Gülman Group CEO’su Polat Gülman: Dönem fırsatlar dönemi

Pandemi süreci, ekonomik faaliyetlerin daha dikkatli adımlara ihtiyaç duyduğu gerçeği ile yüzleşmemize neden oldu. Bu çerçevede son dönemde dikkatle takip ettiğimiz ve faaliyetlerine farklı bakış açıları getiren Gülman Group CEO’su Polat Gülman’a süreç ile ilgili düşüncelerini sorduk.

Pandemi süreci, ekonomik faaliyetlerin geleceğini tartışmaya açtı. Bu süreçte ekonomik faaliyetlerin geleceği ile ilgili öngörülerinizi alabilir miyiz?

Önümüzdeki günlerde yaşanacaklara bağlı olarak, Mayıs sonu, Haziran başı ile birlikte artık sokağa çıkmak daha rahat olacaktır, düşüncesindeyim. Ancak bildiğimiz eski ’normal’ hayata dönüş ortalama 6 aylık bir süreci alacaktır, bu da iyi bir ihtimalle Kasım ayını bulur. Görünen o ki, normal hayatta sağlık ve gıda sektörü önde olacak şekilde hijyenik bir hayat tarzı önem kazanacak. Ekonomi canlı kalmak için her türlü savaşını verecektir şüphesiz. Ancak bir küçülme şimdilik kaçınılmaz gözüküyor.

‘Yeni normal’ olarak adlandırılan sürece ne kadar hızlı geçiş yapacağımız hem bizlerin duyarlı, dikkatli ve maksimum sorumlukla üzerimize düşen görevleri yerine getirmemize, kurallara uyarak mesafeleri korumamıza bağlı. Hem de, virüsün seyrinin ne yönde olacağına.

Avrupa’da bazı ülkeler ile Amerika Birleşik Devletleri’nin kademeli olarak normale dönüş kararı aldığı bugünlerde herkesin aklında soru işaretleri var. Hem alınan kararların zamansal doğruluğu, hem de yeni normal denilen pandemi sonrasında hangi sektörlerin, nasıl yeniden hayat bulacağıyla ilgili.

Sağlık, tarım, gıda, market, temizlik sektörü pandemi döneminde de faaliyetlerini yoğunluklu olarak sürdüren sektörlerdendi. Nitekim teknoloji ve yazılım da hem süreklilik ihtiyacı kritik olan iletişim alanlarına olan desteği, hem de evden çalışabilme konusundaki başarısı nedeniyle, pandemi sonrası kaldığı yerden olmasa da yakın noktalardan yoluna devam edecektir.

Bu dönem bize tarımın, üretimin, özellikle de ana ihtiyaçlara yönelik üretimin, lojistiğin önemini altını çizerek gösterdi.

Bazı sektörlerin evden çalışma gibi bir durumu elbette ki yok. Onların sahada olması gerekiyor. Saha ekiplerinin hayatın akışı içinde kritik önemi var. Diğer taraftan, ofis çalışanlarının büyük kısmı evde çalışıyorlar. Ancak, bu da pandemi sonrasında yoğunluklu olarak evden çalışılacak gibi algılanmamalı bence. Çünkü bu bir dönem ve dönemsel olarak evden çalışabilmek önemli, değerli elbette. Yine de pek çok alanda bunun süreklilik arz edeceğini düşünmüyorum. Ancak şurası muhakkak ki, teknoloji daha çok hayatımıza girecek. Eğitim, etkinlik, eğlence gibi sektörlerde yeni yapılanmalar görülecek. İletişim, farklı boyutlarıyla yeniden ele alınacak. Toplantılar daha çok online’a dönecek.

Nihayetinde her zaman olduğu gibi, ihtiyaçlar çözümleri doğuracak ve az ya da çok, olumlu ya da olumsuz her sektör bundan etkilenecek.

İnşaat ve gayrimenkul sektörü tarafından bakarsak, bu dönemde herkes evinde her zamankinden fazla vakit geçirdiği için, beklentilerini tekrar gözden geçirmiş olacak. Bu beklentiler sonrasındaki talepleri de inşaat ve gayrimenkul sektöründe konutların tarzlarında daha belirleyici olacak.

Süreç değerlendirmeniz doğrultusunda gelecek dönem yatırım yapmak istediğiniz alanlarla ilgili düşüncelerinizi alabilir miyiz?

Tabii ki yeniden kendi bildiğimiz sektör olan ticari gayrimenkul, kiracılı veya kiracısız bir mülkü geliştirme işlerine bakarız. Şu anda elimizdeki konut projelerinde son üniteyi sattık. Dolayısı ile yeni başlayacak konut projelerinde site içinde yapılan konutlarda yaşadığımız son dönemde ki durumu görünce yapılan yeşil alanların ne kadar hayat kurtarıcı olduğunu gördük. Bu tip konut projeleri haricinde, yine depoculuk gibi ticari gayrimenkule bakarız. Diğer taraftan, gıdanın ön plana çıkması ile tarım arazilerine yatırım ve işletilmesi de iyi bir gayrimenkul alternatifi oluyor.

Tarım ve lojistiğin, dolayısıyla depoculuğun ne derece kritik önemde olduğunu bu dönemde bir kere daha görmüş olduk. Bir de belirttiğim gibi yeşil alanları olan, bahçeli konut projelerinin tabi.

Güncel yatırımlarınız ile ilgili son durumu alabilir miyiz?

Yukarıdaki soruya paralel… Büyük çapta, tarım arazilerine yatırıma geçtik. Yine depoculuk alanında yeni depolar geliştirmek amacındayız ve online hizmet veya ürün satan firmaları kiracı adaylarından tercih etmeye özen gösteriyoruz. 

Depo yatırımlarınızın dönem itibari ile öneminin arttığını düşünüyoruz. Konu ile ilgili neler söylemek istersiniz?

Online market ve gıda ticareti yapan firmalar kesinlikle depo yatırımlarında tercih konusudur. Çoğunlukla yüksek kiralı dükkan sayısını azaltmak ve direkt olarak giderini düşürmek isteyen her firma, bu depoculuk faaliyeti ve online satıştan menfaat elde edebiliyor. Bu da bu tür mülklerin önemini arttırıyor.

Yeni düzen içinde de online market ve gıda ticaretinin önem kazanmasını beklediğimizden, bu alanın ihtiyaçlarına çözüm olacak, doğru yerde, ihtiyaçlarına uygun, yönetimi kolay depolara sahip olmak, işin yürütülmesi ve başarısı için önemli.

Emlak yatırımlarının dönem itibari ile durumu ve geleceği ile ilgili düşüncelerinizi alabilir miyiz?

Çeşitli fırsatlar elbet olacaktır. Henüz erken, ancak piyasada alım için bakmak lazım, diye düşünüyorum. Bu fırsatlar kolay kolay geri gelmez. Parasını bankada faizde tutmak yerine elle dokunulur, yaşanabilir veya ticaretini yapabileceğiniz mülkler revaçta olacaktır. 

Eklemek istedikleriniz. Dönem fırsatlar dönemi. Ancak temkinli ve güvenilir firmalar ile uzun soluklu işlere bakmak lazım.MAYIS 2020