Selman Alimoğlu/Nuvita İlaç Yönetim Kurulu Başkanı Gıda Takviyeleri Ve Bağışıklık

Tüm dünya çağımızın en önemli küresel krizi olarak tanımlanan Covid 19 i pandemisi ile yoğun bir mücadele içerisindedir. Pandemi ile mücadelede bağışıklık sistemi güçlü ve zinde olması önemli avantajlar sağladığı düşünülmektedir. Bağışıklık sistemi vücudu hastalıklara karşı koruyan kusursuz bir savunma kalkanıdır. Bağışıklık sistemi vücuda girmeye çalışan virüsleri, parazitleri bakterileri, toksinleri ve yabancı maddeleri tanır, ayrıştırır ve zararlı gördüklerini yok eder. Bu sistem çok hassas ve karmaşık bir işleyişe sahiptir.

Bağışıklık sistemini güçlü ve sağlıklı tutmak enfeksiyon ve hastalığı önlemenin anahtarıdır. Güçlü bir bağışıklık sistemi için düzenli ve yeterli uyumak, dengeli ve sağlıklı beslenmek, stresten uzak kalmak ve düzenli egzersiz yapmak gerekir.

Bunlara ek olarak, araştırmalar bazı vitaminler, mineraller ve bitkisel ekstreler içeren takviyelerin bağışıklık sistemini güçlendirebileceğini ve hastalığa karşı potansiyel olarak koruyabildiğini göstermiştir.

Bazı takviyeler reçeteli veya reçetesiz ürünler ile etkileşime girebilmektedir. Bu takviyeler kullanılmadan önce mutlaka sağlık profesyonellerine danışılmalıdır.

1- C Vitamini 

C vitamini bağışıklık sisteminin desteklenmesinde ve korunmasında hayati bir öneme sahiptir. C vitamini enfeksiyonlara karşı bağışıklık sistemini destekler ve geliştirmeye yardımcı olur. C vitamini vücuttaki  serbest radikalleri temizleyerek oksidatif stresin neden olduğu hasara karşı bağışıklık sistemini koruyan güçlü bir antioksidandır.

Düzenli C vitamini takviyesi alımının; Üst solunum yolu enfeksiyonlarının süresini ve şiddetini azalttığı, yüksek stres altındaki bireylerin soğuk algınlığı görülmesini önemli derecede azalttığı, yüksek doz  C vitamini takviyesinin viral kaynaklı enfeksiyonlarda sepsis akut solunum yetmezliği semptomlarını iyileştirdiği bildirilmiştir.

2- D Vitamini

D vitamini eksikliğinin; insan bağışıklık sistemini olumsuz etkileyerek özellikle üst solunum yolu enfeksiyonlarında artışa neden olabileceği düşünülmektedir. D vitaminin ülkemizde de birçok insanda eksik olduğu bilinmekte ve dolayısıyla sağlık otoritelerince kullanımı önerilmektedir. 2019 yılında yapılan meta analizde düzenli D vitamini kullanımının solunum yolu enfeksiyonu riskini önemli ölçüde azalttığı bildirilmiştir. D vitamini bağışıklık sistemi modülatörü olan önemli bir gıda takviyesidir. D vitamini bağışıklık sistemimizin önemli parçası olan beyaz kan hücrelerinin patojenlere karşı mücadele kabiliyetini arttırmaktadır. Formun Altı

3- Çinko 

Çinko demirden sonra vücudumuzda en çok bulunan elementtir. Çinko eksikliğinde insanda enfeksiyon ve hastalıklarda artış görülür. Çinko eksikliği en çok Covid 19 için risk grupları olarak tanımlanan yaşlılarda görüldüğü unutulmamalıdır. Yapılan çalışmalarda çinko takviyesinin soğuk algınlığı ve solunum yolu enfeksiyonlarının belirtilerini hafiflettiği ve süresini kısalttığı görülmüştür.

4. Sambucus Nigra(Kara Mürver)

Kara mürver bitkisinin meyvelerinden elde edilen ekstreler  antiviral özelliği ile ön plana çıkmaktadır. Sambucus antiviral etkisinden dolayı soğuk algınlığı, influenza ve herpes enfeksiyonlarına karşı kullanılmaktadır. Sambucus literatürde immunomodülator olarak değerlendirilmektedir. Yapılan çalışmalarda bağışıklık sistemini uyardığı, enfeksiyonların süresini kısalttığı ve semptomları azalttığı tespit edilmiştir.

5- Propolis 

Propolis, arıların kovanlarını bakteri, virus ve soğuklara karşı korumak için kullandıkları reçinemsi bir maddedir. Yapılan çalışamalar  propolis’in önemli bir bağışıklık sistemi destekleyicisi ve koruyucusu olduğunu göstermiştir.

6- Pelargonium sidoides

Afrika sardunyası olarak bilinen bu bitki  yapılan klinik çalışmalarda akut bronşit, akut tonsillofarenjit ve akut sinüzit tedavisinde etkili bulunmuştur. Bazı araştırmalarda soğuk algınlığı ve bronşit gibi akut viral solunum yolu enfeksiyonlarının semptomlarını hafifletmek için bu bitkinin ekstresinin kullanımı önerilmektedir. 

7- Probiyotikler

Hipokrat binlerce yıl önce ‘’ Bütün hastalıklar bağırsakta başlar’’ diyerek bu organımızın önemine dikkat çekmiştir. Probiyotiklerin babası olarak tanınan pasteur enstitüsü çalışanı İlya İlyich Metchnikoff; ölüm bağırsakla başlar. İbni sina ise can bağırsaktadır demiştir. Vücudumuzda trilyonlarca probiyotik bulunmaktadır. Bunların azalması durumunda bağışıklık sistemi zayıflamakta ve vücudumuz hastalıklara karşı savunmasız kalmaktadır. Dost bakteriler olarak bilinen probiyotikler, yeterli miktarda ve düzenli olarak alındığında bağışıklık sistemini desteklemeye yardımcı olduğu ortaya konulmuştur.

8- Selenyum. 

Selenyum bağışıklık sağlığı için gerekli olan bir mineraldir. Yapılan çalışmalar ile selenyum takviyesinin H1N, H9N2  virüsleri dahil olmak üzere influenza suşlarına karşı antiviral savunmayı artırabildiği gösterilmiştir.

9- Ekinezya.

 Ekinezya papatya ailesindeki bir bitki olup geleneksel olarak hastalıklara karşı bağışıklık sistemini güçlendirici olarak kullanılmıştır. Özellikle membran içeren virüslere karşı güçlü antiviral aktivitelere sahip olduğunu göstermiştir. Çalışmalarda ekinezyanın kuş gribi virüsü, herpes simpleks virüsü, solunum sinsityal virüsü ve rinovirüslerine karşı etkili olduğu bulunmuştur.

10- Kurkumin. 

Kurkumin zerdeçaldaki ana aktif bileşenin adıdır. Güçlü anti-inflamatuar olarak bilinir. Yapılan çalışmalar ile bağışıklık fonksiyonunu iyileştirmeye yardımcı olabileceğini göstermiştir. Bu yıl mart ayında yapılan bir klinik çalışma ile kurkuminin covid 19 tedavisinde etkili olduğu gösterilmiştir.

11- Resveratrol Bir polifenol olan resveratrol üzün çekirdeğinden elde edilir. Antioksidan ve antienflamatuar etkisi ile bilinmektedir. Resveratrolün MERS-CoV karşı in vitro etkinliğe sahip olduğu gösterilmiştir. MAYIS 2020