DEF 2019’da dört kıtadan misafir ağırladık

Üretiminin %75 ini direkt ve dolaylı olarak ihraç eden Samsun Yurt Savunma Sanayi ve Ticaret A.S. (SYS), yaptığı çalışmalarla Türk Savunma Sanayi’nin ilk 20 kuruluşu arasındaki yerini aldı. Tabanca üretimin yanı sıra ilk olarak 2005 yılında, MKE Kurumu için otomatik tüfek, bomba atar ve keskin nişancı tüfeği parçalarının üretimiyle yola başlayan SYS, bugün Filipin Polis Teşkilatından, Kenya Cezaevi İnfaz Kurumuna, Tayland Polis Teşkilatına kadar birçok ülkede yaptığı çalışmalarla uluslararası savunma sanayi firmaları arasına girmeyi hedeflemektedir. Son olarak ABD Gümrük ve Sınır Güvenliği ihalesinde son 2 firma arasına kalmayı başaran SYS, IDEF fuarında yeni ürünleriyle ilgiyi kendisine çekmeyi başardı. Yapılan fuarda CANİK markasına olan ilgiyi ve memnuniyeti aktaran Samsun Yurt Savunma Genel Müdürü Cahit Utku Aral, sorularımızı yanıtladı.

IDEF 2019 fuarıyla ilgili genel bir değerlendirme yapar mısınız?

IDEF 2019 bu sene firmamız adına çok başarılı geçti. Geçmiş senelere nazaran daha fazla iç pazar odaklı olmasına karşın tüm görmek istediğimiz yetkililer standımıza ziyaretlerini gerçekleştirdiler.  Hem İç İşleri Bakanlığımıza hem de Savunma Bakanlığımıza bağlı tüm kuvvetlere ürünlerimizi ve çözümlerimizi detaylı şekilde sunma imkanı bulduk.  Bu sene IDEF Fuarında lansmanı yapılan TP Serisinin Sub-Compact versiyonu, Elite Combat modelinin Executive versiyonu ve General Dynamics tarafından TP Serisi için geliştirilen FX Eğitim Kiti çok büyük ilgi gördü. Hatta standımız bünyesinde yer alan eğitim poligonunda, ziyaretçilerimize FX mühimmatı ile atış yaptırma imkanı bulduk.  Unidef tarafında ise Cumhurbaşkanlığı Koruma Daire Başkanlığı için geliştirdiğimiz katlanabilir silah kulesi çok büyük ilgi gördü. Hava platformlarında CH47 sol kapı, sağ pencere çözümlerimiz, Kara Şahin ve Bell Helikopterleri için geliştirdiğimiz Harici Monteli Silah Kaideleri aranan çözümlerdi.     

Yapılan fuarda CANİK markasına olan ilgiyi aktarır mısınız?

Bu seneki fuarın bizim için özelliği, Canik TP Serisi Tabancalarının SSB tarafından Milli Tabanca olarak seçilmesi sonrası ilk IDEF Fuarı olması idi. Bu sene Deniz Kuvvetleri Komutanlığı, Emniyet Genel Müdürlüğü, Özel Harekat Daire Başkanlığı, Jandarma Genel Komutanlığı ve Jandarma Özel Harekat Daire Başkanlığı personelleri Canik TP Serisi tabancalarının kullanıcıları olarak fuara katıldı. Onların ürünlere olan ilgisi ve kullandıkları ürünlerimizden duydukları memnuniyetleri bizleri çok mutlu etti.  FX Eğitim Kiti tüm lojistik ve eğitim birimlerince test edildi ve hatta beklemediğimiz kadar üst yönetici de eğitim kiti ile atış gerçekleştirdi. İstihbarat teşkilatlarımıza sunduğumuz susturucu ve refleks nişangah takılabilme özelliğine haiz olan Sub-Compact modelimiz yine yoğun ilgi gören ürünlerimizden biriydi.    

Bu fuarda ikili görüşmelerin daha yoğun geçtiği belirtildi. Canik açısından da yaptığınız görüşmeleri aktarır mısınız?

Daha önce de belirttiğimiz gibi yurt içi tüm kullanıcılar ile birkaç kez ikili görüşme yapma imkanı bulduk. Yurt dışından ise Ukrayna, Uganda, Pakistan, Umman, Malta, Moldova, Litvanya, Tunus, Brezilya gibi 4 kıtadan misafirleri ağırlama imkanı bulduk. Kimi ziyaretçilerimiz ile hali hazırda kullanıcılarımız olduğundan onlar ile gelecekteki programlarını konuşma, yeni müşterilere de ürünleri tanıtma imkanı bulduk. Gerekli demonstrasyonların ve denemelerin yapılması için silahlarımız, potansiyel ülkelere gönderilmeye başlanmıştır.
Bilindiği üzere Canik Markası uluslararası bilinen ve takip edilen bir markadır. Bu sebeple firmamız, uzun süredir müşterilerine kendini tanıtma gereği duymamakta sadece yeni ürünlerini sunmaktadır.  Bu senede bu çerçevede elimizde birçok yeni ürün bulunduğundan tüm görüşmelerimiz yoğun bir içerik ile geçmiştir.   

IDEF sonrası önümüzdeki dönemde yurt dışı pazarlardan beklentilerinizi aktarır mısınız?

Fuar esnasında gösterdiğimiz yüksek performansı, fuar sonrasına da taşımaya çalışmaktayız. Fuarın verimini arttırmanın tek yolu, sonrasında gösterilecek planlı performanstan geçmektedir. Bu kapsamda hem iç pazar hem de ihracat pazarları için çalışmalara ve görüşmelere başlanmıştır. Bu fuarın sonucu olarak firmamızın hali hazırda çalışmakta olmadığı Güney Amerika’dan iki, Afrika’dan üç, Avrupa’dan yine üç ve Asya’dan bir ülkenin kolluk kuvvetlerini müşterilerimiz arasına katmak istemekteyiz. Unidef Firmamız içinse ürünlerin ve çözümlerin çok daha kapsamlı ve projelerin çok daha uzun soluklu olmasından ötürü, portföyüne iki ülke katması yeterli olacaktır.   

TEMMUZ – AĞUSTOS  2019