Dünya Kupası’na hazırlanan Katar’a lojistik destek Türkiye’den

2022 yılında düzenlenecek Dünya Kupası’na ev sahipliği yapacak olan Katar’da inşaatlar tüm hızıyla devam ederken, Türk şirketlerinin de rol aldığı projelerin sayısı hızla artıyor. Yol, köprü gibi ulaşım çalışmalarının yanı sıra stadyum inşaatlarında da görev alan Türk müteaahitlerine destek yine Türk şirketlerinden geliyor. Türkiye’nin bölgedeki en güçlü şirketlerinden Azure Grup’un Yönetim Kurulu Başkanı Erkan Gül, Türk müteahhitleri başta olmak üzere birçok şirketin işlerini kolaylaştırdıklarını söylüyor.

6 ÖNEMLİ PROJEDE YER ALIYOR

 Katar’ın ünlü ailelerinden Al-Khayarin ile Doha’da ZAD Gulf Trading adlı bir şirket kurduklarını anlatan Erkan Gül,

“Bir çok yerli ve yabancı firmaya başta malzeme tedariki, içinde yatakhane, yemekhane gibi alanların da olduğu işçi yaşam alanları, çalışanların lojistik transferi, depolama hizmetleri  gibi alanlarda çalışıyoruz. Ayrıca şirketlerin lojistik, taşımacılık ve gümrükleme hizmetlerini veriyoruz” dedi.

Katar’da şu anda 6 önemli projede yer aldıklarını dile getiren Erkan Gül, “Bunların dışında inşaat şirketlerinin ihtiyaç duyduğu vinç, kepçe, dozer, delici, kırıcı  gibi iş makine kiralama ve işletmesini yürütüyoruz. Bir anlamda onların işlerini kolaylaştırıyoruz” dedi.

TOPLAM 3.200 KİŞİLİK İKİ MERKEZ YAPTI

Katar’da geçtiğimiz günlerde 1.700 kişilik işçi yaşam alanını hayata geçirdiklerini ifade eden Erkan Gül, “Bunun yanı sıra 1 ay içerisinde bitecek olan yine 1.500 kişilik yeni yaşam alanı faaliyete girecek. Toplam 3.200 kişilik  yatakhanemiz ve yemekhanemiz hizmette olacak. Bu da tüm Türk firmalarına çok büyük kolaylık sağlıyor” diye anlattı.

“KATAR’DA TEKİZ” Azure Grup’un  Irak, Suriye,Cezayir, Özbekistan,Türkmenistan gibi zor coğrafyalarda lojistik tecrübesi olduğunu anlatan Erkan Gül, “Bunların yanı sıra depolarımızda acil ihtiyaç gerektirebilecek bir çok ürünü stoklu olarak çalışmaktayız. Yani herhangi bir şantiyeden acil ihtiyaç olabilecek bir ürünü 1 saat içerisinde adrese teslim ediyoruz ve bu hizmeti bizim dışımızda Katar ve Irak ta verebilen başka bir tedarikçi yok. Yeni kurulacak olan Katar’daki Organize Sanayi Bölgesi içinde akredite olmuş 150 firmaya da aynı şekilde malzeme tedariki vereceğiz” dedi.