Bitcoin ABD Doları’ndan daha kaliteli bir varlıktır

‘Damada ağabeyi Bitcoit taktı’ haberi, kripto paranın hayatımızdaki yeri ile ilgili önemli bir gösterge olarak karşımıza çıkıyor. Hal böyle olunca sektörün bugünü ve geleceği ile ilgili sorularımıza cevap aramak için biraraya geldiğimiz BTCTürk Ceo’su Özgür Güneri önemli açıklamalarda bulundu. 

Sektöre dünyada olduğu gibi ülkemizde de düzenleme getirilmesi konusunda bir istek var. Konu ile ilgili bir değerlendirme alabilir miyiz?

Ben kariyerime regüle bir yapı olan Global Menkul Değerler’de başladım ve 2017 yılına kadar da hep regüle sistemlerde çalışmaya devam ettim. Bu alana geçerken de regülasyonun neden edişe verdiğini düşündüm. Burada gördüğüm kadarı ile özgür bir yapı ve fırsatların değerlendirilmesi ile ilgili bir durum varken, diğer taraftan finansal hizmetlerin kontrolünü elzem kılan kara para, terörün finansı gibi güvenlik konuları öne çıkıyor. Bu nedenle 2017 yılında ortaklarımızla biraraya geldiğimizde gerçek anlamda sürdürülebilir bir iş yaratmak istediğimize karar verdik. Bunun üzerine kendi regülasyonumuzu kendimiz yapmaya karar verdik. Bu noktada en büyük avantajımız deneyimli çalışanlarımız oldu. Bu çerçevede çalışanlarımızla regüle edilme isteminin ana amacı olan bu alanda pis işlerin dönüp dönmediği ile ilgili kaygıyı ortadan kaldırma gerekliliğinden yola çıkarak, kara para gibi kirli alanları da bildiğimiz için kendimize göre bir usul geliştirdik. Geliştirmeseydik ya da sektörde geliştirilmeseydi, yani insanlardan çanta ile para almaya kalksaydık, bu iş alanı bugüne kadar çoktan ortadan kalkardı. Yaptığımız işin sorumluluğunun ne olduğunu bilmeden çalışsaydık, burada BTCTürk’ün büyük iş başardığını da belirterek, bu alanın çoktan yasaklanacağını söyleyebilirdim. Bu arada bu aktardıklarımızın sadece Türkiye’de de yaşanmadığını belirtmek isterim.

MASAK bir düzenleme getirdi.

Evet MASAK bir düzenleme getirdi ve düzenleme sonrası bizim uyguladığımız yöntemlerle MASAK’ın ortaya koyduğu düzenleme uyuştuğunu görmek bizi mutlu etti. Bu noktada da ne kadar iyi bir yapı kurduğumuzu görmüş olduk. Özetlemek gerekirse kurduğumuz sistem sekiz yıldır çalışıyor ve MASAK bir düzenleme getiriyor ve bu düzenleme bizimle birebir örtüşüyor, bizim için bu çok önemli bir kazanımdır.

Bu işin gelecekte de devam edeceğini düşünüyorum, bunu tüm paydaşlarımızın anladığını düşünüyorum. Kripto para savaşabileceğiniz, yasaklayabileceğiniz bir şey değil. Dolayısıyla ülkeler bu işi öldürmeden, bu işin sağlıklı büyümesini sağlayacak yasal bir çerçeve oluşturulabileceğini düşünüyorum. Bu konuda da çalışmalar devam ediyor.

Getirilecek düzenlemede öncelik sermaye yeterliliği önemli mi?

Bizim işin özünde sermaye ihtiyacı yok. Bizim işi hakkı ile yapıyorsanız aslında Borsa İstanbul gibiyiz. Bu noktada biz sadece aracı oluyoruz. Bizim bu noktada ürünlerin sağlıklı bir şekilde saklanması ve takas edilmek istendiği zamanda bu işlerin sağlıklı bir şekilde yapılabilmesinden ibarettir. Bizim ana fonksiyonlarımızdan birisi de müşterimizin TL ile Bitcoin alabilmesini sağlamak veya tersi Bitcoin satarak paranızı TL olarak bankaya aktarılmasına aracılık etmektir. Burada yasal düzenlemede yapacağımız aracılığın teknik şartlarını yerine getiriyor olmamız, konu ile ilgili yeterli insan kaynağına sahip olmamız hususlarının ön planda olması gerektiğini düşünüyorum.

Bu noktada işlemlerinin zamanında yapılmadığı hususunda şikâyetler var.

Bu husususun araştırılabileceği şeffaf yapılar oluşturulabilir. Bu hususta hizmet veren firmanın ülkede yerleşik olması istenilebilir. Çalışmalar devam ediyor. Bir taslak oluşturuldu diye biliyorum ancak taslağın nasıl olduğu ile ilgili bir bilgiye sahip değilim.

Saklama koşulları ile ilgili tereddütler var ve bu hususta değişik anlayışlar mevcut. Sizin bu konudaki düşüncelerinizi alabilir miyiz?

Bitcoin saklamak için soğuk cüzdanlar kullanıyoruz biz. Bicoin sistemde duruyor ve şifreniz ile sizin olduğunuz anlaşılmadan sistem hareket etmiyor.

Daha açık sormam gerekirse, sizden aldığım Bitcoin’i, şirketiniz kapandığında alabilme şansına sahip miyim?

Alamazsınız, bu güvenlik ile ilgili bir sorundur. Bu noktada dünyanın en güvenli yerinde de saklasanız günün sonunda bu şifrelerin bu bir kişi olabilir, beş kişi olabilir, bilinmesi gerekmektedir. Bu noktada alacağınız soğuk cüzdan ile kendi şifrenizi saklar yolunuza devam edersiniz. Yani BTC Türk’e güvenmeniz gerekmez. Biz gitsek bile siz soğuk cüzdanınızla şifrelerinizi girerek Bitcoin’e ulaşabilirsiniz. Burada şifreniz BTCTürk’te durursa şifremi unuttum derdim olmuyor. İşlem yapacağınız zaman hemen yapabiliyorsunuz. Miras kalma gibi bir durumda da mirasçılarınız gelip alabiliyor. Soğuk cüzdan da ise şifrenizi çaldırabilirsiniz bu durumda tasarrufunuz elden gider ya da şifrenizi unutursunuz, bu durumda da sonsuza kadar o ürün sonsuza kadar sistemde erişilemez şekilde kalır. Ben dostlarıma iki yapıyı da kullanmalarını tavsiye ediyorum. Eğer hiç işlem yapmayacağınız bir kısım tasarrufunuz varsa bunu soğuk cüzdanınızla yapın, sürekli işlem yaptığınız ürünü ise bizim üzerimizden yapın diyorum.

Biz sadece bir teknoloji şirketi değiliz, biz sadece bir finans şirketi de değil, biz diğer taraftan pazarlama şirketi de değiliz. O nedenle uluslararası standartlarda çalışmaya mecburuz.

Belli alanlarda yatırımcıların oransal olarak ne kadarının kazanıp ne kadarının kaybettiği ölçülebiliyor. Bu sizin sektörünüz için de geçerli mi?

Bizim sektörümüz yedi yirmi dört, limitsiz çalışan bir sektör ve bazı yatırımcılar kazanırken bazıları da kaybediyor.  Bunu iki örnekle aktarmak isterim. 2017 yılında bir boğa piyasası oluşmuştu, o dönem 20 bin dolarları görmüştük. Sonrasında 80 bin dolarlar görüldü sonrasında 17 bin dolarlara kadar düştü ve bu bir yıl içerisinde oldu. Bu kadar fiyat düşüşü olmasına rağmen ciddi şikayetlerle karşı karşıya kalmadık. Aynısı bu senede oldu önce 500 bini gördü sonra 250 bine düştü. Ancak insanların bu piyasanın risklerinin çok yüksek olduğunu bilmesinden dolayı temkinli olduğunu düşünüyorum. Bizim gibi firmalarında insanları yönlendirmeye çalışmamalarından dolayı değil insanların kendi iradeleriyle yatırımlarını yönlendirdiğini gözlemliyoruz. Bu noktada da biz firma olarak tasarruflarının belli bir bölümünü kullanmalarını ve kullandıkları oranlarında al sat şeklinde değil de uzun süre tutmaları yönünde tavsiyede bulunuyoruz. Bu önerilerin de karşılık bulduğunu görüyorum.

Kullanıcıların profilleri nasıl?

Birkaç profil var. Biri alıp tutan profil ve bunlar genellikle Bitcoin’e takılıyorlar. Bir gurup var parasının bir kısmı ile alıp tutuyor diğer kısmı ile alım satım yapıyor. Bir diğer grup ise her gün deli gibi alım satım yapıyorlar. Dolayısıyla farklı stratejilerle yola devam ediyorlar. 2020 yılında piyasaların çöktüğünde ve bu sene mayıs ayında piyasalar çöktüğünde açılan hesapların arttığına şahit oldum. Bu durum bu kadar yıllık finans geçmişimde gözlemlediklerimin dışında bir durumdu. İnsanların fırsatı yakalamak istediğini söyleyebiliriz.

İnsanlar para kazanmak istiyor.

Doğru insanlar reel faiz alamadığı bir dönemden geçiyor. Açıklanan enflasyon oranlarının ülkemiz dahil gerçekleri yansıtmadığını düşünüyorum. Bu ortamda faizden reel bir kazanım düşünülemez. İnsanlarında önünde böyle bir yatırım imkanı var. Bunu değerlendiriyorlar. Reel olarak hiç birimiz paramızı koruyamadığımız için yatırım imkanlarını değerlendiriyoruz. Parası olan herkes bir pozisyon almaya çalışıyor. Para basmaya devam edildiği sürece bütün yatırım araçlarında yüksek iniş çıkışlar olmaya devam edecektir. Bu durumda bizi bu konuda önlemler almaya itecektir. Bu noktada Bitcoin’in geleceğine inanıyorum. Çünkü adedi belli ve artırılamayacak şekilde geleceğe aktarılmaya devam edecek.

Son olarak Kripto paralar ile günlük ödemeler yapılabilmesi ile ilgili düşüncelerinizi alabilir miyim?

Özellikle Türkiye özelinde kripto paraların ödeme sistemi altyapısı sunabileceğine inanmıyorum. Çünkü Türkiye’de TL harcamak kolay ve ucuz. Bu çerçevede iyi bir altyapı varken kripto paraların onlarla yarışmasının bir anlamı yok. Bitcoin’in bence önce bireylerin rezerv parası olacak, sonra şimdilerde başladı, şirketlerin rezerv parası olacak. Sonrasında merkez bankalarının rezerv parası olacaktır. Örneğin TC Merkez Bankası’nın 100 milyar dolarlık bir rezervi varsa bunun birkaç milyarının Bitcoin olarak durması gerektiğini düşünüyorum. Çünkü Bitcoin ABD Doları’ndan daha kaliteli bir varlıktır. EYLÜL2021