Türkiye’de adım adım büyürken Dünya’ya açılmayı hedefliyoruz

İskefe Holding bünyesinde faaliyet gösteren Naturagen Kolajen, Türkiye’nin ilk kolajen üreticisi olarak güzelliği ve sağlığı, doğal olarak korumayı amaçlıyor. Yaşam kalitesini artıracak çözümler üretme misyonuyla hareket ettiklerini ifade eden Naturagen Kolajen Genel Müdürü Nilüfer Adli Özeren, hedefimiz Türkiye’ye kolajenin önemini anlatmak ve ihtiyaç duyan her bireyin günlük tüketiminde yer almasını sağlamak. 

Kolajen içerikli ürünler geliştiren Naturagen markasını ve ürünlerini biraz daha yakından tanıyabilir miyiz?

Yaşam kalitesini arttıracak çözümler üretme misyonuyla hareket eden ve vizyoner bakış açısıyla getirdiği yeniliklerle 65 yılı geride bırakan İskefe Holding, 2020 yılında Naturagen şirketi ile % 100 yerli üretim olan Naturagen Kolajen markasını oluşturdu.

Türkiye’nin ilk kolajen hammadde üreticisi olan İskefe Holding’in şirketlerinden biri olarak Naturagen ile güzelliği ve sağlığı doğal olarak korumayı amaçlıyoruz. Kolajen ciltten kemiğe eklemden kasa vücudumuzun her noktasında bulunan çok önemli bir proteindir. 25 yaşından sonra vücudumuzda azalıyor, özellikle güneş ışınları yüzünden cildimizde daha da çok kayba uğruyor. Spor yapanlara, güzelliğine önem verenlere, beslenmesine dikkat edenlere, eklem sağlığına dikkat etmesi gerekenlere yönelik toz, tablet ve sıvı formda farklı çeşitlerimiz mevcut.

Diğer markalardan farkınız nedir? Markayı konumlandırdığınız yeri nasıl özetlersiniz?

Naturagen Kolajen ile hedefimiz Türkiye’ye kolajenin önemini anlatmak ve ihtiyaç duyan her bireyin günlük tüketiminde yer almasını sağlamak. Türkiye’de kolajen hammaddesini üreten tek marka olarak kaliteli ve ulaşılabilir kolajeni sunarak her bireye kullanım hakkı yaratma misyonunu sahiplendiğimizi belirtebilirim. Tüm çalışmalarımızı büyük bir titizlikle ve tüketici ihtiyaçlarını dinleyip, anlayarak yapıyoruz.

Yukarıda da bahsettiğim tüketiciyi anlamak kısmı işin kilit noktası. Çünkü her bireyin hayat tarzı, günlük rutinleri ve beklentileri birbirinden tamamen farklı. Bu farkları göz önüne alarak tüketicileri kendileri için doğru ürünle buluşturmak önemli. Hammaddenin kaynağına sahip olan tek marka olarak bu ihtiyaçlara kolaylıkla cevap verebiliyor ve tüketicilerden gelen talepler doğrultusunda da ürün yelpazemizi geliştirebiliyoruz.

Kolajeni ihtiyaç duyan her bireye ulaştırabilmek için Kolajen ürünlerimizi Naturagen markası ile zincir marketlerden, kozmetik marketlere, e-ticaret platformlarından eczanelere kadar her noktada satışa sunuyoruz. Gerçekleştirdiğimiz bu yayılım ile temel amacımız, Türkiye’nin dört bir yanında ihtiyaç duyan her bireye kolajeni ulaştırmak.

Şu anda üzerinde çalıştığınız bir ürün var mı?

Ar-Ge ve pazarlama ekibimiz ile gerçekleştirdiğimiz trend ve tüketici analizleri doğrultusunda yeni ürün projeleri üzerinde çalışmaktayız. 2022’de Naturagen ürün yelpazesine dönemsel ve sürekli yeni ürünler ekleyerek büyümeye devam edeceğiz. “Naturagen Gurme” ismi ile pişirebilir kolajeni piyasaya sürdüğümüzde bu birçok açıdan yeni bir üründü. Sadece sıcak veya soğuk bir içecek ile içilmenin dışında tamamen nötr bir tat ile böreklerden, keklere hatta kıymayı kavururken bile kullanabileceğiniz bir kolajen sunmuştuk. Bu saf kolajen hala göz bebeğimiz ve pazarda da kendine iyi bir yer edindiğini belirtebilirim. Bu ürün özelinde yeni çeşitlendirmeleri ve farklı formatlarda ürünleri de bu yıl içerisinde piyasaya sürmüş olacağız.

Pandeminin işlerinize en büyük etkisi ne oldu? Son bir yılda yeni ürün çıkarma ve lansman hızınız nasıl değişti? 

Pandemi birçok yönden her şirketin iç süreçlerini yenilemesine sebep oldu ve bu genellikle iyi yönlü oldu. Pandemi ile birlikte gelişen ve değişen ihtiyaçlara hızlı yanıt verebilmek için bizler de iç süreçlerimizde iyileştirme ve geliştirmeler yaptık.

Türkiye’de, özellikle gıda takviyesi alanında normalde 5 ila 10 yıl arasında katedilecek yolu 2 yılda tamamlamış olduk. Gıda takviyesi içerisindeki tüm kategorilerle birlikte Kolajen de ciddi büyüme gösterdi. Dünya’da olduğu gibi Türkiye’de de pazar her geçen gün büyüyor ve pazara yeni markalar yatırım yapıyorlar. Biz de büyüyen bu pazarın içerisinde fiziksel olarak 3.500 satış noktasında faaliyet gösteriyoruz.

2022 ve sonrası için hedefler neler?

Ben dahil ekibin birçok üyesi 2021’in yarısından sonra şirkete katıldı. Organizasyonu büyük ölçüde tamamladıktan sonra ekibin her bir üyesi ile birlikte şirketin misyon ve vizyonu konusunda hemfikir kalarak stratejimizi belirledik. Bunu özellikle vurgulama sebebim; eğer misyon ve vizyonunuza ekibinizdeki tek bir kişi dahi inanmazsa sonucun başarısızlıkla sonuçlanma ihtimali artar. Dolayısıyla, zorlu bir pazarda mücadele edecek yeni bir marka olarak belirlediğimiz stratejiyi uygulamak ve çıkacak engeller karşısında çözüm yolları arayacak ekibin de ne yapmak istediğimize ve hedefe %100 inanması gerekir ki başarı kaçınılmaz olsun.

Bugün sokağa çıkıp Kolajen nedir diye soracak olursanız doğru yanıtı alma ihtimaliniz maalesef çok düşük. Kolajenin gerçekte ne olduğunun yanısıra vücuttaki gerekliliğinin de her kesimdeki kişiler tarafından bilinmesini sağlamış olarak pazardaki önemli kolajen markalarından biri olmayı amaçlıyoruz.

2021’de bulunduğumuz nokta sayısını 4 kat arttırarak 2022’yi kapatacağız. Kolajen sadece alım gücü olanların vücudunda eksilen bir protein olmadığına göre Türkiye’nin dört bir yanındaki her bir bireyin erişebileceği ürünler sunmak oldukça değerli diye düşünüyorum. Kolajen hammaddesinin kaynağına sahip tek marka olarak bu misyonu sahiplenmek de bizim temel önceliğimiz.

Türkiye’de adım adım büyürken, hedefimizde Dünya’ya açılmanın ve yurtdışı fırsatlarını da değerlendirmenin olduğunu belirtebilirim. TEMMUZ2022