceleriniz ve hazırlıklarınızı aktarır mısınız?

Cumhuriyetimizin 100’üncü yılında yapılacak bu fuar çok önemli. Türkiye’mizin IDEF Fuarında tam bir şov yapacağı düşüncesindeyim. Tüm platformlarımız, silah sistemlerimiz, alt sistem çözümlerimiz ile boy gösterisi yapacağımız bir fuar olacak.

Yine Kızılelma, Atak-2 Helikopterimiz, Milli Muharip Uçağımız, Altay Tankımız ve daha birçok platformumuzun görücüye çıktığı bir yıl olacak. Yine TCG Anadolu gibi Türkiye tarihine imza atan projelerin boğazlarımızda misafirlerimizi ağırladığı bir yıl olacak.

Bizim için de uçak savarlarımız, toplarımız ve kulelerimizle katıldığımız dünya da sayılı firmanın sunabildiği ürünlerimizi sergilediğimiz bir IDEF yılı olacak. Daha önce de bahsettiğim gibi 2023 yılı CANiK için CANiK USA, AEI Systems ve UNIROBOTICS projelerinden ötürü çok önemli bir yıl. Bu çerçevede bu zamana kadar yaptığımız en büyük katılımı gerçekleştireceğiz. MART2023