Fark yaratmak için yenilikçi projelere yöneldik

AVM’lerin sosyal yaşamımızdaki önemi her geçen gün artıyor. Artan bu önem dahilinde kendine has farklılıklar ortaya koymaya çalışan AVM’ler, daha bilinçli bir döneme girdi. Bu yönde yapılan yatırımlar ve sektörün gelişimi ile ilgili görüşlerini aldığımız 212 İstanbul Power Outlet Genel Müdürü Hasan Necip Akol, yenilikçi projelerle müşterilerine hizmet vermeye devam edeceklerini belirtti.

Hasan Bey, kısaca kendinizden bahseder misiniz? AVM sektörüne girişiniz nasıl oldu?

1991 yılında Capitol AVM’de Genel Müdür asistanı olarak başladım. Burada yedi yıl çeşitli görevlerde bulunduktan sonra Metro Grubuna AVM müdürü olarak geçiş yaptım. 19 yıl da orada görev aldım.

1 Şubat 2017 yılında Edip Gayrimenkul ve şirketimize ait olan 212 İstanbul Power Outlet AVM’nin Genel Müdürü olarak göreve başladım. Şu anda tek alışveriş merkezimiz 212 İstanbul Power Outlet AVM’dir. Ama yatırımlarımız bununla sınırlı değil. Çeşitli yerlerde fabrika alanlarımız, geliştirilmeye müsait arazilerimiz ve gayrimenkullerimiz var. İşimiz sadece AVM yönetmek değil, aynı zamanda gayrimenkul geliştirmektir.

Yakın zamanda yeni yatırım ve projeleriniz olacak mı?

Henüz planlama aşamasındayız. Dolayısıyla spesifik bir yatırımdan bahsetmek çok doğru olmaz. Ama gelecekte hem kendi arazilerimizi geliştirmeyi hem de yeni AVM’ler ile ilgili yatırım yapmayı planlıyoruz.

212 İstanbul Power Outlet AVM hakkında bilgi verir misiniz?

Alışveriş merkezimiz 2009 yılında faaliyete geçti. Şu anda 130 mağaza ile faaliyetimizi sürdürüyoruz. %85 doluluk oranına sahibiz. Aylık ortalama 700 bin civarında ziyaretçi sayımız var. Sektörde Outlet AVM’ler arasında başarılı sayabileceğimiz bir konumdayız. Amacımız bulunduğumuz konumu daha da geliştirmektir.

Bulunduğunuz lokasyonun avantajlarından bahseder misiniz?

Trafiği yoğun ve hareketli bir cadde olan Basın Ekspres Yolu üzerinde bulunuyoruz. Aynı zamanda hem Bağcılar hem de Küçükçekmece gibi iki çok kalabalık ilçenin de sınırında yer alıyoruz. Tabi bu da bize avantaj sağlıyor, ciddi anlamda müşteri potansiyeli oluşturuyor. Ayrıca bulunduğumuz bölgenin hem üretim tesislerinin olduğu hem de yerleşim alanlarının olduğu bir bölge olması bizim müşteri profilimizin çeşitlenmesine de imkân sağlıyor. Hem hafta içi çalışanların, hem de hafta sonları bölgede oturanların rağbet ettiği bir alışveriş merkezi konumuna geliyoruz. Dolayısıyla bu da bize farklı müşteri profillerini çekebilme avantajı sağlıyor. Ayrıca bölgenin kentsel dönüşüm konusunda hızlı bir gelişim içinde olması da bizim gelişmemizi ve geleceğe ümitle bakmamızı sağlıyor.

Sadece bizim bulunduğumuz caddenin üzerinde 15 tane residence inşaatı sürüyor. Bütün Basın Ekspres yolunu düşünürsek 35 civarında residence inşaatı var. Kısa bir süre sonra Maslak’ın alternatifi, belki de Maslak’tan daha da gelişmiş bir lokasyon haline gelecek. Bunun yanı sıra, 2019 yılı Mart ayının sonunda da Bakırköy-İkitelli metro hattının bir durağı da hemen AVM’mizin önünde olacak. Bu da uzak noktalardan bize erişimi daha da kolaylaştıracak. O yüzden geleceğe daha umutla ve güvenle bakıyoruz. Bu anlamda da kendimizi de geleceğe hazırlıyoruz.

Etkinliklerinizden bahsedebilir misiniz? 

Biz de diğer AVM’ler gibi birçok etkinlik yapıyoruz. Bu etkinlikler arasında sıra dışı olanlarda olabiliyor. En yakın örnek olarak Ekim döneminde ziyaretçilerimizden on talihliyi 10 Kasım’da Atatürk’ün evinde anma törenine götürdük. Mesela bu sektörde ilk kez yapılmış olan bir AVM etkinliğiydi. Bizimde hoşumuza giden ve gurur duyarak gerçekleştirdiğimiz bir etkinlikti. Etkinlikler ile ilgili konuya yenilikçi bakıp biraz daha yaratıcı yeni projelerin hayata geçirmenin gerekli olduğunu, fark yaratmak için bunlara ihtiyacımız olduğunu düşünüyorum.

Teknoloji ve dijital dünyanın gelişmesiyle birlikte, değişen tüketici ihtiyaç ve beklentilerine yönelik neler yapıyorsunuz?

Şu anda AVM’mizde bütün müşterilerimizin kullanımına açık ücretsiz internet kullanımımız söz konusu. Ayrıca yönlendirmelerimizin ve duyurularımızın önemli bir kısmını dijital boardlarla yapıyoruz. Önümüzdeki dönemde hayata geçirmeyi planladığımız, özellikle görme engellilere yönelik Turkcell’in uygulamış olduğu bir AVM içi navigasyon sistemi projesi var. Bunu Turkcell ile beraber AVM’mizde hayata geçirmeyi planlıyoruz. Kısaca gündemimizde buna benzer projelerimiz var. Bunun dışında web sayfamız üzerinden alışveriş merkezimiz ile ilgili alışverişi daha da kolaylaştırabilecek birtakım projelerimizin üzerinde de çalışıyoruz.

Dövizde yaşanan yükselişle gündeme gelen ‘AVM’lerde kiralar TL’ye dönsün’ talebi sizde karşılık buldu mu?

Bizde bu talep kısmen ve dönemsel olarak karşılık buluyor. Çünkü biz bu dalgalanan kuru sabitliyoruz. Sabitleyince bir dönem için bir anlamda zaten TL’ye dönülmüş gibi oluyor. Ancak bunun sürekliliğini sağlamamıza maalesef imkan yok. Çünkü yatırımınızın kredisi döviz bazında ve bizim krediyi aldığımız bankalarla gelirin teminatı yönünde sözleşmemiz var. Döviz bazında gelirin sağlanmasına yönelik teminatımız ve sözleşmemiz olduğu için maalesef bunu sürekli kılamıyoruz. Bu Türkiye’deki bütün AVM yatırımcılarının içinde bulunduğu acı bir gerçekte denebilir.

AVM’lerde güvenlik önlemlerinin yetersizliğine yönelik şikayetlerin artması konusunda neler söyleyeceksiniz?

Yeterli güvenlik kavramı aslında uzmanların bile belirleyebildiği bir ölçü değil. En güvenli ya da en fazla güvenlik tedbirlerinin alındığı tesisler diye düşündüğümüz yerlere bile sabotajlar yapılabiliyor. Sosyal yaşamın içinde insanların huzurunu ve konforunu kaçırmadan eksiksiz denebilecek güvenlik tedbirlerinin alınmasının mümkün olduğunu düşünmüyorum. Ülkemizin de yaşadığı birçok terör olayı var. Bu terör olaylarının yaşandığı yerlere baktığımız zaman hepsinin güvenlik tedbirlerinin çok üst düzeyde olduğu görünüyor. Ama terör olayı gerçekleştiği zaman bakıyoruz ki üst düzey önlemler bile yetersiz kalabiliyor. Tabi ki biz güvenlikle ilgili elimizden gelen her şeyi yapıyoruz. Devletin ve uzmanların bize önerdiği tedbirleri alışveriş merkezimizde alıyoruz. Bunu hem güvenlik personelimizle hem de teknik altyapı yatırımlarımızla sağlıyoruz. X-Ray cihazlarımızla, kameralarımızla, plaka tanıma sistemlerimize kadar her türlü altyapı yatırımını alışveriş merkezimizde sağlıyoruz.

AVM sektörünün çözülmesi gereken öncelikli konuları nelerdir sizce?

Sektör Türkiye’de çok önemli bir gelişme kaydetti. Şu anda Türkiye’de 400 civarında AVM var. Bunun yaklaşık 150 tanesi İstanbul’da bulunuyor. İstanbul’da AVM’lerin belli bir doyum noktasına ulaştığı görüşündeyim. Ülke ekonomisi ne kadar istikrarlı ve güçlü olursa bunun AVM’lere direkt yansıyacağını düşünüyorum. Çünkü biz ticaretin organize temsil edildiği önemli bir noktayız. Yani AVM’lerdeki durum ülkedeki durumu aslında bir ölçüde gösteriyor. Bu yüzdende ülkenin ekonomik durumu ne kadar gelişirse ne kadar ileriye giderse AVM’lerin sorunları da hızlıca çözülecektir.

AVM’lerin kendi iç dinamiklerine yönelik birtakım sorunların çözülmesi noktasında, giderlerin dağılımı ve yansıtılması ile ilgili kanun değişiklikleri sürekli söz konusu oluyor. Biraz deneme-yanılma yoluyla hem sektör olarak hem de devlet olarak doğruyu bulmaya çalışıyoruz. Ama hatalar düzeltildikçe doğrular bulunuyor.

İleriye yönelik projeleriniz hakkında bilgi verir misiniz?

Öncelikle alışveriş merkezimiz ile ilgili projelerimiz olacak.  Alışveriş merkezimizin giriş bölümünü daha çok meydan konsepti çerçevesinde geliştirmeyi hedefliyoruz. Daha fazla açık alanda yeme-içme ve oturma alanları yapmayı hedefliyoruz. Bize gelen misafirlerimize sosyalleşme anlamında daha fazla imkân yaratmaya çalışacağız.

2018 yılı için şu anda açıklayamayacağımız çok yenilikçi projelerimiz var. Bu projeleri hayata geçirdiğimizde hem sizler hem de rakiplerimiz görmüş olacak. Daha önce sektörde yapılmamış ama ziyaretçilerimizin hoşuna gidecek etkinlikler olacak.

OCAK 2018