Daha iyisini hedefleyerek günden güne büyüyoruz

Ülkemizin savunma sanayinde dışa bağımlılığını ortadan kaldırmak için çıkılan yolda başarılı çalışmalara imza atan Roketsan, gelinen noktada yurtdışı pazarlara da açılarak ülkemizin gururu olmaya devam ediyor. Roketsan’ın başarıları ile ilgili değerlendirmelerde bulunan Roketsan AŞ Genel Müdürü Selçuk Yaşar, ulaşılan noktayı aşmayı hedeflediklerini ifade ediyor.

Son yıllarda ülke sınırlarını aşan başarılarınız, insanımızı gururlandırmaktadır. Bu çerçevede yapılan çalışmaların uluslararası arenada da takdir görüyor oluşu ile ilgili düşüncelerinizi alabilir miyiz?

Biz roket ve füze sanayiinde dünya ölçeğinde bir sistem firması olmak için yola çıktığımızda en öncelikli hedefimiz, ülkemizin savunma sanayinde dışa bağımlılığını ortadan kaldırmaktı. Artık yalnızca Türk Silahlı Kuvvetleri’nin ihtiyaçlarını karşılamakla kalmıyoruz. Ürettiğimiz teknoloji ve tasarımlar ile uluslararası alanda yaptığımız iş birlikleri ve anlaşmalar, güvenilirliğimizin ve kabul görmüş tecrübemizin kanıtıdır. Ülkemizin savunma sanayi sektör sahnesinin önemli aktörlerinden biri haline geldiği günümüzde, ihracatçı konumumuzdan sıyrılıp yerli teknolojilerini ithal eder bir konuma geldik. Sektöre yön veren çalışmalarımızın uluslararası arenada ulaştığı başarıdan son derece memnunuz. Kendimizi aşmak ve ulaştığımız noktadan ileriye taşımak hedefini benimseyen Roketsan ailesi olarak, azimle çalışmaya devam ediyoruz.

Ar-Ge çalışmalarına cirodan ayırdığınız %38’lik pay, Roketsan’ı bu alanda lider firmalardan biri haline getirdi. Konu ile ilgili bir değerlendirme alabilir miyiz?

Değişim ve gelişimin hızını yakalamanın kimi zaman neredeyse imkânsız bir hal aldığı dinamik bir çağdayız; özellikle misyon olarak roket ve füze sistemlerinizle ülke savunmasına hizmet etmeyi seçtiyseniz, bu hıza yetişmek hep daha fazlasını gerektiriyor. Dünyada savunma sektörü için yapılan harcamaların 1.776 milyarı doları bulduğu günümüzde, bütçelerin % 20’lik kısmı Ar-Ge ve teknolojiye, inovatif yeniliklere harcanıyor. Biz de teknoloji ve tasarımlarımızı geliştirmek için daha elverişli bir ortam yaratmaya odaklı bir biçimde, Ar-Ge çalışmalarını önemsiyor, ciromuzun önemli bir kısmını bu alana ayırmayı tercih ediyoruz. Tabii bünyemizde bulunan Ar-Ge merkezlerimizde yoğun çalışmalarımızı sürdürüyoruz. Öz kaynaklarımızla desteklediğimiz Ar-Ge tabanlı projelerden edinimlerimiz Roketsan olarak yaşadığımız hızlı yükselişimizde büyük rol oynuyor.

Ar-Ge çalışmaları için ayırdığınız ciddi paylar ve buna paralel gerçekleşen hızlı gelişiminiz düşünüldüğünde sizce Roketsan’ın geleceği ile ilgili neler söylenilebilir?

Roketsan, kurulduğu günden yana başarılı bir büyüme grafiği sürdürmektedir. Ar-Ge yatırımlarımızla birlikte, geliştirdiğimiz teknolojiler ve ürettiğimiz ürünlerde yakaladığımız başarı, ihracatımıza da yansıyarak, bizi bu yıl 1 Milyar TL’nin üzerinde bir ciroya ulaştırdı. Yenilikçi ürünlerimiz ve güçlenen kurumsal kimliğimiz sayesinde yakaladığımız, giderek yükselen bu başarının devam edeceği kanaatindeyiz. “Roketsan 2035 Hedefleri” olarak adlandırdığımız stratejilerimizi kazandığımız bu ivmeyi gelecekte de sürdürebilmemizin anahtarı olarak görüyoruz.

Uluslararası fuar organizasyonlarının savunma sanayii firmalarımızın yurt dışında etkinliğini artırdığı ifade edilmektedir. Katılım sağladığınız organizasyonları göz önüne alarak bir değerlendirme yapar mısınız?

Uluslararası fuar organizasyonlarını çeşitli sektöre ait farklı ülkelerden üst düzey karar mekanizmalarının, hükümet mercilerinin ve şirketlerin bir araya geldiği, teknolojide yaşanan son gelişmelerin paylaşıldığı, farklı sektörlere ait gündemin kalbinin attığı kapsamlı ticari etkinlikler ve itibar yönetimi faaliyetleri olarak tanımlayabiliriz. Katılımcılara birebir görüşme imkânı sunan fuarlar;  hedef pazarlara yönelik yönetim kademeleri ile iletişim kurma, çözüm ortakları ve tedarikçi firmalar kazanma, anlaşma ve iş birlikleri gerçekleştirme fırsatları ile ticari faaliyetlerimizi geliştirme imkânı sağlıyor. Son dönemde yılda 15 uluslararası fuara katılıyoruz.  Bulunduğumuz her fuarda yalnızca yenilikçi ürünlerimizle değil, sıra dışı stant tasarımlarımızla da anılıyoruz. Son yıllarda katıldığımız bazı uluslararası fuarlarda en iyi stant tasarımı ödülleri aldık. Fuar organizasyonlarının sektörümüze katkısı çok büyüktür. Kurumsal itibar yönetimimizin en önemli araçlarından biri olan fuarlarda tüm süreçleri titizlikle yürütüyoruz.

Roketsan’ın uluslararası arenada gerçekleştirdiği anlaşmalar ile ilgili bilgi verir misiniz?

Geçtiğimiz yılı değerlendirecek olursak; uluslararası anlaşmalar ve iş birlikleri açısından oldukça verimli bir yıl geçirdiğimizi söyleyebiliriz. Güçlü ilişkilere sahip olduğumuz Lockheed Martin ile F-35 Projesi kapsamında, JSF uyumlu Hassas Güdümlü Füze SOM-J’nin geliştirilme sürecini tamamlamak için yeni bir anlaşma imzaladık. Airbus Defence and Space ile C295W Keşif ve Nakliye Uçağı’ndaki çeşitli silah sistemlerinin geliştirilmesi ve Roketsan’ın mevcut yelpazesindeki çeşitli silahların tasarım, montaj ve ilk test aşamalarının gerçekleştirilmesi konusunda anlaşmaya vardık. Havacılık ve uzay alanlarında araştırmalarımıza ise Sierra Nevada Corporation ile yaptığımız iş birliği ile hız kazandırdık. Alanında lider bir diğer şirket Raytheon ile ESSM Projesi’nde uzun zamandır devam etmekte olan iş birliğimiz kapsamına ilave olarak mekanik, kompozit ve enerjik alt komple üretimi ve 2017-2018 yılı teslimatları için anlaştık. Son olarak, Coorstek ile kompozit zırh üretiminde kullanılmak üzere malzeme temini dâhil; ABD, Türkiye ve üçüncü ülkeler için birlikte zırh malzemesi geliştirilmesi hususlarını içeren iş birliği anlaşmamızı imzaladık.

Yürütülen projelerde gelinen nokta ile ilgili bilgi verir misiniz?

Roketsan olarak hem kendi öz kaynaklarımızla, hem de ortak üretim programları kapsamında, birçok projeyi eş zamanlı olarak yürütüyoruz. Örneğin, güdüm kitlerinin milli olarak da geliştirilebileceği motivasyonuyla, öz kaynaklarımızı kullanarak geliştirdiğimiz Lazer Hassas Güdüm Kiti TEBER’in 2016’nın Mayıs ayı içerisinde uçuş müsaadesinin alınmasının ardından, bağlı uçuş ve atışlı testlerini gerçekleştirdik. TEBER Projesi’nin F-16 savaş uçakları sertifikasyonuna yönelik uçuş testlerinde yakaladığımız başarı, bu konudaki istikrarlı çabamızın sonuçlarını ortaya koydu. Diğer bir yandan, 2010 yılında çalışmalarını başlattığımız füze, fırlatma aracı, komuta aracı ve taşıma yükleme aracından oluşan Karadan Karaya 300 mm Güdümlü Topçu Sistemi’nin uçuş testlerini de başarıyla gerçekleştirerek kalifikasyonunu tamamlamış olduk. Ayrıca, Orta menzilli Tanksavar Füze OMTAS Projesi’nin ürün ve üretim hattı kalifikasyon testlerini tamamladık, SOM Seri Üretim Projesi’nin de hat kalifikasyon çalışmalarını bitirdik ve teslimatlarımıza devam ediyoruz.

Milli Alçak/Orta İrtifa Hava Savunma Füze Sistemleri HİSAR-A ve HİSAR-O’nun atışlarının başarıyla gerçekleştirilmesinin ardından, projeye ilişkin neler söylemek istersiniz?

2020 yılından itibaren Kara Kuvvetleri Komutanlığının hava savunma ihtiyaçlarını karşılamak üzere envantere girmesi planlanan ve projesi Savunma Sanayii Müsteşarlığı tarafından yürütülen Alçak/Orta İrtifa Hava Savunma Füze Sistemleri HİSAR-A ve HİSAR-O’nun test atışları 23 Kasım – 8 Aralık 2016 tarihleri arasında Roketsan tarafından kurulan Aksaray Atış Alanı’nda gerçekleştirildi. Test atışlarında yakaladığımız başarı, hepimize Türkiye’nin “Yerli Hava Savunma Füzesi” geliştirmede geldiği noktayı göstererek, haklı bir gurur yaşattı. Yapılan testler sırasında füze ve füze fırlatma sistemi entegrasyon testleri de başarıyla tamamlandı. Farklı senaryolar altında gerçekleştirilen denemelerden bizi en çok gururlandıran ise, ilk kez bir çift darbeli roket motoruna sahip bir hava savunma füzesinin dik atışını gerçekleştirerek, bu teknolojiye sahip dünyadaki sınırlı sayıda firmanın arasında yerimizi almış olmaktı. HİSAR Projeleri’nin tasarım aşamaları artık tamamlanmış durumda, projenin alt sistem doğrulama ve sistem entegrasyon faaliyetleriyle ilgi çalışmalarımız ise devam ediyor.

Eklemek istedikleriniz…  2200’den fazla çalışanı, gelişmiş teknik özelliklerle donatılmış tesisleri, alanında öncü projeleri, Ar-Ge çalışmalarına olan yatırımları ve güçlü kurumsal kimliğiyle Roketsan hep daha iyisini hedefleyerek günden güne büyüyor. Hayallerimiz ne kadar büyük olursa o kadar ileri gidebileceğimizi bildiğimizden; iddialı hayaller kurup onları hedef alıyor, sonra da hedeflerimize ulaşarak en iddialı hayallerimizi dahi gerçekleştiriyoruz.