CANİK M2 ağır makinalı tüfekleri, farklı kullanıcıların değişik ihtiyaçlarına cevap verebilecek

Samsun Yurt Savunma (SYS), 12,7 mm çapındaki CANİK M2 ağır makinalı tüfek ürün ailesinin seri üretimine başladı; ilk ihracat siparişini de almayı başardı. Konu ile ilgili sorularımızı yanıtlayan Samsun Yurt Savunma Genel Müdürü C. Utku Aral, önemli açıklamalarda bulundu.

CANİK M2 ağır makineli tüfek üretiminde gelinin noktayı aktarır mısınız?

SYS, CANİK M2 ağır makinalı tüfek ailesinin karşılaşacağı ilgiyi öngörerek, Ar-Ge çalışmaları ile eş zamanlı olarak altyapı yatırımlarına da başlamıştı. Firma, bu kapsamda yılda 3.000 adetlik kapasiteye sahip bir seri üretim hattının kurulumunu tamamladı. İlk aşamada, bu hattın, silah gövdesi üretimine yönelik kısmının kalifikasyonunu yaptı. Savunma Sanayii Başkanlığı (SSB) ile imzaladığı Platformlar için Makineli Tüfek Projesi sözleşmesi kapsamında, 650 adet ağır makinalı tüfek teslim edecek olan SYS, bu silahların gövdelerinin üretimini bitirdi. SYS, Haziran ayı içerisinde ise silahın namlusunun seri üretimine yönelik bölümün kalifikasyonunu yaparak namlu üretimine başlamayı hedefliyor. Platformlar için Makineli Tüfek Projesi kapsamında ilk teslimatları ise Ağustos ayı içerisinde gerçekleştirmeyi planlıyor.

CANİK M2 ağır makineli tüfek ürünü muadilleri ile kıyaslamanızı istesek neler söylemek istersiniz?

Ma Deuce olarak da adlandırılan bu ağır makineli tüfek, dünya silahlı kuvvetlerinin envanterinde en uzun süre kalan silahlardan biri. Esasen Birinci Dünya Savaşı’nda cephede kullanımı yaygınlaşmaya başlayan tank ve uçaklara karşı, uzun menzilli ve yüksek delme kabiliyetli cephaneleri ateşleyebilecek bir ağır silah olarak düşünülmüş. İlk olarak 30 kalibre M1917 makineli tüfeğinin 50 kalibre mermiyi atabilecek şekilde ‘büyütülmesi’ ile geliştirilmeye başlanmış. Sonuçta da 1919 yılında, ABD Silahlı Kuvvetleri envanterine alınan M1918 makineli tüfeğinin, devam eden iyileştirmeler ile 1933 yılında nihai şeklini alması ile ortaya çıkmış

M2, ne kadar güvenilir, etkin ve etkili bir silah olduğunu, yaklaşık 90 yıldır, çok çeşitli koşullarda ve yöntemlerle icra edilen aktif muharebelerde kullanılarak ve bu süre zarfında neredeyse hiç değişmeden kalmayı başararak kanıtladı. Bu süreçte silahın temel tasarımında yapılan değişiklikler ise silahın farklı hava ve kara araçlarında kullanımının doğurduğu çeşitli ihtiyaçları karşılamaya yönelik tadilatlardan oluşuyor

CANİK marka M2 QCB ağır makineli tüfeğimizin ihtiva ettiği yenilik ve değişiklikler, silahın 1930’lu yıllardaki ilk üretiminden sonra, silah üzerinde bugüne kadar yapılanların çoğundan daha önemli nitelikte. Nitekim ‘Platformlar için Makineli Tüfek Projesi’nin yüksek isterlerini karşılayabilmek için hızlı değiştirilebilir namluda, önemli malzeme ve dizayn değişiklikleri gerçekleştirdik. Bunun neticesinde namlu ömrünü, piyasadaki en iyi modellerin bile oldukça ötesine çıkardık. Buna paralel olarak ateşleme mekanizmasının temel parçalarında kullandığımız malzemeler ile bu parçalara uyguladığımız özel prosesler, hem silahın dayanıklılığını arttırdı hem de silahın en zorlu operasyonel koşullarda bile yüksek performansla ve çok uzun süre işleyebilir hale gelmesini sağladı. Dünyadaki rakiplerine kıyasla ömürleri iki kat uzun olan ateşleme iğnesi, tahliye tırnağı ve namluya sahip bir silah geliştirdik. Bu silahı her gün kullanmak zorunda olanların da çok iyi bildiği gibi bu 3 parça, aynı zamanda silahın en çok yıpranan bölümleri. Dolayısıyla aslında silahın ömrünü de bu parçalar belirliyor.

CANİK M2 ağır makineli tüfek ailesinde kara, hava ve deniz kuvvetlerine yönelik yaptığınız çalışmaları aktarır mısınız?

SYS, CANİK M2 ağır makinalı tüfekleri, farklı kullanıcıların değişik ihtiyaçlarına cevap verebilecek şekilde, bir ürün ailesi olarak geliştirdi. Firma, bu süreçte silahın, kara, deniz ve hava kuvvetlerine yönelik farklı sürümlerini ortaya koydu.

SYS, bu silahın kara birliklerine yönelik sürümü olan CANİK M2 QCB’yi, hızlı değiştirilebilir namlu özelliğinin yanı sıra 3 parçaya bölünerek kolay taşınabilen üçayaklı sehpa ile birlikte sunuyor. M2 ağır makinalı tüfek, kara birlikleri tarafından, bir araca entegre edilmeden kullanılacağı durumlarda, üçayaklı sehpa üzerine yerleştirilerek ateşlenir. Geneleksel dizayda yaklaşık 20 kg ağırlığındaki bu sehpaya alternatif olarak, SYS’nin CANİK M2 QCB için geliştirdiği hafifletilmiş versiyonu da mevcuttur. Toplam 8 kg ağırlığa sahip olan bu sehpa özel karbon fiber imal edilmiştir.

SYS, bu silahın yüksek korozyon dayanımına sahip sürümü olan CANİK M2 QCB-N’yi ise deniz platformları için tasarladı. Kara platformları için geliştirilen pek çok silah sistemi, maliyet etkinlik gibi nedenlerden ötürü, üzerinde fazla bir modifikasyon yapılmaksızın deniz platformlarına da entegre ediliyor. Bu durum, başta tuzlu su olmak üzere deniz şartlarında daha farklı olan çevresel koşulların, silahları olumsuz etkilemesine yol açabiliyor. SYS’nin uyguladığı özel kaplama teknolojisi ise CANİK M2 QCB-N ağır makinalı tüfeğin daha yüksek bir korozyon direnci olmasını sağlıyor.

SYS, hava araçlarına yönelik olarak ise bu silahın daha yüksek atım hızına sahip versiyonu olan CANİK M2 F silahı ile özel olarak geliştirdiği hafif mesnetleri sunuyor. SYS ve silah entegrasyonu alanında uzmanlaşan iştiraki Unidef, hava araçları için hafiflettikleri mesnetleri, farklı alaşımlar ve farklı tasarım prensipleri kullanarak geliştirdi. Bu sayede hava araçlarındaki en büyük kısıtlardan biri olan ağırlık engeline takılmadan yüksek ateş gücü sağlayabilecek entegrasyon çözümleri ortaya çıktı.

İştiraklerinizden Unidef ve Unirobotics firmalarının projedeki rolleri ile ilgili bilgi verir misiniz?

Esasen bir platform silahı olan bu makineli tüfekler, hava, kara ve deniz araçlarına kusursuz bir şekilde entegre edildiklerinde en etkin bir şekilde kullanılabiliyor. İşte tam da bu noktada, SYS’nin iştirakleri Unidef ve Unirobotics, ihtiyaç duyulan yetenekleri sunuyor.

CANİK M2 QCB, CANİK M2 QCB-N ve CANİK M2 F silahları, Unidef ve Unirobotics tarafından sağlanan entegrasyon çözümleri sayesinde kara, deniz ve hava araçlarında, şu maksatlarla kullanılabilecek:

  • Zırhlı araçların; kara ve hava hedeflerine karşı öz savunmasında ve anti personel rolünde.
  • Özel harekât kuvvetlerinin kara araçlarında; uzak mesafeden piyadeyi baskı ateşi altına alma amacıyla ya da hafif zırhlı araçlara karşı.
  • Sahil güvenlik botları ve gemilerinde; kolluk görevleri sırasında ortaya çıkacak anti materyal angajmanlarda ve öz savunma için gerekli ve orantılı güç uygulanması amacıyla.
  • Deniz kuvvetlerinin her sınıf suüstü gemisinde; su üstünden ya da havadan gelen asimetrik tehditlere karşı, kademeli öz savunma konsepti kapsamında, nokta savunma sistemleri ve otomatik toplar ile M-134 minigun arasındaki kabiliyet boşluğunu doldurmak amacıyla.
  • Özel harekât kuvvetlerinin botları ve sert karinalı şişme botlar (RHIB) ile hızlı müdahale ve devriye botlarında; uzak mesafeden yapılan baskı atışları ve anti materyal angajmanlarında, kısa menzilli silahlar ile koordineli kullanılmak üzere.
  • Döner kanatlı platformların kapı ve rampalarında; platformun öz savunmasını sağlamak, hedeflere saldırı ve baskı atışı icra etmek için.
  • Döner kanatlı platformlar ve sabit kanatlı hafif taarruz uçaklarında, kanat veya gövde altında; yakın hava desteğinde kullanılmak üzere makineli tüfek podu olarak.
  • Sabit kanatlı deniz karakol uçaklarının kapılarında; ‘gunship’ konfigürasyonuna yönelik uygulamalar için.

CANİK M2 ağır makineli tüfek ürününüzde ihracat hedeflerinizi aktarır mısınız?

SYS, silahın yurt dışına satış potansiyelini göz önünde bulundurarak, iş geliştirme çalışmalarına, seri üretimi beklemeden başladı. Bu öngörü, şimdiden iş bağlantılarına dönüştü. Firma, hâlihazırda birden fazla ülkeden, toplamda 1.000’in üzerinde CANİK M2 QCB için ön sipariş almış durumda. SYS, Platformlar için Makineli Tüfek Projesi’nin teslimatlarını tamamlar tamamlamaz, yurt dışındaki kullanıcılar için üretime başlayacak. Önümüzdeki dönemde de bu başlangıç performansını geliştirmeyi hedefliyoruz.

CANiK M2 QCB Ağır Makinalı Tüfeğin Teknik Özellikleri:

Kalibre12,7×99 mm (.50 cal.)
Mühimmat Tipi12,7 mm’lik NATO standardı tüm mühimmat çeşitleri
Silahın Azami Ağırlığı (Esnek mermi yolu, mayon kutusu ve üçayaklı sehpa hariç)38,5 kg
Namlu Komplesi Ağırlığı (Azami)11,79 kg
Toplam Boy (Azami)1.665 mm
Namlu Boyu (Azami)1.145 mm
Çalışma PrensibiHava ile soğuyan, şeritle beslenen geri tepme ile çalışan
Ateşleme Mekanizması (Seçmeli)Tam otomatik veya yarı otomatik
Namlu Çıkış Hızı (Mühimmat cinsine göre değişebilir)900 m/sn.
Atım Hızı450-650 atım/dakika
Etkili Menzil1.830 m
Azami Menzil6.800 m
Asgari Namlu Ömrü20.000 atım
Dağılım Değeri (Yarı otomatik atışta)100 metrede 18 cm (yaklaşık 6 MOA)
Geri Tepme Kuvveti68-113 kg-kuvvet (150-250 lb)

EYLÜL2021