Güçlü ve bağımsız olmak istiyorsak bu silahları üretmek zorundayız

Özyurt Silah Sanayi Yönetim Kurulu Başkanı Serdar Özyurt:

Savunma sanayindeki tecrübesini üretim alanına da kaydırarak sektöre yeni bir soluk getiren Özyurt Silah, IDEF’23 Fuarına katılım sağladı. Fuar sonrası etkinlik ile ilgili görüşlerini aldığımız Özyurt Silah Sanayi Yönetim Kurulu Başkanı Serdar Özyurt, önemli görüşmeler gerçekleştirip, yeni anlaşmalar imzalayarak etkinliği tamamladıklarını belirtti.

IDEF’23 Fuarı gerçekleşti. Yapılan fuarın sektör açısından önemini aktarır mısınız?

Özyurt Silah olarak IDEF fuarına ikinci kez katıldık. İlk katıldığımız IDEF’21 fuarında dört adet farklı silahımızla katılmıştık ve fabrikamıza da yeni kurmuştuk. Özyurt Silah 2012 yılından itibaren savunma sanayi alanında faaliyet gösteren bir firmadır. 2012 yılından 2020 yılına kadar dost ve müttefik ülkelere silah ve mühimmat tedarikini gerçekleştiriyorduk. 2015 yılında Avrupa ve ABD’nin Türkiye’ye karşı gizli ve açık yayınladığı ambargo sorunu yaşayana kadar tedarikçi olarak hareket ediyorduk. Fakat 2015 yılında örneğin Azerbaycan ordusu için mühimmat istediğimizde ret yanıtları alıyorduk veya fabrikada üretim hattımız dolu ancak bir yıl sonra tekrar gelin şeklinde yanıtlar alıyorduk. Bunun üzerine bizde sattığımız savunma sanayi ürünlerini neden üretmiyoruz diyerek fabrika yatırımı kararı aldık. Fabrika projesini ve temellerini 2018 yılında attık ve 2020 yılında ilk fabrikamızı kurduk. Sektörün zaten içindeydik ve bugün ürettiğimiz silahları biz zaten 10 yıldır yurt dışına pazarlıyorduk.  Bu açıdan pazarımız hazırdı. Bizim sadece doğru ürünleri üretmemiz gerekiyordu. Fabrikayı kurduk, sektöre yakın olduğumuz için mühendis arkadaşlarımızla çalışmalara başladık ve ilk silahımızı 2021 yılında üretmeyi başardık. Ürettiğimiz silahımıza da ASİ 21 markasıyla tanıttık. Asi ismi Hatay’daki Asi nehrinden gelir. Çok güzel ve başarılı bir kalaşnikof oldu.

IDEF fuarında Özyurt olarak ürettiğiniz kalaşnikoflara talep ve ilgiyi aktarır mısınız?

Fuarda da beklentimizin üzerinde bir ilgiyle karşılaştık. Bugün Rus kalaşnikof ürünlerinden eksik hiçbir yanı bulunmamaktadır. Biz bu konuda Rus ürünleriyle de yarıştırdık ve birçok ulusal kanalda da bu testleri yayınladık. Rusların AK-103 kalaşnikof ürünü 390 mermi attıktan sonra tıkanma sorunu yaşarken, ASİ 21 kalaşnikofumuz ise  1110 mermi atana kadar hiçbir tıkanma yapmadı. Bu farkı askeri personel ve silah uzmanları gayet iyi anlayacaktır.  Fuarda 5 farklı ülke ile görüşme yaptık. 3 ülkeyle anlaşma yaptık. Polonya ve Ukrayna ile anlaşma yaptık. Güney Afrika ile işbirliği sözleşmesi yaptık. Kenya ile işbirliği sözleşmesi yaptık. Fuar sonrası bu ülkelerin askeri birliklerinden ziyaretler beklemekteyiz. Teknik detaylar için görüşme yapacağız. Bu görüşmeler ve anlaşmalar Türkiye için Özyurt Savunma için bir gurur kaynağıdır. Holding olarak biz silah satışlarına sadece bir ticaret şeklinde bakmıyoruz. Türkiye’nin ne kadar kendine özgü ve güçlü silahları olursa o kadar özgür olur ve uluslararası platformlarda da eli güçlü olur. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’da sürekli savunma sanayine destek vermektedir. Bugün bu ürünleri üretebiliyorsak bunun arkasında da Cumhurbaşkanımızın kararlı duruşu vardır. 20 yıl önce bu ürünlerin hiçbirini Türkiye’de üretemezdiniz. Türkiye’de milli silah üreteceksin, Ruslardan daha iyi kalaşnikof üreteceksin, bu imkansızdı.

Türk Silahlı Kuvvetleri Özyurt Savunma’nın kalaşnikof silahlarını satın aldı mı, envantere girebildiniz mi?

Türkiye’de kalaşnikof silahlarını Jandarma kullanıyor. Jandarma ile temaslara geçtik ve bizim ürettiğimiz ürünleri gelip gördüler. Deneme atışları yapıldı ve beğendiklerini belirttiler. Yine ABD ve İngiltere’nin silahlı kuvvetleri ürünlerimizi alarak denemeler yaptılar. Bundan sonraki süreçte hedefimiz pazarımızı genişletmektir. Ürünlerimiz kaliteli, testlerden geçmiş ürünlerdir, pazarımızı genişleterek pazar payımızı arttırmak istiyoruz.

Fabrikanızda seri üretimlere başlayabildiniz mi?

Şuanda seri üretim yapıyoruz.  Aylık 5000-7000 arasında üretim yapabiliyoruz. Pazarımızı genişlettikçe üretimimizi arttırmış olacağız. Özyurt Silah olarak biz askeri boyutta üretim yapmak istiyoruz. Keskin nişan üretimleri yapıyoruz. Türkiye’nin piyade tüfeği konusunda eksikleri vardı, şimdi MPT 76 Milli Piyade Tüfeğini üretmeyi başardık, çok da güzel oldu. Bazı noktalara kadar ihtiyacı karşılar fakat bazı noktalarda yetersiz kaldı. Dünya ve bölgemizdeki ülke orduları Calıber 7.62x 39 mm ürünlerine çok talep gösterdiler. Özyurt olarak bizde bu talebi görerek bu alandaki üretime daha fazla önem veriyoruz. Bu silahın yapımı zor olsa da orduların rahatlıkla kullandığı bir silahtır. Bu alanda da çok başarılı olduk.

Polonya silah üreticisi bir ülke olarak bilinir, Özyurt Savunma olarak Polonya’ya silah satışı yapmanız çok başarılı bir çalışma olduğunu söyleyebilir miyiz?

Evet, Polonya silah konusunda çok tecrübeli bir ülkedir. Sadece tabanca değil, ağır silah üretimleri de mevcuttur. Bugün ABD’ye de silah ve mühimmat satışı yapabiliyoruz ve ABD bu silahlardan on bin adetlik sipariş verdi. İngiltere’de sipariş verdi. Ürününüz kaliteli olursa herkese satış yapabilirsiniz.

Tabanca ve silah üretiminde Türkiye son yıllarda çok başarılı oldu.

Tabii ki. Bugün Türkiye’de bu kadar silah üretimi yapmak zorunda mıyız, şeklinde yaklaşanlar var veya böyle pembe rüya görünler var. Onların görüşlerine de saygı duyuyorum. Fakat şundan herkes emin olsun ki Türkiye silah üretimi yapmazsa sokakta bile gezemezsiniz. Güçlü ve bağımsız olmak istiyorsak bu silahları üretmek zorundayız. Bugün dünyada en özgür ülke ABD’dir ve en fazla silah üretiminin olduğu ülke yine ABD’dir. Oradaki huzuru getiren en önemli etken silah üretimidir.

Özyurt Silah olarak sizi engelleyen üretim yapmanızı istemeyenler var mı?

Siz başarı sağladıkça tabii ki sizi istemeyen bazı ülkelerin istihbaratları tarafından engellerle karşılaşırsınız. Bu bir gerçektir. Bu beklediğimiz bir durumdur.

Kırgızistan’da FETÖ ile sorun yaşadınız, halen üzerinize geliyorlar mı?

Ben 2014 yılında Kırgızistan devletine ait bir mühimmat fabrikasını 10 yıllığına kiralamıştım. O dönemde amacımız Kırgızistan’daki fabrikada mermi üretimi yaparak Türkiye ve diğer ülkelere satış hedefimiz vardı. Fakat oradaki FETÖ ekipleri bizim bu girişimizi baltaladılar. Bizde Kırgızistan’dan çıkmak zorunda kaldık ve yatırımlarımızda o ülkede kalmış oldu. Oradaki sorunu çözemedik Türkiye’de yeniden başladık.

Türkiye’deki üretimde test ve kalite konusunda sistemi nasıl çalıştırıyorsunuz?

Bizim kendi bünyemizde uzman ve mühendis arkadaşlarımız mevcuttur. Fakat test için Rusya’dan veya Sırbistan’dan sürekli olarak mühendis uzman kişileri davet ediyoruz. Gelen mühendisler, özel hareket mensuplarına silahlarımızı gönderiyoruz ve gerekli testleri yaptırıyoruz. Onlarda bu testlerin sonucunda bize rapor veriyorlar. Bu raporlara dayanarak biz daha iyisini yapmak için çalışmalar yapıyoruz. Piyasaya silahımızı çıkardığımızda sorunsuz ve kaliteli bir ürün olarak çıkmasını sağlıyoruz. Şuana kadar 7 farklı ülkeye test için ürünlerimizi gönderdik ve testlerimizi istedik. Bunu da sürekli bir şekilde yapıyoruz. Bu testlerin raporları sayesinde silahımızda da değişiklikler yaptık ve bu durum bizim de gelişimimizi sağladı. Daha modern ve güncel ihtiyaçları karşılayabiliyorsunuz. Ankara’da Jandarma’nın kullandığı poligonları bizde izin almak suretiyle kullanabiliyoruz. Devletimizin bütün birimleri savunma sanayinin gelişimi için her türlü desteği veriyor. Biz ne kadar kapalı alanımızda test etsek de onların desteği olmadan bu başarıyı sağlayamazdık.

Hataylısınız, Hatay’ta yüzyılın felaketi yaşandı. Neler söylemek istersiniz.  

Özyurt Silah Sanayi olarak Hatay’da 94 dönüm üzerine kurulu bir mühimmat fabrikası projemiz vardı. Bu fabrikanın temelini Şubat ayında atacaktık. Fakat yüzyılın felaketi olunca maalesef atamadık. Antakya yerle bir oldu. Hataylı bir iş adamı olarak elimizden geldiğince yardımlarda bulunduk ve bulunmaya da devam ediyoruz. Allah bir daha öyle bir yıkım göstermesin. Yeniden yapılanmalar başladı. Ben sürekli olarak Hatay’a gidip geliyorum. Kendi evimde oradadır. İnşallah şehir toparlanırsa bizde yatırımımıza kaldığımız yerden devam etmek istiyoruz.EYLÜL2023