Sanayi şirketi kamu kurumu gibidir

Elba Bant’ı özel sermaye fonu Mediterra Capital’a satışını gerçekleşti. Satış sonrası yeni dönem ile ilgili bilgi almak için bir araya geldiğimiz Elba Bant Yönetim Kurulu Başkanı Mois Kohen, süreç ile ilgili detayları kamuoyu ili paylaştı.

Elba Bant’ı özel sermaye fonu Mediterra Capital’a satışını gerçekleştirdiniz, hayırlı olsun. Satışla ilgili bilgi verir misiniz?

Şirketimizde yıllarca düşünülen yeni bir çalışma potansiyelinin gelmesi gerekiyordu. Ben Elba Bant markasını bugünlere kadar getirdim, benden sonra da bu markanın yaşaması için birçok alternatifleri düşünüyordum. Bu projeler içinden biri de hisselerimizi satmaktı. Bu amaçla satışı gerçekleştirdik. Birkaç yıl ben firmada olmaya devam edeceğim. Yeni yönetime danışmanlık yapmış olacağım. Diğer ortaklarımız ve çalışanlarımızın hepsi görevlerine devam edecek. Firmamız aynı anlayışla çalışmalarına devam edecektir ve firmamız daha iyi şartlarda hayatına devam edecektir. Benim 38 yıldır sürdürdüğüm bu görevi yeni vizyonlara bıraktığım için memnunum.

Elba Bant’ı alan fon yeni yatırımlar yapacak mı?

Tabii ki. Yeni bir yatırım, yeni genişlemeler olacaktır. Ben de o süreçte gerekli bilgi birikimimi onlarla paylaşacağım. Kimsenin hakları kaybolmayacaktır. Sadece ben görevimden çekilmiş olacağım. Danışman olarak devam edeceğim.

Firma satışlarında işçi haklarıyla ilgili sorunlar gündeme gelir. Burada çalışan insanlar haklarını kaybedecekler mi?

Kesinlikle hayır. Şirketin istihdamı daha da genişleyecektir. Bu nedenle kimse işini kaybetmeyecektir. Şöyle düşünün bir bakanlıkta bakansınız görev süreniz bitmiş ayrılıyorsunuz, ama bakanlık devam ediyor. Bende ayrılsam dahi Elba Bant devam edecektir. Şirket yine işçilerine maaş ödeyecek, vergisini ödeyecek, sigortasını ödemeye devam edecektir. Bir sanayi şirketi kamu kurumu gibidir. Burası kalıcıdır.

Bu dönemde döviz artışı bant sektörünü nasıl etkiliyor?

Maalesef olumsuz etkiliyor. Şuanda finansı kontrol altında tutarak ilerliyoruz. Bu nedenle Elba Bant’ı satın alan fon şirketi finansı bizden daha iyi yönetecektir. Finans matematik değildir.

Bant sektöründe en zoru marka oluşturmaktır, siz Elba Bant markasını oluşturmayı başardınız.

Evet, biz marka oluşturmayı başardık. Yurt dışında dahi kendi markamızla satış yapabiliyoruz. Rusya’da, Avrupa’da kendi markamızla ihracat yapıyoruz.

Mois Kohen olarak dünyada kalıcı eseriniz olarak Elba Bant diyebilir miyiz?

Çok şükür bunu yapabildik. Bundan sonraki süreçte de daha yeni, daha enerjik gençlerin bu sektöre girmelerini istiyorum. Böylelikle oluşturduğumuz bu markayı daha ileriye taşıyacağız. Ben böylece oluşturduğumuz bu kamu şirketinin çok daha ileriye gitmesi için çekiliyorum.

Siz aldığınız sermaye ile yeni bir yatırım yapmayı planlıyor musunuz?

Ben yatırımsız duramam. Bir yıl boyunca burada kalacağım için bu süre içinde hangi alana yatırım yapacağıma karar vereceğim.

Bugün Rusya-Ukrayna savaşı var ve yatırım ortamının iyi olmadığı belirtiliyor. Siz yeni bir yatırım yapmak isteyen sanayici olarak bu dönemi nasıl değerlendiriyorsunuz?

Bunların hepsi bir görüştür. Kendi şahsi görüşüm ne kadar doğru bunu zaman gösterecektir. Bugün yurt dışında bir lider görüş bildirir ayrı bir şeyler olur. O bakımdan bütün bu siyasi olaylar farklı bir konudur. Benim gördüğüm şuanda bütün dünyada sorunlar vardır. Bu durumda Türkiye ne kadar etkilenir bilemiyorum. Fakat bu sorunları görerek çok büyük önlem almayı düşünmüyorum.  Biz ham maddeyi dövizle alıyoruz TL ile satıyoruz. Bu durumda müşterilerimizi ve bizi zorluyor.

Son olarak eklemek istediğiniz bir mesajınız var mı?

Herkesin hangi görevde olursa olsun düşünerek, çağa bakarak, kültürüyle gerekeni yapmalıdır. Sanayici sanayiciliğini, tüccar tüccarlığını, kamuda çalışan herkes kendi görevini yaptığı sürece sorunlar kendiliğinden düzelir. Bu durumda da cennet ülkemizin ekonomik kalkınmasını çok daha üst seviyelere çıkartacağını düşünüyorum.  TEMMUZ2022